Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Frania - gotuje cewkę rozruchową

Pokemon 10 Aug 2006 14:34 3626 9
    Pokemon
    Level 11  
    Witam.Jakis czas temu moja Frania zaczęła "brzęczeć" wszyscy mysleli ze cos wpadło pod wirnik,wiec nie było pilnej potrzeby usunięcia przyczyny.Ale łazienka zapełniła się w końcu dymem z cewki rozruchowej,wyleciał z niej płyn.Wstawiłem druga cewkę,ale zamiast pojemności 7,5uF miała 10 uF,czy może być taka pojemność cewki?Ale nie o tym chciałem,Na "nowej cewce" po kilku sekundach znów zaczeło "brzęczeć" a silnik jest gorący,cewka była ciepła ale nie wiem czy sama z siebie czy może nagrzała się od silnika.Czyżby było jakies przebicie na uzwojenie rozruchowe czy jak,ze cewki siadają? Proszę o pomoc i sugestie.Pozdrawiam

Moderated By skryn:

Przeniosłem z AGD.

Jectiv
    Level 17  
    Witam

To nie cewka tylko kondensator.
    Wymienic trzeba na taki sam bo silnik nie będzie dobrze działał.
    Jeżeli się okaże że silnik nie działa poprawnie po wymianie kondensatora to trzeba szukać w samym silniku. Jeżeli jest zwarcie w uzwojeniach to sam nic nie zrobisz.
    Nie wiem czy opłaca się przezwajanie silnika w takim urządzeniu.

Pozdrowienia
    mczapski
    Level 39  
    Tenże "kondensator" nie wytrzymuje obciążenia z powodu zmiany parametrów uzwojeń silnika. Podejrzewam zwarcie uzwojeń i resztę sobie dopisz.
    szczepan751
    Level 18  
    Sprawdz czy działą włącznik/wyłącznik ukłądu rozruchowego(trzeba rzecz jasna rozebrac silnik) być moze blokuje się w jakiejś pozycji i nie odłącza cewki a powinien u mnie bylo akurat na odwrot - nie zalaczal cewki i trzeba bylo recznie ruszyc wirnikiem zeby pralka ruszyla - raczej chciales napisać nie pojemność cewki tylko indukcyjność,z tego co wiem to kondziorek ma funkcje przeciwzakłóceniową tylko.
    mk20
    Level 26  
    Prawdopodobnie masz uszkodzoną cewkę rozruchową w silniku. Proponuję pomierzyć cewki silnika i pojemność konda . Sprawdź stan mechaniczny silnika.
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    szczepan751 wrote:
    Sprawdz czy działą włącznik/wyłącznik ukłądu rozruchowego(trzeba rzecz jasna rozebrac silnik) być moze blokuje się w jakiejś pozycji i nie odłącza cewki a powinien u mnie bylo akurat na odwrot - nie zalaczal cewki i trzeba bylo recznie ruszyc wirnikiem zeby pralka ruszyla - raczej chciales napisać nie pojemność cewki tylko indukcyjność,z tego co wiem to kondensator ma funkcje przeciwzakłóceniową tylko.

Jeśli nie znasz tematu to nie wypisuj bzdur.W tym silniku niema wyłącznika odśrodkowego(który po wejściu na obroty rozłącza rozruch)a pojemność kondensatora świadczy o tym,że nie jest to kondensator przeciwzakłóceniowy.To jest kondensator pracy,a co może być przyczyną jego grzania to już koledzy napisali.
    szczepan751
    Level 18  
    Kolego Topolski nie tak nerwowo :) W mojej frani jak i w kilku innych spotykałem tylko wyłączniki odśrodkowe i nawet w nowych silnikach w serwisie bylo to tak samo rozwiązane.Poza tym zwróć uwage że kolega nie opisuje tu dokładnie konstrukcji silnika wiec nie wiesz co w nim jest ponadto jest na elce mnostwo postów ba ze zdjeciami nawet gdzie ktoś uważa że czegoś nie ma a widać ewidentnie że jest.Staram sie pomóc bo sam miałem taki problem więc dzielę sie spostrzeżeniami, chylę czoło przed profesjonalistami w tej dziedzinie.Pozdrawiam i życze udanych napraw.
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    :arrow: szczepan751
    Nie potrzeba opisywać konstrukcji silnika wystarczy uważnie przeczytać post,a tam jest mowa o kondensatorze 7,5µF(chociaż kol.Pokemon napisał cewka),a wiec nie może chodzić o silnik z wył. odśrodkowym dla każdego,kto zajmuje się sprzętem agd jest to jasne.Wył odśrodkowe były stosowane w silnikach serii BZFWr i BP2f natomiast w silnikach serii SEK 106-4 i podobnych były stosowane kondensatory 7,5µF.
    Chęć niesienia pomocy innym jest bardzo cenna i po to jest elektroda,jednak jeśli masz jakieś wątpliwości,to zadaj pytanie,bo inaczej Twoja pomoc może wprowadzić zamieszanie.Pozdrawiam
    marcinelektronik
    Level 27  
    Na kabelku od cewki obojętnie jaki i daj na nim włącznik potem weż załącz go i włącz franię, powinna ruszyć i a następnie wyłącz wyłącznik co dałeś na kondensator i pozostaw włączony główny, jeżeli silnik smierdzi to masz spalony wirnik, ale raczej tak jest.
    Henry12
    Level 17  
    O ile się orientuje to pralki typu Frania miały wirniki zwarte więc spalenie w/w raczej odpada .