logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaka skrzynia basowa 20 cm do Daewoo Tico? Szukam kompaktowego rozwiązania

help_me:) 30 Sie 2006 10:27 5480 34
Najlepsze odpowiedzi

Jaką kompaktową gotową skrzynię basową 20 cm kupić do Daewoo Tico, gdy bagażnik jest mały i budżet wynosi około 300 zł?

Najlepiej kupić małą, zamkniętą skrzynię na STX zamiast gotowej aktywnej skrzyni z Dibeisi; obudowa closed jest mniejsza i daje czystszy dźwięk [#2968786][#2969301][#2970406] Forum radzi zamówić skrzynię na wymiar u sprzedawcy z Allegro, podając wymiary bagażnika, bo w Tico gotowe skrzynie często są za duże [#2969468][#2969336] Jako głośnik polecano m.in. STX GDN-22-120-4-SC, czyli wersję 4-ohm; 8-ohm nie jest tu zalecane, bo samochodowe wzmacniacze zwykle pracują od 2 do 4 ohm [#2970406][#2972398] Jeśli dopłata jest niewielka, warto wziąć skrzynię z MDF zamiast płyty wiórowej [#2972619] Taki zestaw ma zagrać dużo lepiej niż gotowe "wynalazki" za około 250 zł [#2969301]
REKLAMA
  • #1 2968575
    help_me:)
    Poziom 11  
    Posty: 17
    Dostalem od siostry autko (bo chyba tylko tak mozna nazwac Tico)
    Sprzet przecietny - radio i glosniki z tylu pionierka.. z przodu fabryczne deawoo.. jeden wyrazny mankament - zero basu..
    Dlatego mam zamiar zakupic jakas skrzynie basowa.. niestety nie mam umijetnosci i mozliwosci by zmajstrowac cos samemu; zatem pozostaje mi tylko zakup czegos gotowgo.. jak w temacie bagaznik jest malutki i nie chce go zagracac w calosci.. zatem tuby odpadaja. Chcialbym jakas skrzynie basowa z glosnikiem 20 cm.. nie chodzi mi o jakies mega szpanowanie(bo czym:P) tylko o rozmiar i w miare dobry dzwiek.. cos doradzicie?
    najmniejsze co znalazlem to
    http://www.soundpol.pl/product_info.php?cPath=71&products_id=453+
    http://www.soundpol.pl/product_info.php?cPath=89&products_id=812
    lub
    http://www.allegro.pl/item117562165_aktywna_skrzynia_z_wzmacniaczem_20cm_350_watt.html
    z tego co wycztalem to zle sie wypowiadacie na temat dibeisi.. ale nic innego malego nie znalazlem.. cena nie jest az tak istotna..ale wolalbym zmiescic sie w 300zl (w koncu to ma byc male)
  • REKLAMA
  • #2 2968691
    crazy_88
    Poziom 42  
    Posty: 7929
    Pomógł: 1008
    Ocena: 165
    tego typu sprzety sa nie godne uwagi zamiast grac trzeszcza na twoim miejscu rozejrzal bym sie za tymi tanszymi stxami skrzynke i do tego jakis wzmak solinga i w zupelnosci ci wystarczy:)
  • #3 2968786
    Radek541751
    Poziom 13  
    Posty: 101
    Pomógł: 6
    Ocena: 4
    Jeśli nie chcesz dużej skrzyni i natężenia to poszukaj skrzyni zamkniętej będzie czystszy dźwięk i skrzynia bez BR jest mniejsza.
    Możesz kupić jakąś skrzynie na allegro i STXa 10” albo 8”

    Dodano po 1 [minuty]:

    Jeśli nie chcesz dużej skrzyni i natężenia to poszukaj skrzyni zamkniętej będzie czystszy dźwięk i skrzynia bez BR jest mniejsza.
    Możesz kupić jakąś skrzynie na allegro i STXa 10” albo 8”
  • REKLAMA
  • #4 2968953
    help_me:)
    Poziom 11  
    Posty: 17
    ale z tego co rozumiem to trzeba bedzie to polaczyc: glosnik ze skrzynia..ale jak juz wspomnialem z elektryka u mnie slabiutko.. wiec wolalbym cos gotowego:/ na allegro znalazlem tylko duze skrzynie..znacznie wieksze niz ww
    moze jakies linki zarzucicie?
  • #6 2969301
    Radek541751
    Poziom 13  
    Posty: 101
    Pomógł: 6
    Ocena: 4
    Ze skrzynią dostaniesz przewód i wkręty wystarczy jeden koniec podłączyć do głośnika + i - a drugi odpowiednio do złącza skrzyni + do czerwonego a - do czarnego.
    Później przykręcasz głośnik na wkręty i gotowe.

