Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do lodówki samochodowej

23 Cze 2003 14:20 7974 12
 • Poziom 10  
  Widziałem ( tylko z zewnątrz) zasilacz (chyba impulsowy) 220v/12v 63W
  do lodówki samochodowej - ale bardzo drogi. Może ma ktoś jakieś doświadczenia i jakiś schemat do takiego zasilacza. Był bardzo lekki - bez transformatora i miał małe wymiary. Byłbym bardzo wdzięczny. Pośpiech mile widziany ( jadę 8) na urlop za 2 tygodnie ).
  Pozdrawiam.
 • Specjalista AGD
  Witam.
  Jeżeli jest to lodówka turystyczna absorbcyjna to posiada grzałkę a w awiązku z tym nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych zasilaczy.
  Wystarczy transformator 220/12 o mocy większej niż 63W (wsp. bezpieczeństwa)
  około 100W.Przy mocy 1:1 transformator dość mocno sie grzeje.
 • Poziom 10  
  Ja też widziałem w Macro ale ten był do lodówek samochodowych miał
  63W mocy i kosztował 120zł w promocji! Po 60zł są ładowarki.
 • Poziom 10  
  A może wykorzystać zisilacz od telewizora np "HELIOSA". Jest tam zasilacz na osobnej płytce i wychodzi 143V 25V 12V.
  Może ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii , ponoć aby ten zasilacz pracował musi mieć obciążenie. Czy będzie dawał odpowiedni prąd? A może jakieś przeróbki?
 • Poziom 39  
  POL02 napisał:
  Jeżeli jest to lodówka turystyczna absorbcyjna to posiada grzałkę a w awiązku z tym nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych zasilaczy.

  Można spotkać także lodówki oparte na ogniwach peltiera, wtedy sam trafo nie wystarczy, trzeba dołożyć prostownik. Ponadto lepiej wziąć trafo o napięciu około 14V ze względu na spadek napięcia na mostku prostowniczym.
  Całkiem niezły (o wydajności prądowej kilkanaście amper) i lekki zasilacz można zbudować ze starego zasilacza od PC, najlepiej AT. Powyżej kolega Renegat_pol dał link do opisu takiej przeróbki, tekst ten jest tłumaczeniem (niezbyt dokładnym) artykułu ze strony http://www.qrp4u.de/docs/en/powersupply
  Podjąłem się przeróbki takiego zasilacza na ładowarkę do akumulatorów kwasowych 14,4V/10A, i działa bardzo dobrze. Jak będę miał kiedyś więcej czasu to opiszę to i wrzucę na elektrodę.
 • Poziom 10  
  Jest to lodówka oparta na ogniwach peltiera i pobiera z prostownika ok 5A.
  A ponieważ lodówka pracuje ciągle i pobiera stały prąd to nie muszę dodawać, że zwykły prostownik bardzo się grzeje ( transformator ) i trzeba go dodatkowo chłodzić wentylatorem, a to kłopot i hałas.
 • Specjalista AGD
  Witam.
  Grzanie się transformatora związane jest
  z pobieraną mocą oraz z wielkością transformatora .Wystarczy zastosowac wiekszą moc transformatora i temperatura spadnie.Moim zdaniem jeżeli nie chcesz mieć kłopotów i udany wypoczynek to proponuję zastosować transformator o większej mocy + prostownik pełnookresowy ewentualnie kondensatory elektrolityczne do filtracji napiecia (nie wiem jak moduły pracują przy napieciu pulsującym).Układ prosty i niezawodny.Można sobie komplikować życie stosując zasilacze impulsowe,stabilizowane ale czy jest to konieczne.Decyzja należy do Ciebie.
  Powodzenia.
 • Poziom 12  
  POL02 napisał:

  Grzanie się transformatora związane jest
  z pobieraną mocą oraz z wielkością transformatora .Wystarczy zastosowac wiekszą moc transformatora i temperatura spadnie.


  Dodatkowo by obniżyć temperaturę w mostku prostowniczym zastosuj diody mocy szotkiego (mniejszy spadek napięcia - mniejsza tracona moc).
 • Poziom 26  
  widzialem takie zasilacze fabryczne z transformatorem sa bez kondensatora filtrujacego samo trafo i mostek


  Pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Właśnie taki zasilacz do lodówki samoch. wykonałem i pracuje bez zarzutu
  Trafo toroidalne 220/12V do halogenów o mocy 80 lub 100W ( koszt około 30,00zł, mostek prostowniczy 10A oraz elektrolit 2200uF/35V. To wszystko zamontowałem w obudowie kupionej w sklepie elektronicznym.Wyj. nap 12V poprzez gniazdo do zapalniczki samoch.Od strony sieci bezp 1A (taki miałem).W obudowie trzeba nawiercić otwory wentylacyjne.Cały ten zasilacz testowałem obciążając żarówkami samoch. o łącznej mocy 55W.Po dwóch dniach nieprzerwanej pracy - trafo temp lekko podwyższona natomiast mostek prost.ciepły ale palców nie parzył można dołożyć radiator.Lodówka była testowana tylko przez 12 godz. Klient twierdził, że części (komplet) kosztowały go niecałe 50,00zł.
  ___________________________________________________

  pozdrawiam marian-48