Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Straszliwe buczenie w altusach 140

xeen 31 Lip 2006 20:54 1609 21
  • #1 31 Lip 2006 20:54
    xeen
    Poziom 10  

jak w temacie glosniki niskotonowe harcza-bucza gdy mam je do 40 % mozy wzmacniacza basu sie przy tym buczeniu wcale nie slyszy;/ byly one nie dawno regenerowane kupilem nowe cewki zawieszenia dolne i gorne ... i membrany calosc posklejalem. co moze byc przyczyna tego harczenia na mniejszej mocy wzmacniacza?

0 21
  • #2 31 Lip 2006 20:56
    piotrkurasinski
    Poziom 16  

1- wzmacniacz sobie nie radzi i się przesterowuje
    2- nieorginalny zestaw regeneracyjny

0
  • #3 31 Lip 2006 21:03
    xeen
    Poziom 10  

wzmacniacz diora 504 i sobie radzi poniewaz mam 2 wzmacniacz technics troszke starszy i mam to samo a co do zestawu regeneracyjnego czy on moze byc za sztywny?

0
  • #4 31 Lip 2006 21:13
    ige
    Poziom 35  

sprawdz czy ci cewka nie trze o nadbiegunnik,albo moze ja zle wkleiles

0
  • #5 31 Lip 2006 21:16
    xeen
    Poziom 10  

a jak to sprawdzic?? ale to tez dziwne ze przy wieksze mocy jest bas ale i tak jeszcze lekko jest buczenie;/

0
  • #6 01 Sie 2006 00:28
    dj master
    Poziom 21  

Witam .

Napisz jakiego zestawu regeneracyjnego uzyles.

Ogolnie altusy lubią troche "pobuczeć" za sprawą dennego wytłumienia i troche wadliwych tuneli stratnych (czyli otorów którch masz dwa w kolumnie).

Jesli głosni jest zregenerowany dobrze, i na dobrym zestawie, to wytłum dobrze klumny , i postaraj się zestroić kolumny stosując tuner BR (zakupionu) lub posłuż się rura PCV...

Do usług

0
  • #7 01 Sie 2006 01:51
    foxik000000
    Poziom 28  

Według mnie to cewka ociera o magnes. Naciśnij membrane lekko to poczujesz czy trze. Miałem kiedys ten sam problem i trzeba było od nowa wszystko robić...

0
  • #8 01 Sie 2006 10:32
    xeen
    Poziom 10  

Tak zestaw regenerujacy byl kupinoy oryginalny w sklepie tonsila zaplacilem 70 zl za calosc glosnikow niskotonowych. A co do tego czy trze zbytnio sie nie znam na tym lecz gdy lekko nacisne tak dotne membrane jej dolna czesc odrazu przy zaiweszeniu nie ma burczenia wcale dziwiek jest czysty a bas jest lelgancki... wiec w czym moze byc problem?

0
  • #9 01 Sie 2006 11:11
    Kry_H
    Poziom 20  

No to ewidentnie skopałeś naprawę. Cewka trze o magnes, lub nie jest po środku nabiegunnika.

Przykro mi. Musisz to zrobić od nowa. :|

0
  • #10 01 Sie 2006 13:47
    xeen
    Poziom 10  

ale to nie moze byc np to ze zestaw naprawcxzy jest zbyt trardy nie odbija albo cos? bo przy glosniej muzyce nie ma prawie wcale harczenia...;/

0
  • #11 01 Sie 2006 14:02
    electroNICK
    Poziom 14  

nie. Nie moze byc winny za twardy zestaw naprawczy. Jesli bylby zbyt twardy to po prostu kolumny by grały cicho. Nie powodowaloby to zadnego buczenia. Moim zdaniem jest to wina albo ocierajacej sie cewki o magnes lub wzmacha masz uwalonego i wprowadza jakies znieksztalcenia badz przydzwiek sieciowy. Powinienes sprawdzic czy buczy tez na innych glosnikach. Jesli nie to kolumny uwalone sprawdz w pierwszej kolejnosci czy cewka nie dotyka magnesu. Jeszcze moze byc uwalona zwrotnica ale co do tego pewien nie jestem.

0
  • #12 01 Sie 2006 14:15
    cyruss
    Poziom 30  

Może sprecyzuj co u Ciebie znaczy "buczy". Prawidłowo "buczenie" to jednostajny, niski ton, np przydźwięk sieciowy. Z treści postu wynika że to dla Ciebie całkiem co innego.
    Prosty sposób na sprawdzenie centrowania cewki: podłączyć głośnik do niewielkiego napięcia zmiennego, np 3V z transformatorka dzwonkowego. Byle nie 12 V z elektronicznego transformatora do halogenów, bo to częstotliwości dla nietoperzy. Powinieneś usłyszeć czysty dźwięk 50 Hz, właśnie niskie buczenie, bez skrzypienia, trzeszczenia czy innych zniekształceń, i to w dowolnym położeniu glośnika.
    Jak centrowałeś cewkę i membramę przy wklejaniu? Czy robiłeś to na oko?