    Kup skrzynię zamkniętą a jak kupisz z BR to go zakryj go czymś twardym tak jak Ci qscgu radzi.

    Taki zrobiony sub za ok 140 zł zagra 2 razy lepiej niż te gotowe wynalazki z pleksą po 250PLN
  • #7 2969336
    crazy_88
    Poziom 42  
    Posty: 7929
    Pomógł: 1008
    Ocena: 165
    co do skrzyni ,czasem mozesz sie dogadac ze sprzedawca i powiedziec zeby zrobil ci skrzynie zamknieta o danym litrazu mnie sie pytal przez telefon jaka chce czy br czy closed:) bo tez kupowalem z allegro kiedys:)
  • REKLAMA
  • #8 2969378
    sebwiecz
    Poziom 11  
    Posty: 30
    qscgu napisał:
    hmmm. solinga kup za 145zl na allegro, do tego 27-150 w zamknietej skrzynce STXa za 60zl, do tego skrzynke kup jakas na 25cm glosnik np
    http://allegro.pl/item123249991__hq_skrzynia_do_glosnika_25cm_najsolidniej.html
    i powinno byc gitara, zakryj BR czyms twardym bo 27-150 do samochodu musi byc w zamknietej bo starsznie przeciąga w BR


    Ta skrzynia jest za wysoka o 5cm, ten bagażnik jest tak niski że masakra, ja robiłem skrzynkę samemu, wątpię czy najdziesz tak niską skrzynie żeby weszła do tego bagażnika, albo zlecić komuś wykonanie jej pod wymiar, no ale to już będzie pewnie extra kosztowało :D
    Odnośnik do mojej skrzynki, tylko że ja miałem głośnik 30 więc twoja będzie trochę mniejsza to oczywiste.
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic560991.html
  • #9 2969468
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    ale napisz do tych osob na allegro ktore wykonują te skrzynki oni zrobią ci na zamowienie i watpie zebys zaplacil wiecej, 30L starczy STXowi i piszesz jakie wymniary ma bagaznik i oni zrobią ci taką, mowie ci napisz a sie dowiesz
  • #10 2969469
    wojtus87
    Poziom 21  
    Posty: 357
    Pomógł: 37
    Ocena: 8
    ja bym postawil na tonsila 20cm i jakis uzywany wzmak dwu-kanalowy, jakiegos starego axtona, alpine albo cos podobnego
  • #11 2969516
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    tonsil do samochodu? nie za bardzo, wolalbym juz tego stxa 27-150 w zamknietej niz np 20/80 za 130zl... bo inne 20 nie wchodzą w gre w ogole
  • #12 2969519
    Virus19
    Poziom 16  
    Posty: 268
    Ocena: 22
    Ja bym postawił na MTX- Jack Humer :D
    Hłopaki mam problem z zdawaniem pytań na forum
    zadałem ze trzy no i napisik "zadaj pytanie" zniknął od tamtej pory go nie ma . iłość jest ograniczona? POMOCY!!!
  • #13 2970259
    help_me:)
    Poziom 11  
    Posty: 17
    Jestem laikiem w tej dziedzinie ale ta ww skrzynia z allegro jest znacznie za duza... bagaznik jest malutki(wąski, niski, płytki:P) + jest w nim koło. Chcialbym wiec miec w nim ciut miejsca na jakas torbe czy plecak.Na allegro znalazlem same giganty...
    Mam kilka pytan bo nie wszystko rozumiem.. BR to jest ten otwór z boku (bass reflex)? I jak orientowac sie w wymiarach glosnikow stx? skad mam wiedziec ile ma cm glosnik? 27-150 ma 20cm czy 25 cm? Jakie glosnik stx jest najlepszy i ma 20 cm?
    Poza tym co wlasciwie daje ten BR i ten glosnik wysokotonowy? ten dibeisi to az taki gniot?
  • #14 2970406
    Radek541751
    Poziom 13  
    Posty: 101
    Pomógł: 6
    Ocena: 4
    STX 27-150-4 oznacza, że głośnik ma 27 cm średnicy 150 W RMS i 4 Ω
    BR to właśnie ta dziura, taka rurka, którą wypada bas, ale bez tego jest lepsza jakość dźwięku, ale ciszej.

