Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uprawnienia SEP a pomiary

17 Aug 2006 11:05 4953 8
 • Level 24  
  Mam SEP do 1kV i ostatni punkt to AKPiA.Czy to uprawnia mnie do: 1.podpisania protokółu po pomiarach stanu izolacji np.silnika + kabel zasilający
  2.czy miernik [266+przystawka] kupiony w sklepie przez moją firmę z gwarancją na rachunek musi mieć jakąś homologację, rejestrację,nadany numer abym mógł nim legalnie robić pomiary?
  3.stany izolacji całego zasilania zakładu robi firma jest to PEN zakończona gniazdami 16 i 32A.Czy od gniazda do maszyny pomiary izolacji zrobione przeze mnie będą honorowane w razie [nie daj Boże] wypadku,czy też uszkodzenia maszyny?
  Czekam na poważne odpowiedzi.pozdrawiam.jomek
 • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
 • Helpful post
  Level 25  
  1)Jeśli to mają być pomiary mające na celu ocenę stanu izolacji jako środka ochrony przeciwporażeniowej to nie. 10 pkt. jasno mówi że masz uprawnienia w zakresie eksploatacji AKPiA.
  Chyba że w twoim oddziale SEP jest inaczej - ja mam uprawnienia pomiarowe wpisane odręcznie na ostatniej stronie świadectwa, z wyraźnym zaznaczeniem co mogę mierzyć i do ilu kV.
  2) Miernik musi mieć numer bo go musisz wpisać na protokóle pomiarowym. Powinien mieć też świadectwo zatwierdzenia GUM.
  3)Co do 3 pytania to musisz ustalić co jest zakresem twojej pracy. Jak mierzysz izolację maszyny/ urządzenia to tylko to. Przecież on może być /teoretyzuję/ włączona do innych gniazd.
  Robiłem kiedyś pomiary izolacji pomp do farb w flexodrukarni i protokół wystawiałem na konkretną pompę.
 • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
 • Level 24  
  Ale przecież eksploatacja AKPiA to pomiar.Czy ważne jest,czy to jest miernik zainstalowany fabrycznie czy też dołączony przez kogoś?pozdrawiam.jomek
  To są zwykłe pomiary stanu izolacji,a nie porażeniówka.
 • Level 25  
  Ja ten punkt rozumiem inaczej: - możesz obsługiwać aparturę kontrolno -pomiarową i automatykę. Jakieś mierniki, wskaźniki, regulatory, sterowniki itp, mające zastosowanie do urzadzeń na które posiadasz kwalifikacje a wymienione w pkt.1 - 9. Np odczyt wszkaań woltomierzy, amperomierzy na podstacji, itp.
  Ocenę stanu izolacji też wykonuje się po coś. Jako pomiarów ochrony przeciwporażeniowej nie traktowałbym sztywno tylko pomiarów pętli zwarcia.

  Czy ważne jest,czy to jest miernik zainstalowany fabrycznie czy też dołączony przez kogoś?
  Nie rozumiem do końca tego pytania.[/code]
 • Level 24  
  Fabrycznie jest np.woltomierz ale serwis zamontował dodatkowo Amperomierz.pozdrawiam.jomek
  Co znaczy obsługiwać? Odczytywać COOOOO.Mnie chodzi o pomiary stanu izolacji
 • Helpful post
  Level 25  
  Według mojej wiedzy nie możesz podpisać się pod protokółem pomiarów izolacji. Ja mam świadectwo E+D do 30 kV oraz uprawnienia budowlane ale w świadectwie E mam wyraźnie wpisane że moge wykonywać pomiary, na które robiłem osobny kurs (kosztował sporo kasy)
  Najwłaściwej by było abyś zadzwonił do odziału SEP i spytał się jak oni to interpretują z wykonywaniem tych pomiarów izolacji.
 • Level 24  
  Dzięki.Oświeciłeś mnie.Napisz jeszcze konkretnie o Twoich uprawnieniach budowlanych.Pytałem np. w Urzędzie Pracy i NIKT nie był w stanie powiedzieć co to,gdzie można je uzyskać,co dają itd.pozdrawiam.jomek
 • Helpful post
  Level 25  
  Uprawnienia budowlane pozwalają Ci kierować robotam i elektrycznymi - możesz wykonywać instalacje elektryczne, i je podpisywać że są zrobione zgodnie z zasadami sztuki. Żeby zrobić uprawnienia musisz mieć wyższe wykształcenie (elektrotechnika lub energetyka) i 2 lata praktyki w zawodzie, pod nadzorem osoby któa takie uprawnienia ma.
  Ja zacząłem robić je jeszcze na studiach, pracowałem m.in. w soboty i niedziele robiąc właśnie pomiary ochronne w różnych zakładach jak w weekendy nie pracowały. Oprócz tego pełniłem funkcje "zastępcy kierrownika" ale najcześciej musiałem sam też kłaść instalacje.
  Aby je uzyskać musisz się zgłoiśc do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa po książkę praktyk. Od tego trzeba zacząć.Po tych 2 latach egzamin.
 • Level 24  
  Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi i poważne podejście do problemu. Ech...Oby takich więcej na Forum.pozdrawiam.jomek
  PS Doceniam i dlatego Ci zrzucam trochę.