Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przydomowa elektrownia wodna.

30 Lip 2006 10:48 37275 11
  • Poziom 16  
    Widzę, że pozyskiwanie energii elektrycznej z natury cieszy się dużym powodzeniem. Chciałbym więc zaproponowac pomysł budowy małej elektrowni wodnej.Pomijając problemy z pozwoleniami na budowle hydrotechniczne na terenach państwowych jest wiele mozliwosci na budowę małej elektrowni na terenach prywatnych np. śluzy między rowami melioracyjnymi, śluzy między stawami rybackimi.Terbina w takiej elektrowni jest małym problemem, małe obroty , proste do wykonania łopatki, stosowano je już kilkaset lat wcześniej w młynach wodnych.. Ciekawostką jest to, że jako generator chciałbym zaproponowac silnik indukcyjny pierścieniowy. Jego zastosowanie ma wiele zalet:
    do wzbudzenia można smiało zastosowac siec elektryczną ZE, prywatne osoby nie maja liczników mocy biernej , a pobór mocy czynnej byłby mały.Uzyskana energia mogła by byc wykorzystana bez zadnych przekształceń do zasilania grzałek ; U wyj=380V/220V.Można zastosowac silniki pierścieniowe stosowane do napędu urządzeń dżwigowych , które charakteryzują się stosunkowo małymi obrotami: 730,300 obr/min.Przeniesienie napędu z turbiny na generator mozliwe byłoby za pośrednictwem przysłowiowego kierata.Czekam na głosy w dyskusji pewne tematy można oczywiście rozwinąc. Mieczysław spędzając wykendy nad łonem natury nad Pilicą podsuną mi ten pomyśł. Generator
    z silnika pierścieniowego byłby również alternatywą dla alternatora w przydomowej elektrowni wiatrowej z tym ,że o liczącej się mocy.
    pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Z tym podłączeniem do sieci ZE i pobieraniem z niej energii biernej może być problem.
    1. Jeśli chcesz otrzymywać za to jakąś kasę, to musisz podpisać z ZE umowę, ale wtedy dostaniesz licznik 4 kwadrantowy i bierna będzie mierzona.
    2. Jak się podłączysz na krzywy ryj, to nie dostaniesz kasy, a w przypadku wykrycia podłączenia do sieci rozdzielczej urządzeń wytwóczych bez poinformowania ZE to zgodnie z IRiESD po prostu Cię od tej sieci odłączą . Możesz produkować sobie prąd, ale nie możesz tego bez uzgodnienia podłączać do sieci.
  • Poziom 21  
    hmm elektrownia wodna -cudna rzecz zawsze bedzie wytwarzac prąd o ile rzeka nie wyschnie

niestety nie ma lekko
    po za tym co napisal kolega tu wchodzi w grę jeszcze prawo wodne
    otóż o ile się orientuje aby cokolwiek zrobić w cieku wodnym jest potrzebne zezwolenie
    turbina musi byc zanurzona w wodzie a więc do jej posadowienia trzeba zbudowac konstrukcję - a to juz stwarza problemy :(
    jak to w naszym pieknym kraju bywa -aby coś zrobic trzeba wypełnić zyliard papierków
  • Poziom 12  
    poza tym taka turbina to sprawność rzędu kilkunastu procent - gdzie nawet malutki Kaplan mialby 80-90%
  • Poziom 19  
    Koła wodne mają sprawność powyżej 50% (zależnie od typu). Ich zaletami są niewrażliwość na zanieczyszczenia wody, na oblodzenie i prosta konstrukcja.
  • Poziom 13  
    A co myślicie o ustawieniu koła wodnego na rzeca wolno płynącj. Koło 2m średnicy, z łopatkami(łącznie jakieś 2,4m), do tego przekłądnia i prądnica wolnoobrotowa...
    Da rade cos z tego wyciagnąć :P ?
  • Poziom 1  
    witam kolege. też będe budował coś podobnego teraz. jeśli chodzi ci o wielkość koła to min średnica 4m jeszcze dokładnie nie liczyłem ale mam już namiary gościa który mi pomoże z tym wszystkim. polecam strone www.mew.pl wejdź na forum i w dziale turbiny będziesz miał rysunek tego co chce zrobić. jutro robie pomiary przepływu. zobaczymy czy jest sens sie w to bawić. powodzenia
  • Poziom 13  
    U mnie wyszło około 4 m/min. Teraz jest wysoki stan, także woda płynie wolniej. Planuje wyciągnąć 2-3kW z prądnicy, także 4metry to za dużo. Mam pewne ograniczenia i w związku z tym nie moge zafundować sobie duzego koła. Wole mniejsze, ale szersze :P Zdaje sobie sprawe, ze będę potzrebował duzego przełożenia na prądnice(200-250rpm).
    A jakie Ty chcesz osiągnąć parametry?
  • Poziom 13  
    Co to znaczy, nasierbne, śródsierbne, podsierbne :D ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wiecie panowie. Wszystko już było...
    Udajcie się do jakiejś czytelni i poproście o "Młodego Technika" z lat osiemdziesiątych. Był tam opis turbiny wodnej do umieszczenia w niewielkim strumyku. Może się wam opis do czegoś przyda.
    I polecam stary polski film pt. "Gwiezdny pył".