Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uniden Pro510XL - Dziwny problem z nadawaniem

zibizibi2a 13 Sep 2006 11:54 4638 18
Tespol
    zibizibi2a
    Level 14  
    Witam. Mam w/w radio. Nie jest to uniden kopia prezydenta Johnego tylko nowa wersja z koncówką mcz la4446 na syntezie 5124. Problem polega na tym, że przy nadawaniu jakby się dławi. Przez chwile nadaje potem już szarpie mocą jakby raz był raz nie. Nie chodzi napewno o zimne luty. Jak przyłoże oscyloskop do kolektora 2sc 2314 żeby zobaczyć przebieg i spróbuje nadawać to się naprawia i działa ok. Wymieniałem ten tranzystor i lipa. W żadnym innym miejscu jak sprawdzam przebiegi to się nie naprawia od przyłożonego oscyloskopu. Czy spoktał się ktoś z czymś takim i mógłby coś podpowiedzieć ?? Nie mam już do niego głowy.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Tespol
    gart62
    Level 31  
    Witaj!
    Wygląda to na jakieś niepewne połączenie od kolektora 2SC do anteny. Sprawdź też okolice 2SC i jego sterowanie. Przyjrzyj się też wszystkim lutowanym i skręcanym masom, może gdzieś nie łączy.
    Pozdrawiam.
    zibizibi2a
    Level 14  
    To nie zimny lut. Mi po głowie chodzi, ze moze coś z jakimś kondensatorem smd. Jak dotknę nogę tego tranzystora (kolektor) czymś metalowym to zaczyna działać a inaczej nie. Mogę sobie wyginać płytką dowoli (naciskałem i z dużą siłą) i nie zadziała. A ledwie musnę nogę śrubokretem jakby robił za antenę i działa. Zauważyłem jeszcze jedno jak odkręcę końcówkę mocy od obudowy to też jest ok. Jak przykręce to źle. Zmieniałem już pod nia i podkładki izolacyjne i nic. Po przykręceniu lipa luzem końcówka to ok. Ale dotykanie kolektora końcówki nie daje tego ofektu działania co z 2sc2314. Czary jakieś czy ligicznie tomożna wytłumaczyć
    gart62
    Level 31  
    Może i czary się dzieją :D. Ale w technice w.cz. wszystko trzeba brać pod uwagę. Sam piszesz, że po przyłożeniu śrubokręta radio zachowuje się jak z dobrą anteną to jedno a drugie to pojemności w obwodzie 2SC i antenowym. Zwłaszcza te SMD lubią sprawiać problemy. Możliwe, że któryś stracił pojemność. Sprawdź bardzo dokładnie połączenia mas, zwłaszcza te skręcane (może trzeba rozkręcić i wyczyścić połączenie), bo napisałeś, że po odkręceniu 2SC pracuje poprawnie. Mogła się przecież wytworzyć też jakaś pojemność pasożytnicza.
    Pozdrawiam.
    zibizibi2a
    Level 14  
    Udało sie i działa. Nadal wydaje sie mi to magią. Padnięty był chyba tranzystor poprzedzający tego 2sc2314. Piszę chyba bo na mierniku był dobry patrząc na przejścia ale jego wymiana pomogła. tym trudniej mi zrozumieć czemu odkręcenie końcówki mocy też naprawiało radio. W końcu mogłem ją dokręcić i wszystko chodzi ok.
    gart62
    Level 31  
    Witaj!
    Dość często tak jest, że półprzewodnik wygląda na dobry na mierniku a w rzeczywistości źle lub całkiem nie działa. Dzieje się tak bardzo często z przegrzanymi (lub po uderzeniu prądowym) tranzystorami i diodami. Widocznie kiedy końcówka była przykręcona to tworzyły się jakieś sprzężenia a to w połączeniu z pojemnością uszkodzonego tranzystora dawało efekt jak w Twoim przypadku.
    Pozdrawiam.
  • Tespol
    welek
    Level 19  
    zibizibi2a wrote:
    Witam. Mam w/w radio. Nie jest to uniden kopia prezydenta Johnego tylko nowa wersja z koncówką mcz la4446 na syntezie 5124.

To właśnie jest Uniden. To President jest na licencji Unidena. President to marka europejska firmy Uniden.
    zibizibi2a
    Level 14  
    welek wrote:
    zibizibi2a wrote:
    Witam. Mam w/w radio. Nie jest to uniden kopia prezydenta Johnego tylko nowa wersja z koncówką mcz la4446 na syntezie 5124.

