Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do lodówki samochodowej

23 Cze 2003 14:20 7974 12
  • Poziom 10  
    Widziałem ( tylko z zewnątrz) zasilacz (chyba impulsowy) 220v/12v 63W
    do lodówki samochodowej - ale bardzo drogi. Może ma ktoś jakieś doświadczenia i jakiś schemat do takiego zasilacza. Był bardzo lekki - bez transformatora i miał małe wymiary. Byłbym bardzo wdzięczny. Pośpiech mile widziany ( jadę 8) na urlop za 2 tygodnie ).
    Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Jeżeli jest to lodówka turystyczna absorbcyjna to posiada grzałkę a w awiązku z tym nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych zasilaczy.
    Wystarczy transformator 220/12 o mocy większej niż 63W (wsp. bezpieczeństwa)
    około 100W.Przy mocy 1:1 transformator dość mocno sie grzeje.
  • Poziom 10  
    Ja też widziałem w Macro ale ten był do lodówek samochodowych miał
    63W mocy i kosztował 120zł w promocji! Po 60zł są ładowarki.
  • Poziom 10  
    A może wykorzystać zisilacz od telewizora np "HELIOSA". Jest tam zasilacz na osobnej płytce i wychodzi 143V 25V 12V.
    Może ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii , ponoć aby ten zasilacz pracował musi mieć obciążenie. Czy będzie dawał odpowiedni prąd? A może jakieś przeróbki?
  • Poziom 39  
    POL02 napisał:
    Jeżeli jest to lodówka turystyczna absorbcyjna to posiada grzałkę a w awiązku z tym nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych zasilaczy.

Można spotkać także lodówki oparte na ogniwach peltiera, wtedy sam trafo nie wystarczy, trzeba dołożyć prostownik. Ponadto lepiej wziąć trafo o napięciu około 14V ze względu na spadek napięcia na mostku prostowniczym.
    Całkiem niezły (o wydajności prądowej kilkanaście amper) i lekki zasilacz można zbudować ze starego zasilacza od PC, najlepiej AT. Powyżej kolega Renegat_pol dał link do opisu takiej przeróbki, tekst ten jest tłumaczeniem (niezbyt dokładnym) artykułu ze strony http://www.qrp4u.de/docs/en/powersupply
    Podjąłem się przeróbki takiego zasilacza na ładowarkę do akumulatorów kwasowych 14,4V/10A, i działa bardzo dobrze. Jak będę miał kiedyś więcej czasu to opiszę to i wrzucę na elektrodę.
  • Poziom 10  
    Jest to lodówka oparta na ogniwach peltiera i pobiera z prostownika ok 5A.
    A ponieważ lodówka pracuje ciągle i pobiera stały prąd to nie muszę dodawać, że zwykły prostownik bardzo się grzeje ( transformator ) i trzeba go dodatkowo chłodzić wentylatorem, a to kłopot i hałas.
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Grzanie się transformatora związane jest
    z pobieraną mocą oraz z wielkością transformatora .Wystarczy zastosowac wiekszą moc transformatora i temperatura spadnie.Moim zdaniem jeżeli nie chcesz mieć kłopotów i udany wypoczynek to proponuję zastosować transformator o większej mocy + prostownik pełnookresowy ewentualnie kondensatory elektrolityczne do filtracji napiecia (nie wiem jak moduły pracują przy napieciu pulsującym).Układ prosty i niezawodny.Można sobie komplikować życie stosując zasilacze impulsowe,stabilizowane ale czy jest to konieczne.Decyzja należy do Ciebie.
    Powodzenia.
  • Poziom 12  
    POL02 napisał:

Grzanie się transformatora związane jest
    z pobieraną mocą oraz z wielkością transformatora .Wystarczy zastosowac wiekszą moc transformatora i temperatura spadnie.

Dodatkowo by obniżyć temperaturę w mostku prostowniczym zastosuj diody mocy szotkiego (mniejszy spadek napięcia - mniejsza tracona moc).
  • Poziom 26  
    widzialem takie zasilacze fabryczne z transformatorem sa bez kondensatora filtrujacego samo trafo i mostek

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Właśnie taki zasilacz do lodówki samoch. wykonałem i pracuje bez zarzutu
    Trafo toroidalne 220/12V do halogenów o mocy 80 lub 100W ( koszt około 30,00zł, mostek prostowniczy 10A oraz elektrolit 2200uF/35V. To wszystko zamontowałem w obudowie kupionej w sklepie elektronicznym.Wyj. nap 12V poprzez gniazdo do zapalniczki samoch.Od strony sieci bezp 1A (taki miałem).W obudowie trzeba nawiercić otwory wentylacyjne.Cały ten zasilacz testowałem obciążając żarówkami samoch. o łącznej mocy 55W.Po dwóch dniach nieprzerwanej pracy - trafo temp lekko podwyższona natomiast mostek prost.ciepły ale palców nie parzył można dołożyć radiator.Lodówka była testowana tylko przez 12 godz. Klient twierdził, że części (komplet) kosztowały go niecałe 50,00zł.

pozdrawiam marian-48