Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przydomowa elektrownia wodna.

darxxxx 30 Jul 2006 10:48 38703 11
    darxxxx
    Level 16  
    Widzę, że pozyskiwanie energii elektrycznej z natury cieszy się dużym powodzeniem. Chciałbym więc zaproponowac pomysł budowy małej elektrowni wodnej.Pomijając problemy z pozwoleniami na budowle hydrotechniczne na terenach państwowych jest wiele mozliwosci na budowę małej elektrowni na terenach prywatnych np. śluzy między rowami melioracyjnymi, śluzy między stawami rybackimi.Terbina w takiej elektrowni jest małym problemem, małe obroty , proste do wykonania łopatki, stosowano je już kilkaset lat wcześniej w młynach wodnych.. Ciekawostką jest to, że jako generator chciałbym zaproponowac silnik indukcyjny pierścieniowy. Jego zastosowanie ma wiele zalet:
    do wzbudzenia można smiało zastosowac siec elektryczną ZE, prywatne osoby nie maja liczników mocy biernej , a pobór mocy czynnej byłby mały.Uzyskana energia mogła by byc wykorzystana bez zadnych przekształceń do zasilania grzałek ; U wyj=380V/220V.Można zastosowac silniki pierścieniowe stosowane do napędu urządzeń dżwigowych , które charakteryzują się stosunkowo małymi obrotami: 730,300 obr/min.Przeniesienie napędu z turbiny na generator mozliwe byłoby za pośrednictwem przysłowiowego kierata.Czekam na głosy w dyskusji pewne tematy można oczywiście rozwinąc. Mieczysław spędzając wykendy nad łonem natury nad Pilicą podsuną mi ten pomyśł. Generator
    z silnika pierścieniowego byłby również alternatywą dla alternatora w przydomowej elektrowni wiatrowej z tym ,że o liczącej się mocy.
    pozdrawiam.
    ozzon
    Level 15  
    Z tym podłączeniem do sieci ZE i pobieraniem z niej energii biernej może być problem.
    1. Jeśli chcesz otrzymywać za to jakąś kasę, to musisz podpisać z ZE umowę, ale wtedy dostaniesz licznik 4 kwadrantowy i bierna będzie mierzona.
    2. Jak się podłączysz na krzywy ryj, to nie dostaniesz kasy, a w przypadku wykrycia podłączenia do sieci rozdzielczej urządzeń wytwóczych bez poinformowania ZE to zgodnie z IRiESD po prostu Cię od tej sieci odłączą . Możesz produkować sobie prąd, ale nie możesz tego bez uzgodnienia podłączać do sieci.
    numerek12
    Level 21  
    hmm elektrownia wodna -cudna rzecz zawsze bedzie wytwarzac prąd o ile rzeka nie wyschnie

niestety nie ma lekko
    po za tym co napisal kolega tu wchodzi w grę jeszcze prawo wodne
    otóż o ile się orientuje aby cokolwiek zrobić w cieku wodnym jest potrzebne zezwolenie
    turbina musi byc zanurzona w wodzie a więc do jej posadowienia trzeba zbudowac konstrukcję - a to juz stwarza problemy :(
    jak to w naszym pieknym kraju bywa -aby coś zrobic trzeba wypełnić zyliard papierków
    warlocki
    Level 15  
    poza tym taka turbina to sprawność rzędu kilkunastu procent - gdzie nawet malutki Kaplan mialby 80-90%
    menek
    Level 19  
    Koła wodne mają sprawność powyżej 50% (zależnie od typu). Ich zaletami są niewrażliwość na zanieczyszczenia wody, na oblodzenie i prosta konstrukcja.
    NMike
    Level 13  
    A co myślicie o ustawieniu koła wodnego na rzeca wolno płynącj. Koło 2m średnicy, z łopatkami(łącznie jakieś 2,4m), do tego przekłądnia i prądnica wolnoobrotowa...
    Da rade cos z tego wyciagnąć :P ?
    dziaba
    Level 1  
    witam kolege. też będe budował coś podobnego teraz. jeśli chodzi ci o wielkość koła to min średnica 4m jeszcze dokładnie nie liczyłem ale mam już namiary gościa który mi pomoże z tym wszystkim. polecam strone www.mew.pl wejdź na forum i w dziale turbiny będziesz miał rysunek tego co chce zrobić. jutro robie pomiary przepływu. zobaczymy czy jest sens sie w to bawić. powodzenia
    NMike
    Level 13  
    U mnie wyszło około 4 m/min. Teraz jest wysoki stan, także woda płynie wolniej. Planuje wyciągnąć 2-3kW z prądnicy, także 4metry to za dużo. Mam pewne ograniczenia i w związku z tym nie moge zafundować sobie duzego koła. Wole mniejsze, ale szersze :P Zdaje sobie sprawe, ze będę potzrebował duzego przełożenia na prądnice(200-250rpm).
    A jakie Ty chcesz osiągnąć parametry?
    NMike
    Level 13  
    Co to znaczy, nasierbne, śródsierbne, podsierbne :D ?
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wiecie panowie. Wszystko już było...
    Udajcie się do jakiejś czytelni i poproście o "Młodego Technika" z lat osiemdziesiątych. Był tam opis turbiny wodnej do umieszczenia w niewielkim strumyku. Może się wam opis do czegoś przyda.
    I polecam stary polski film pt. "Gwiezdny pył".