Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł Beretta - zbyt niska temperatura cwu

zdzmus 08 Aug 2006 15:15 4389 8
    zdzmus
    Level 2  
    Witam
    Kocioł 22/12 kW pracuje normalnie na co. oraz cwu , jednak ciepła woda użytkowa jest za niska przy zwiększonym poborze. Temp na zegarze jest 60 stopni a z kranu tylko ledwo ciepła... Potrzebuję porady
    DonRomano
    Level 34  
    Każdy kocioł dwu-funkcyjny ma określoną wydajność wody w litrach na minutę.
    Średnio jest to około 5 litrów wody podgrzanej o około 30 stopni.Napisz jak jest u ciebie.
    Obawiam się, że przy zwiększonym poborze nie uzyszkasz gorącej wody.
    Jeżeli potrzebujesz cieplejszą wodę należy zmniejszyć jej przepływ.
    zdzmus
    Level 2  
    Witam!
    Dzięki za odpowiedz. Ale nie o to mi chodziło. To powiązanie szybkości przepływu z temperaturą wody są oczywiste... Problem w tym ,że są takie momenty w pracy pieca,że przy jednakowym poborze cwu temp. wody jest zdecydowanie niższa niż np. przed godziną . Nie pomaga zmniejszenie poboru wody, a temp. na zegarze osiąga 60 stopni. Po zakręceniu kranu i ponownym odkręceniu do tego samego przepływu , woda ma właściwą temperaturę. Może coś z wymiennikiem ciepła? Jestem elektronikiem , rozwiązania hydrauliczne znam bardziej teoretycznie niż od strony praktycznej . Może ten post ułatwi diagnozę ?
    kamilkolo
    Level 11  
    Prawdopodobnie masz zakamieniony wymiennik ciepła woda-woda. Nie wiem jaki jest w tym kotle ale proponuję wyjąć go i odkamienić jakimś środkiem do odkamieniania (np. kamix lub inny dostępny w sklepach.), następnie dobrze wypłukać.
    DonRomano
    Level 34  
    Sprawdź również czy podczas poboru wody ciepło idzie na centralne ogrzewanie.
    Może przycina się zawór przełączający?
    dzikamysz
    Level 16  
    Wina leży po stronie wymiennika, zarówno ciepłej wody jak i CO. Ten CO to narazie zostaw a zacznij od wymiennika CWU. Musisz go wymontować, najlepiej było by go wypłukać specjalną pompą. W domu weź duży garnek i kup kwasek cytrynowy i jakiś środek typu kret zawierający wodorotlenek sodu lub potasu. Najpierw wygotuj wymiennik w kwasku tzn 2 łyżeczki na litr wody. A następnie wymień wodę i wygotuj w ługu. Duża łyżka stołowa na 2 litry. Przy tych operacjach zachowuj ostrożność, są to materiały żrące i łatwo o wypadek, nawet z środkami specjalnie do tego dostosowanymi. Odpowiem od razu dlaczego dwa środki, kwaskiem cytrynowym usuniesz kamień od strony wody użytkowej a ługiem nalot po stronie wody kotłowej. Jeżeli stosujesz środki typu kamix itp to również można zrobuić to na ciepło, tylko nie przesadzaj z dawkowaniem za dużo może spowodować uszkodzenie wymiennika.
    Pozdrawiam
    DonRomano
    Level 34  
    Jeżeli czasem jest w porządku a czasem nie to raczej sugeruję sprawdzenie ręką czy podczas poboru wody na CWU ciepło nie idzie na CO.
    ochus
    Level 16  
    Witam.
    Chciałbym się podłączyć do sprawy bo mam identyczny problem ale z Torusem dwufunkcyjnym 26 kW.
    U mnie właśnie rura zasilająca CO bardzo mocno się nagrzewa.Można powiedzieć że do tej samej temp.co rura do wymiennika CWU.
    Rozumiem że zawór nie do końca puszcza cieplą wodę tylko na CWU ale dlaczego wtedy leci letnia woda a temp wody na kotle rośnie bardzo szybko?

Można ten zawór wymienić samemu czy lepiej poczekać na servisanta?

Pozdrawiam.
    DonRomano
    Level 34  
    Można wymienić samemu.
    Można również spróbować naprawić tzn. wyczyścić.