Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel video. Podłączenie TV do PC, czarno-biały obraz.

02 Wrz 2006 14:26 3366 24
  • Poziom 23  
    Witam !
    Ciciałem połączyć komputer z telewizorem tak, aby móc bezproblemowo oglądać filmy. Po wykonaniu połączenia okazało się, że na telewizorze obraz jest czarno-biały :(. Dźwięk działa OK.
    Połączenie na pewno jest wykonane dobrze (S-video <-> euro) i kolor czasami próbuje zaskoczyć (bardzo rzadko). Czy może być to wina długości kabla (ok 15m) ? Gdzieś czytałem, że sygnał chrominancji jest bardziej podatny na zakłócenia niż luminancji.
    Czy ktoś może coś poradzić ???
  • Poziom 18  
    zrób przejściówkę z vga na euro

a jeżeli upierasz się na s-video to szukaj tego wyjścia w tv

mógłbyś przedstawić schemat przejściówki którą zrobiłeś ??
  • Poziom 13  
    Możesz spróbować użyć tylko sygnału composite video (nóżka 20 w gnieździe EURO w telewizorze), czyli luminancji z S-VHS - chyba większość kart graficznych ma możliwość wysyłania sygnału kompozytowego (trzeba ustawić we właściwościach wyjścia karty graficznej).
  • Poziom 19  
    Jesteś pewny,że zrobiłeś dobrze łączówkę (S-video <-> euro),czy telewizor ma wejście s-video w euro i czy jest włączone, jak nie ma to będziesz miał obraz czarno biały.
  • Poziom 23  
    telewizor to unimor siesta 2 a karta grafiki to NVIDIA Gforce 6600. Telewizor posiada wejscie s-video, ale przez nie obraz tez jest cz-b. przejściówka zostaa wykonana w/g http://www.solar.blurp.org/tvout.html
  • Poziom 19  
    Mylisz pojęcia s-video gniazdo din a s-video w gnieżdzie euro(takie ci potrzeba) ten telewizor takiego nie ma (tak mi się wydaje) A jeżeli masz czarnobiały obraz przez s-video din(to małe) to masz najprawdopodobniej ustawione wyjście z karty na NTSC.
  • Poziom 19  
    Trzeba pobawic sie ustawieniami wyjsc video we własciwosciach karty i formatem sygnału ja ustawiałem sobie zawsze niemiecki PAL a potem sprawdzałem ustawienia wyjśc juz nie pamietam gdzie to jest bo dawno nie miałem NVidii
  • Poziom 23  
    telewizor na pewno posiada s-video din, ale przez nie obraz tez jest cz-b. nie jestem pewien czy wejscie euro obsluguje sygnal s-video czy RGB. standard video jest ustawiony na PAL-B, natomiast gdy wlaczam wyjscie composite obraz znika (jest tylko przy ustawionym wyjsciu s-video). ktory pin w gniezdzie s-video karty odpowiedzialny jest za sygn composite ?
  • Poziom 31  
    Ja tylko w kwestii długości kabla - jeżeli jest złej jakości przy długości
    15 m.b., to może wprowadzać zakłócenia w postaci np. tłumienia sygnału.
    Podatność na zakłócenia rośnie z długością linii przesyłowej i jest także
    proporcjonalna do częstotliwości przesyłanego sygnału. Zakłócenia mogą
    też wprowadzać niskiej jakości elementy stykowe, np. gniazdka lub wtyki
    oraz połączenia lutowane

Doradzam stosowanie kabli bardzo dobrej jakości (na jakość gniazdek
    w telewizorze i komputerze nie masz wpływu), czyli bardzo drogich,
    szczególnie jeżeli długości połączeń przekraczają rząd kilku metrów.
    Doradzam też kupowanie takich akcesoriów w markowych sklepach
  • Poziom 19  
    Zamień na próbę miejscami piny 13 z 15 we wtyczce s-video do telewizora to są właśnie piny od koloru (sygnał chrominancji) Wydaje mi się,że na stronie z opisem tego kabla jest błąd. Zobacz tu http://pl.wikipedia.org/wiki/S-Video
  • Poziom 13  
    Zmiana ustawień sygnału wyjściowego do telewizora na kartach NVidii (trzeba wybrać z zakładki Właściwości ekranu->zaawansowane->Zakładka '<Nazwa karty>'->Ustawienia urządzenia->Wybierz format TV->Ustawienia zaawansowane:

Co do kabla: W gnieździe EURO należy podłączyć do nóżki 20: Composite Video In / Luminance
    (zobacz też www.hardwarebook.net)

U siebie mam podłączony sygnał z komputera (karta Nvidia GeForce 440MX) do telewizora (Diora OTVC-200, gniazdo Euro, obsługuje S-VHS) poprzez złącze kompozytowe, za pośrednictwem ok.15-20m kabla typu skrętka UTP (kabel ethernetowy) i nie mam problemów z kolorami. Mogę użyc zarówno sygnału S-VHS jak i Composite - dla mnie nie ma w zasadzie różnicy). Oczywiście pojawiają się zakłócenia, głównie od sygnałów audio, w postaci delikatnych pasków, ale z kolorem nie ma problemów. Muszę oczywiściw włączyć tryb S-VHS w telewizorze.