0
  • #13 01 Sie 2006 14:43
    Kry_H
    Poziom 20  

Cytat:
    bo przy glosniej muzyce nie ma prawie wcale harczenia...;/

Dzieje się tak dla tego że cewka głośnika nie ma siły sie poruszyć i dźwięk jest mocniej zniekształcony, do tego dochodzi rozchodzenie się po membranie dźwięku ocierającej cewki.
    Podając na głośnik większą moc cewka nie hamuje o magnes a i dźwięk z wydobywający się z głośnika zagłusza już dźwięk trącej cewki.

Można wywnioskować że cewka lekko o ciera o magnes. Szkoda że nie wykryłeś tej usterki zaraz po sklejeniu głośnika. Możnaby to wtedy jeszcze poprawić, a teraz to już wszystko od nowa... :|

Pozdrawiam.

0
  • #14 01 Sie 2006 17:39
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 01 Sie 2006 21:29
    cyruss
    Poziom 30  

Też mnie zdziwił "zestaw regeneracyjny". Setki lat temu można było dostać kompletne membrany, ale to były czasy przedlicencyjne, czasy głośników GD30/10, GDS21-31/5 itp. Od czasów licencji w latach 70-tych dostanie czegoś takiego graniczyło z cudem. Co najwyżej były dostępne kopułki do wysokotonowych. Trzeba było na piechotę odklejać membranę i przewijać cewkę....
    Miło zobaczyć na forum kogoś z Tonsilu i usłyszeć ze firma jeszcze żyje. Mam jeszcze gdzieś w rupieciach silniczek marki Tonsil, takie rzeczy też firma produkowała, stąd "sil" w nazwie.

0
  • #16 01 Sie 2006 23:02
    Tremolo
    Poziom 43  

Podepnij inne głośniki choćby jakies z telewizora. na małej mocy powinny grac dobrze, jesli grają dobrze to znaczy ze albo cewka albo membrana sa niecentrycznie ulożone.

nie wiem czy to rozsądne.

Cytat:
    A co do tego czy trze zbytnio sie nie znam na tym lecz gdy lekko nacisne tak dotne membrane jej dolna czesc odrazu przy zaiweszeniu

To duża odwaga zrobić cos takiego nie znając się.

0
  • #17 02 Sie 2006 01:01
    xeen
    Poziom 10  

1. zestaw regeneracyjny kupilem oryginalny
    2. to oczywiscie nie bylo wszystko zrobione tylko na pieszo wyszystko kleiłem zawieszenie membrany itd...
    3. a jeszcze chyba dowod jest tego iz cos tam obcieraz to dam przyklad...
    nacisne lekko membrane na samym dole przy zawieszeniu bas jest spoko nie harczy... nacisne membrane u gory to mam straszliwy klopot z wytrzymaniem harczenia glosnika;/
    4. wzmacniacze mialem inne jeszcze podpiete do tych kolumn i bylo to samo....
    5. teraz musze to wszystko odklejac?? i od nowa przyklejac?

0
  • #18 02 Sie 2006 01:10
    Tremolo
    Poziom 43  

1. W jakim sklepie kupileś, to że zawieszenie ejst piankowe a membrana celulozowa jeszcze nie świadczy o oryginalności.
    3, 4. Masz inne kolumny, głośniki, słuchawki?
    2. Membran się nie przytrzymuje podczas grania (mozna uszkodzić cewkę - przy większych mocach)

0
  • #19 02 Sie 2006 01:13
    xeen
    Poziom 10  

1 kupywane byly w sklepie w warszawie.... juz nie pamietam nazwy;/
    2 gralyy bardzo cicho i wtedy sprawdzalem

0
  • #20 02 Sie 2006 08:17
    md
    Poziom 39  

Z całą pewnością mamy do czynienia z głośnikiem o parametrach odbiegających od oryginału, więc występuja problemy z zestrojeniem obudowy. Przecież teraz mamy Alpharda, Dibeisi, STX lub inną chińską zabawkę wklejoną do kosza z układem magnetycznym Tonsilowskiego głośnika. Jeżeli jeszcze źle wkleił cewkę (za nisko lub wysoko) lub krzywo resor, to mamy przyczynę fatalnego brzmienia głośnika.

0
  • #21 02 Sie 2006 15:06
    xeen
    Poziom 10  

Dobrze wiem popełniłem błąd z cewką źle ją umieściłem.
    Naprawie swój błąd.
    A co z BR czy nie są za wąskie, a czy tamta siatka jest im potrzebna?
    Bo jak tu czytam to ona jest zbędna.
    A jeszcze jedno mam problem z podstawkami pod moje altusy... tzn kiedyś były ale z juz bez nich kupiłem te kolumny co proponujecie kupić podstawki może kolce coś takiego co dodało by tym kolumna uroku:) , a wytłumienie gąbką akustyczną czy np. watolina akustyczną.
    A co z okablowaniem?te co widziałem kable w kolumnie sa mizerne.
    Proszę o odpisanie.

0