    Tego Dibeisi to daruj sobie a głośnik możesz kupić np. taki

    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=41&vItemDB=itemdb

    Skrzynie zamów na allegro napisz (zadzwoń) komuś, kto wystawia gotowe skrzynie, aby zrobił takie wymiary, jakie Ci odpowiadają.
  • #15 2970481
    trebor_d
    Poziom 15  
    Posty: 182
    Pomógł: 6
    Ocena: 15
    Witaj, polecam Ci jako uzupełnienie basu tonsila 20/60/3 4ohm. Ma dość wysoki spl (zagra na pewno głośniej niż stx lub dibisi) co jest w aucie niezaprzeczalnym atutem, ponieważ z regóły nie ma w nim wzmacniacza z przetwornicą, która daje możliwośc uzyskania większej mocy niż 25W :). Jeśli potrzebujesz pomocy z zaprojektowaniem skrzynki do tego, to pisz. Pójdzie to zamknąć w skrzynce 15 litrowej i jestem niemal 100% pewien, że będziesz zadowolony.
  • #16 2970703
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    trebor_d napisał:
    Witaj, polecam Ci jako uzupełnienie basu tonsila 20/60/3 4ohm. Ma dość wysoki spl (zagra na pewno głośniej niż stx lub dibisi) co jest w aucie niezaprzeczalnym atutem, ponieważ z regóły nie ma w nim wzmacniacza z przetwornicą, która daje możliwośc uzyskania większej mocy niż 25W :). Jeśli potrzebujesz pomocy z zaprojektowaniem skrzynki do tego, to pisz. Pójdzie to zamknąć w skrzynce 15 litrowej i jestem niemal 100% pewien, że będziesz zadowolony.

    otóż kolego ten glosnik kompletnie sie nie nadaje na subwoofer, to jest dobry midwoofer ale na suba odpada, co z tego ze ma wysoki SPL ale przy niskosrednich tonach...
  • #17 2970946
    cursor
    Poziom 31  
    Posty: 1611
    Pomógł: 136
    Ocena: 138
    Ile możesz na to wszystko wydać? Ja osobiście proponowałbym pozbierać kase i kupić Carpowera CRB-200TCR: http://www.carpower.pl/index.php?id=2&lang=pl&id_cat=17&id_item=43
    Zapakowałbym go do skrzynki 15-22l zamknięta. Do tego jako napęd HPB-602(połączone wejścia, żeby pracował jako mono) i wysterowanie osobno każdej cewki. Uzyskasz bardzo szybki bas, do tego grający z mięchem i potrafiący zejść dosyć nisko jak na ten rozmiar, a jak będziesz potrzebował więcej basu to nie powinno ci go braknąć.
  • #18 2971084
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    ten carpower moze przy takim ustawieniu miec problemy, otoż zalozmy ze powstanie lekka roznica pomiedzy wzmoceniem obu kanalow i bedzie charczał glosnik, np poprzez niedokładne elementy we wzmacniaczu, otoż przekonalem sie o tym na wlasnej skorze, podłaczylem 2 cewkowego 2x8ohm glosnika no name do mojego wzmacniacza sound wave oczywiscie kanal byl jeden podpięty do 2ch wejsc we wzmacniaczu i mial problemy przy pogloszeniu, przy połączonej cewce na 4ohm grał lepiej jak byl podłaczony pod jeden kanal... mysle ze przy carpowerze nie ma co kombinowac bo to jednak drogi glosnik albo chociaz zmienic napęd na taki ktory bylby stabilny przy pracy przy 2ohm i mocy okolo 130-150W... soling bylby dobry ale nie wiem czy przypadkiem nie da rady przy 2 ohm
  • #19 2971192
    Radek541751
    Poziom 13  
    Posty: 101
    Pomógł: 6
    Ocena: 4
    Ja bym radził coś, jednocewkowego bo okazuje się, że przy dwóch cewkach często są problemy.
  • #20 2971434
    Virus19
    Poziom 16  
    Posty: 268
    Ocena: 22
    ja w bagażniku mam na przykład starego onkio ma ze 15lat 25cm 40w rms 4Ohm więcej parametrów nie znam zamknięty jest w sześcianie o rozmiarze chyba 27cm zamknięty do tego jakiś niemiecki wzmacniacz no name ale chyba dobry bo bas jest zaskakująco duży
    ps proszę o pomoc (nie mogę zadawać pytań na forum)
  • #21 2971460
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    skoro nie mozesz zadawac pytan to cos w tym musi byc :D
  • #22 2971491
    Virus19
    Poziom 16  
    Posty: 268
    Ocena: 22
    Hmmm pewnie tak , z natury zadaje dużo pytań w tej dziedzine ,system pewnie skumał i mnie przyblokował :D , tylko że ja potrzebuje pomocy przy av800 a nie moge pytać.
  • #23 2972025
    help_me:)
    Poziom 11  
    Posty: 17
    Dziękuje za wszystkie rady..chyba skusze sie na stx i skrzynke na zamowienie... znalazlem na allegro sklep sie tym zajmujący..
    U góry byl link do stx za 82 zl.. niestety na razie nie jest dostepny.. zatem pozostaja mi inne glosniki stx.. o co chodzi z impedancją? Jaka jest roznica miedzy 4 a 8 ohmami? I który z koszów/membran jest najlepszy?
    GDN-22-120-4-SC
    GDN-22-120-8-SC
    GDN-22-120-8-SS
    GDN-22-120-8-SS
    i czy ten aluminiowy kosz jest warty ewentualnego czekania az bedzie dostepny?
  • #24 2972398
    crazy_88
    Poziom 42  
    Posty: 7929
    Pomógł: 1008
    Ocena: 165
    zazwyczaj wzmacniacze samochodowe sa stabilne od 2 do 4 omow a jak podlaczysz glosnik 8 omow to wzmak bedzie sie grzal wiec najlepiej zebys dobral glosniczek 4 omowy np taki:

