Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat ideowy regulatora silnika elektrycznego

21 Sie 2006 19:07 2422 4
 • Poziom 2  
  Witam

  Potrzebuje schemat regulatora obrotów wentylatora w samochodzie. Skokowy mi sie spalił (a dokładnie to mojemu ojcu bo to nie mój samochód :P ), nowy kosztuje 150 zł a ja potrzebuje schemat płynnego. Jeżeli to pomoże to chodzi o Opla Atre.

  Za wszelką pomoc serdecznie dziękuje
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 12  
  Po pierwsze o jaki wentylator chodzi?? Prawdopodobnie piszesz o wentylatorze nadmuchu wew. a spaliły sie oporniki do zmniejszenia prędkości wentylatora. Jeżeli tak to można wymienić same oporniki a nie cały element a koszt wszystlich części nie przekroczy 5 zł. Trzeba użyć oporników 5 Watt np. i połączyć po dwie sztuki szeregowo aby sie nie przepaliły. Wartości oporników i ich moce sobie oblicz.
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 2  
  Tam nie ma oporników tylko jest drut oporowy i to on sie przepalił... tylko że ojciec chce zamiast starego skokowego regulatora ( przełącza się pomiędzy 4 pozycjami siły nadmuchu ) zrobić nowy płynny ( coś na styl pokrętła w kuchence gazowej... im bardziej przekręcisz tym silniejszy podmuch ). I o taki schemat bym prosił.
 • Poziom 14  
  Witam!

  Możesz sterować prędkością wentylatora za pomocą regulacji prądu bazy tranzystora (najprostszy układ w tym przypadku) albo impulsowo (układ podobnie prosty do pierwszego, o wiele mniejsze straty energii). W tej pierwszej metodzie tranzystor będzie się bardzo grzał i zmuszony zostaniesz do założenia spooorego radiatora. W drugiej metodzie nie będziesz miał takich strat.

  Myślę, że w Twojej sytuacji zdecydowałbym się na impulsową regulację (ze względu na energooszczędność i brak dużej emisji ciepła.

  Pozdrawiam.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...