Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kwarc do mikrokontolera. Układ czasem działa a czasem nie.

21 Aug 2006 04:12 1448 8
  • Level 15  
    Mam problem. Zmontowałem układzik z Atmega8 i kwarcem 16MHz.
    Dzieją się cuda. Układ czasem działa czasem nie. Procesor rusza albo i nie lub nie działa tak jak powinien. Czasami jak dotknę wyprowadzeń kwarcu to rusza.
    Czasami generator taktujący zatrzymuje się. NIe wiem czy to przyczyna czy skutek jakiegoś felera, bo naprawde już zgłupiałem. Uzbrajanie układu w najróżniejsze kondensatory nie pomaga. Dokładanie większych pojemności do kwarcu uniemożliwia start. Jak wywale kondensatory też nie działa jak powinno. Wszystkie kombinacje fusów sprawdziłem przetestowałem. Program też sprawdzony. Nawet przylutowałem kwarc bezpośrednio na nogach. Procki podmieniałem. Napięcia zmieniałem. Schemat sprawdzałem. Nie działa.

Podejżewam, że to wina rezonatorów(było ich kilka wymienianych, wymieniłem przeryłem, zmieniłem WSZYSTKO).
    W dokumentacji atmela nie widzę nigdzie informacji jakiego typu to ma być kwarc. Czy owertonowy, czy z rezonansem szeregowym czy równoległym. Inna sprawa, że sprzedawcy części, zapytani o rodzaj kwarcu, nie potrafią odpowiedzieć, jakiego rodzaju kwarce oferują. Stąd moje pytanka:

1. Jakiego rodzaju kwarce prawidłowo współpracują z procesorami ATMEGA??
    2. Jak rozpoznać jakiego rodzaju jest kwarc?? Najlepiej na oko w sklepie :D
    3. Gdzie szybko, tanio i fachowo można dostać odpowiednie kwarce??
  • Level 33  
    A czy ten Twój uC to przypadkiem nie ATmega8L? Jeżeli tak to zapomnij o 16MHz bo te z literą L dziaają maksymalnei na 8MHz.
  • Helpful post
    Level 28  
    atmegi działają zazwyczaj maksymalnie do 16MHz ( z wyjątkami , m.in. jak powyżej). na te częstotliwości raczej nie wzbudza się kwarcu na overtonach, tylko na częstotliwości podstawowej. proponuję zmienić kwarc 16M ( oczywiście jeśli mega nie jest L'ką) na egzemplarz z innego źródła, a jeśli nie pójdzie , to wstawić 8MHz. może się okazać, że ktos inny robił procki, a ktoś inny nadruki na nich.
  • Level 15  
    Na procesorze napisane jest: ATMEGA8 - 16PI
    Aby wyeliminować przedstaawioną przez Was możliwość zmieniłem kwarc na 4MHz. I co?? też to samo. Nie bryka. :(
  • Level 20  
    Dziwne rzeczy opowiadasz. ja nigdy nie dobierałem typu kwarcu , zawsze wsadzałem taki jaki sie nawinął pod rekę, kondensatory po 30pF i ZAWSZE działało i działa. Jezeli podmieniasz procesory to coś jest nie tak...
  • Level 33  
    W takim razie procesor powinien działać z kwarcem 16MHz. Sprawdzałeś jak się zachowuje uC przy pracy na rezonatorze wewnętrznym? Jeżeli na wewnętrznym jet to samo to sprawdź zasilanie, czy nie ma na nim spadków.
    Skoro testowałeś kilka różnych kwarców ja bym obstawiał problem po stronie procesora.
  • Level 15  
    Naprawde nie wiem co może być. Tak jak kolega wyżej nigdy nie miałem problemów z kwarcami. Do czasu. To jest dziwne i zaczynam sie zastanawiać nad wezwaniem do tego przypadku egzorcysty i ekipy z progamu "nie do wiary".

Dodano po 2 [minuty]:

Zasilanie przeryłem. Musi być dobre :)

Dodano po 3 [minuty]:

NIe tylko ja sprawdzałem ten układ. Kolega po fachu też go sprawdził i stwierdził prawidłowość wszystkiego tego co wypisałem.

Dodano po 6 [minuty]:

Nie moge sprawdzić innego trybu zegara, bo od wczoraj programowanie nie funkcjonuje poprawnie. Dołaczanie zewnętrznego taktowania nie pomaga. procesor mogę jedynie odczytywać. Jak tylko próbuje coś zaprogramować to zamiera wszelka aktywność. Tak było wczoraj. Dziś jest słoneczna pogoda więc może programowanie będzie już działało......
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Będziemy wróżyć jeszcze sporo .... daj schemat i jak możesz zdjęcie zmontowanego ustrojstwa... to zawęzi poszukiwani
  • Level 15  
    Kupiłem nowy kwarc i mikrokontroler. W innym sklepie. DZIAŁA!!
    Wygląda na to że procesor był podróbą. I najprawdowpodobniej w czasie operacji uszkodziłem generator. NIe wiem naprawde. Szczęśliwy jestem że to ruszyło. Nareszczie. Dziękuję wszystkim za pomoc