    GDN-22-120-4-SC
  • #25 2972538
    help_me:)
    Poziom 11  
    Posty: 17
    A jaka jest roznica pomiedzy GDN-22-120-4-SS a GDN-22-120-4-SC? Cenowo wypada kilka zlotych wiec mniemam ze ten drozszy jest ciut lepszy..ale moge sie mylic.. jest jakas roznica w jakosci/dzwieku?

    Zamawiam skrzynie.. warto doplacic 20 zl by miec mdf(?) zamiast plyty wiorowej? Bo zupelnie sie na tym nie znam.. i czy ten wzmacniacz solninga 130w z allegro za 145zl jest najlepszy cenowo/jakosciowo?
  • #26 2972619
    crazy_88
    Poziom 42  
    Posty: 7929
    Pomógł: 1008
    Ocena: 165
    jesli za 20 zlotych wiecej mozesz mniec skrzynie z mdfu to kup taka skrzynie jesli chodzi o taka kase to soling bedzie bardzo dobrym wzmakiem
  • REKLAMA
  • #27 2973080
    wojtus87
    Poziom 21  
    Posty: 357
    Pomógł: 37
    Ocena: 8
    a czy nie warto przczekac jeden weekend bez browarkow i dolozyc 50zł do wzmaka i kupic carpowera 602??!
  • #28 2973164
    Radek541751
    Poziom 13  
    Posty: 101
    Pomógł: 6
    Ocena: 4
    Pewnie, że warto!!!
    Ale jeśli masz zamiar kupić STXa 22-120-4 to, po co wydawać pieniądze na taki porządny wzmacniacz.
    Chyba, że w przyszłości masz zamiar zmienić głośnik na lepszy.
  • #29 2973509
    wojtus87
    Poziom 21  
    Posty: 357
    Pomógł: 37
    Ocena: 8
    "Apetyt rosnie w miare jedzenia"
    wiec sadze ze lepiej kupic carpowera 602, jest on juz w stanie napedzic STX 30-300 ap!
  • #30 2978724
    hagop
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    IT MDS08 obudowa 15L closed 30x30x17 powinno wystarczyc ;] zdziwisz sie jak ten glosniczek gra ;]

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono temat doboru kompaktowej skrzyni basowej z głośnikiem 20 cm do Daewoo Tico, gdzie ograniczeniem jest mały, niski i wąski bagażnik. Użytkownik poszukuje gotowego rozwiązania, gdyż nie ma umiejętności montażowych. Zalecane jest stosowanie skrzyń zamkniętych (closed box) zamiast bass reflex (BR), gdyż są mniejsze i oferują czystszy dźwięk, choć o mniejszej głośności. Wskazano na głośniki STX, szczególnie modele 27-150 (27 cm) i 22-120 (22 cm), które dobrze sprawdzają się w zamkniętych obudowach o pojemności około 15-30 litrów. Podkreślono, że głośniki z dwoma cewkami mogą powodować problemy z wzmacniaczem, dlatego lepsze są modele jednocewkowe. Wzmacniacze Soling (ok. 130 W) są polecane jako ekonomiczne i wystarczające, choć dla lepszej jakości i mocy sugerowano Carpower CRB-200TCR lub HPB-602. Wskazano, że skrzynie można zamówić na wymiar u sprzedawców z Allegro, najlepiej wykonane z MDF zamiast płyty wiórowej. Krytykowano głośniki Dibeisi jako niskiej jakości. Alternatywnie polecano Tonsil 20/60/3 jako głośnik midwoofer o wysokim SPL, choć nie jest to subwoofer. Wspomniano także o modelu IT MDS08 jako ciekawym, kompaktowym głośniku 8-calowym (20 cm) w obudowie zamkniętej 15 l. Omówiono znaczenie impedancji (4 Ω lepsze dla wzmacniaczy samochodowych niż 8 Ω) oraz różnice między modelami STX z aluminiowym koszem (SC) a standardowym (SS). Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem dla małego bagażnika Tico jest skrzynia zamknięta na głośnik STX 20-27 cm, wzmacniacz Soling lub Carpower, wykonanie skrzyni z MDF na wymiar oraz unikanie głośników niskiej jakości typu Dibeisi.
REKLAMA