To właśnie jest Uniden. To President jest na licencji Unidena. President to marka europejska firmy Uniden.

Zgadzam sie że president jest na licencji unidena. Ale chodziło mi tylko o zaznaczenie jaki to uniden. Bo są pro510XL które są elektrycznie zgodne z presidentem. Mam schemat do 510 na końcówce TDA1905 a ten jest na la4446. Apropo jakby kto wiedział skąd wziąć schemat do tych nowych unidenów to prosiłbym o jakieś namiary. Trafiają się już coraz częściej do naprawy, a jednak różnice z tymi starszymi wersjami są duże.
    stanic
    Level 2  
    Witam

Przepraszam ze piszę w tym wątku ale jest dość świeży a ja nie chce zakładać nowego.

Posiadam radio UNIDEN 510XL oraz antenę magnetyczną HUSTLER 100.
    Radio spisywało się świetnie przez 2 miesiące po czym pewnego dnia strasznie się zgrzało w okolicy końcówki MOCY - oparzyłem się dotykając obudowy,radio przestało działąć - świeciły się diody ale radio już nei odbierało nic.Dodam że wcześniej (jakis tydzień przed awarią radia) odkleiła mi się antena podczas jazdy autem (120km na godzine - dach był dość brudny). Antena wisiała na kablu za autem - nie odpadła). Piszę o tym gdyż może to mieć związek z awarią radia.
    Radio trafiło w Gdańsku do serwisu gdzie została wymieniona końcówka mocy (koszt 80zł), antena była tam też dostrojona i sprawdzona - ponoć sprawna. Po podłączeniu do auta i zabawie - jakieś 3min sytuacja się powtórzyła.Radio się zagrzało, przestało działąć. Oddałem radio do reklamacji - znów została wymieniona końcówka (wytłumaczenie serwisu że czasem nowe końcówki się psują). Radio odebrałem wieczorem, słuchałem - działa. Nie nadawałem! Następnego dnia rano - włączyłem radio - nadaje - chila i znów NIE DZIAŁA!Krew mnei zalała. Pojechałęm po raz kolejny do serwisu - radio zostało na dłuższy czas - 3tyg. Odebrałem je znowu - serwis twierdził że jest sprawne. Podłączyłem do auta - innego. Słucham - działa. Nadaje - i nie wierze własnym oczom - znów ZŁOM! W serwisie tłumaczyłem żeby sprawdzili antenę - może ona psuje radio - twierdzili że nie ma takiej możliwści. A może to gruszka - ponoć też nie ma wpływu. Do tego serwisu już nie jadę bo mi wstyd. Celowo nie podaje nazwy serwisu - nie chcę robić antyreklamy, poza tym byli dla mnie bardzo mili i uprzejmi - w dodatku 3 razy wymieniali końcówkę.
    Co dalej zrobić?
    Czy antena bądź gruszka może psuć radio?!
    Czy jest tu jakaś osoba która podejmie się naprawy?
    Szkoda radia, szkoda anteny.Szkoda też 80zł :(
    Dodam że nie ma wpływu zasilanie z gniazdka samochodowego 12V.
    Antena i radio były testowane w 3 różnych samochodach.

Z góry dziękuje
    P.S. Jeśli mam założyć nowy wątek to oczywiście to uczynię.

Piotr
    pstanic(malpa)interia.pl
    zibizibi2a
    Level 14  
    stanic wrote:
    W serwisie tłumaczyłem żeby sprawdzili antenę - może ona psuje radio - twierdzili że nie ma takiej możliwści.

Na początek powiem tak. Omijaj ten serwis dużym łukiem. To chyba serwis odbiorników telewizyjnych i radiowych a nie CB. Oczywiście że podstawowym powodem uszkodzeń końcówki mocy są problemy z anteną. Źle zestrojona antena to stopniowo pada końcówka. W twoim przypadku to nawet nie chodzi o strojenie prawdopodobnie masz zwarcie do masy gorącego przewodu anteny skoro masz takie natychmiastowe spalenie przy próbie nadawania.
    Zdanie, że nowe końcówki czasem sie uszkadzają też nie pasuje mi do moich doświadczeń. Nie miałem prawie wcale reklamacji. Jak widze spaloną końcówkę to zawsze zalecam sprawdznie antey, jak spaloną tak, że przytopił się izolator na śróbce to wręcz nie oddaje radia dopóki nie sprawdze anteny, chyba że klient liczy się z ponowną naprawą płatną. Na końcówki mocy nie ma gwarancji nawet w nowych radiach właśnie dlatego że może się spalić przez antenę.

