logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dlaczego przy obliczaniu R używamy cos 30, a przy kondensatorze sin 30?

sxill 04 Wrz 2006 18:04 1496 3
REKLAMA
  • #1 2986518
    sxill
    Poziom 15  
    Posty: 211
    Pomógł: 2
    Ocena: 9
    Witam!
    Ucze sie na poprawke ze elektrotechniki, mam problem z paroma zadaniami. Tzn mam rozwiazania ale ich nie rozumiem. Prosze o pomoc:
    W tym zadaniu nie rozumiem tylko dlaczego przy obliczaniu R mnozymy razy cos 30 (tzn wiem czemu 30 st. ale nie wiem czemu cos) a przy kondensatorze mnozymy razy sin 30. Skad ten sin i cos?
    Oto tresc zadania wraz z rozwiazaniem. Z gory dzieki za pomoc!
    Dlaczego przy obliczaniu R używamy cos 30, a przy kondensatorze sin 30?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 2987943
    ePeter1234
    Poziom 18  
    Posty: 386
    Pomógł: 4
    Ocena: 4
    Odpowiedź jest bardzo prosta:) Postać liczby zespolonej wygląda tak, że wartości z sinusem to część urojona( cewki, kondensatory), a część z cosinusem to wartość rzeczywista (rezystory).

    Tu masz podane moduły napięć i prądów, aby wyciągnąć wartość rezystancji ilorazu U przez I należy pomnorzyć to przez cosinus kąta przesunięcia, a żeby wytargać wartość cewki lub komdensatora należy taki iloraz pomnożyć przez sinus tego kąta.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 2988199
    cackoarek
    Poziom 26  
    Posty: 738
    Pomógł: 97
    Ocena: 59
    Uzupełnię tylko to co kolega napisał:
    Wiadomo że Z=U/I (w tym przypadku zespolone)

    Natomiast postać zespolona Z to:

    Z=|Z|(cosφ+j•sinφ).

    Jeśli teraz wymnożysz nawiasy to otrzymasz:

    Z=|Z|•cosφ + j•|Z|•sinφ.

    Pierwszy człon jak widzisz jest wartością rzeczywistą więc jest niczym innym jak rezystancją: R=|Z|•cosφ.

    Drugi człon jest z "j"-tem więc jest to wartość urojona a więc jest reaktancją: X=j•|Z|•sinφ

    Pozdrawaim
  • #4 2988892
    sxill
    Poziom 15  
    Posty: 211
    Pomógł: 2
    Ocena: 9
    Hehe, no fakt, oczywiste to :) Dziwie sie ze sam na to nie wpadlem.
    Dzieki za pomoc!
REKLAMA