Kable mam podłączone następująco (według poniższego obrazka, widok od tyłu wtyczki):

Code:

1   GND   Ground (Y)
    2   GND   Ground (C)
    3   Y   Intensity (Luminance)
    4   C   Color (Chrominance)

S-video -> SCART
    1 -> 17
    2 -> 13
    3 -> 20
    4 -> 15
  • Poziom 19  
    Kolega mskalski myli pojęcia s-vhs to rodzaj standardu magnetowidów,to złącze nazywa się s-video lub Y/C i nie ma z tym standardem nic wspólnego.(odsyłam do lektury)
    Poza tym wygląd i opis tej wtyczki jest poprawny (nie tak jak na stronie http://www.solar.blurp.org/tvout.html )
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    maxxmaxx napisał:
    Kolega mskalski myli pojęcia s-vhs to rodzaj standardu magnetowidów,to złącze nazywa się s-video lub Y/C i nie ma z tym standardem nic wspólnego.(odsyłam do lektury)

Sorry skrót myślowy - poza tym tak jest oznaczone u mnie gniazdo w telewizorze - masz oczywiście rację.

Cały czas polecam stronkę http://www.hardwarebook.net - jeszcze się nie naciąłem na jakieś błędy tamże.

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    maxxmaxx napisał:

Nie ma nic wspólnego ?!
    Jakim złączem przesyła się obraz z magnetowidu S-VHS do TV czy nie s-video ?
  • Poziom 19  
    Jose11 napisał:
    maxxmaxx napisał:

Nie ma nic wspólnego ?!
    Jakim złączem przesyła się obraz z magnetowidu S-VHS do TV czy nie s-video ?

To złącze ma tyle samo wspólnego z S-VHS co np wyjście z karty graficznej komputera z S-VHS :D. A co do przesyłania obrazu z magnetowidu S-VHS było to CVBS,S-VIDEO, lub nawet RGB.
    Pozdrawiam :sm9:
  • Poziom 13  
    Cytat:
    To złącze ma tyle samo wspólnego z S-VHS co np wyjście z karty graficznej komputera z S-VHS :D. A co do przesyłania obrazu z magnetowidu S-VHS było to CVBS,S-VIDEO, lub nawet RGB.

No nie do końca. Wydaje mi się, że złącze S-Video zostało wymyślone właśnie dla magnetowidów S-VHS, które jako pierwsze wymagały doprowadzenia sygnału o rozdzielonej luminancji i chrominancji. Pewnie też dlatego zazwyczaj te pojęcia są utożsamiane ze sobą. W czasach pre-DVD nie było innych urządzeń konsumenckich, które by wymagały takiego rozdzielonego sygnłu poza właśnie magnetowidami. Dlatego też często na samych telewizorach jest gniazdo S-Video opisane jako "S-VHS" (na mojej Diorze OTVC-200 tak właśnie jest, tak samo na magnetowidzie).

:)
  • Poziom 21  
    maxxmaxx napisał:

Kolego maxxmaxx byłoby dobrze najpierw samemu poczytać co nieco a dopiero później odsyłać innych Kolegów do lektury.

Nie można podłączyć magnetowidu S-VHS do telewizora poprzez wejście RGB
    dlatego, że żaden magnetowid VHS nie ma sygnału na pinach RGB.
    Oczywiście można podłączyć przez wejście CVBS ale nie po to kupuje się drogi magnetowid S-VHS aby podłączać go do wejścia composite, przez które jakość obrazu jest napewno gorsza niż przez wejście S-Video.
    Dlatego każdy magnetowid S-VHS ma wejśie i wyjście S-Video i przez to łącze uzyskuje się najlepszą jakość obrazu.

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Jose11 napisał:

Nie można podłączyć magnetowidu S-VHS do telewizora poprzez wejście RGB
    dlatego, że żaden magnetowid VHS nie ma sygnału na pinach RGB.

Następny zdziwiony :D Niestety muszę cię zmartwić, niestety mylisz się.
    Są magnetowidy, które posiadają wyjście RGB, a nawet wejście RGB.
    Jestem posiadaczem takiego magnetowidu Philips S-VHS VR813/02 ma wejście RGB (wbudowany koder PAL) wejście S-VIDEO i CVBS a nawet ma wbugowany moduł teletextu. Nie jest to jakiś flagowy model,trochę tylko rozbudowany S-VHS. to taki model http://cgi.ebay.de/PHILIPS-Matchline-S-VHS-Re...6QQihZ006QQcategoryZ66209QQrdZ1QQcmdZViewItem
    I komu ta lektura potrzebna???:D Być może wcześniej źle się wyraziłem Cały czas chodzi mi tylko o to, że to gniazdo/złącze nazywa się S-video a nie S-VHS (nie ma nic wspólnego jedna nazwa z drugą), więc zakończmy dyskusję.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    sprawdzilem na komputerze z karta NVidii - kolor jest a na mojej ATI nie ma :(
    natomiast gdy w opcjach wlacze "wyjscie composite" obraz znika. moze ktos ma pinout s-video kart ATI ?
  • Poziom 23  
    jest to złącze 9-pinowe żeńskie
    Kabel video. Podłączenie TV do PC, czarno-biały obraz.[/img]
  • Poziom 23  
    witam ponownie. kable połączeniowe sprawdiłem na innym komputerze - kolor jest (NVIDIA GF 440 MX), natomiast na mojej ati GF 6600 brak koloru :(. czy ktos mial podobny problem ?
    pomozcie
  • Poziom 23  
    czyzby nikt nie mial podobnego przypadku ?