Co do ceny to też nieźle zaśpiewali za wymianę końcówki. Koszt końcówki jako elementu to 4zł chyba że zamówisz w alanie to 20zł czas wymiany 5-10minut zależy jak się spieszysz.
    mkos1
    Level 29  
    Witam !
    No to i ja się dołączę do tego tematu.
    Kolega przyniósł mi do naprawy radyjko Uniden Pro 510XL, ktore nie mialo ani nadawania ani też odbioru.
    Uszkodzona okazała się końcówka mocy m.cz. LA4446.
    Układ wymieniłem na nowy, sprzęt zaczął działać ale .... wymieniony układ się grzeje :!:
    Wyjście układu odpiąłem od trafa modulującego i poprzez kondensator dołaczyłem bezposrednio do głośnika aby wykluczyć uszkodzenie trafa i .... dalej radiator mam po kilku minutach ciepły mimo, że głośność skręcona jest na minimum.
    Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem ?
    Swoją droga to ... zastanawia mnie w jakim celu zastosowano podwójny wzmacniacz m.cz. skoro i tak tylko jedna połowa z niego jest wykorzystana ?

Pozdrawiam !
    Marek
    sq6ade
    Level 40  
    mkos1 wrote:
    i .... dalej radiator mam po kilku minutach ciepły mimo, że głośność skręcona jest na minimum.

Quiescent Current na poziomie 75mA przy 13,8V daje 1W mocy traconej.

Quote:
    Swoją droga to ... zastanawia mnie w jakim celu zastosowano podwójny wzmacniacz m.cz. skoro i tak tylko jedna połowa z niego jest wykorzystana ?

Po prostu jest tani i łatwo go umieścić na ściance bocznej radia - przypomnij sobie TDA1905 :D
    kris015
    Level 12  
    Mam podobny problem z Unidenem pro 510xl,nadawanie do bani,odbiór okey choć wydaje sie za dużo szumu,przy nadawaniu cos sie dzieje,palą sie wszystkie diody na maxa,ale nie jestem słyszany,la 4446 cały czas sie grzeje,na dodatek przy vol. na minimum mam pobór ok. 200mA,i dosć głośny szum w głośniku,zamierzam wymienić la,wszystkie inne ważne elementy są w porządku i wtedy zobaczymy
    mkos1
    Level 29  
    :arrow: kris015 - a czy ten Twój Uniden nie dostał przypadkiem zbyt wysokiego napięcia zasilającego ?
    To jest "typowa" usterka po takim zabiegu - końcówka mocy m.cz. czasem nawet działa ale .... grzeje sie mooocno.
    Wymień ten LA4446 i radio powinno zacząć normalnie pracować.
    Powodzenia !
    kris015
    Level 12  
    Wymieniłem la4446 i gra!Nadal sie grzeje ale juz nie tak jak poprzedni.Martwi mnie jeszcze jedno,zbyt wysoki poziom szumów,czy nie dałoby sie w jakiś sposób troche tego ograniczyć,jak na razie poprostu zawęziłem pasmo od góry zapinając 47nF przy pot.vol ale nadal jest nieciekawie,a może da sie wyregulować istniejącymi elementami na płycie?Co sądzicie?
    mkos1
    Level 29  
    kris015 wrote:
    Wymieniłem la4446 i gra!Nadal sie grzeje ale juz nie tak jak poprzedni.....

Sprawdź czy przypadkiem ten nieużywany kanał się nie wzbudza - miałem taki przypadek!
    Wzbudzanie się wyeliminiwałem poprzez zwarcie do siebie obu wejść różnicowych tego kanału - trzeba popatrzeć na notę aplikacyjną jego (bodajże nogi 2 i 3 ale mogę się mylić bo już nie pamiętam).

Powodzenia!
    kris015
    Level 12  
    No i dokładnie tak było,wzbudzał sie,teraz wszystko jest jak trzeba.Wielkie dzięki mkos1:)

Dodano po 17 [minuty]:

mkos1,a nie masz gdzieś przypadkiem tej noty aplikacyjnej?w necie nie moge namierzyć
    kris015
    Level 12  
    Co ja bym bez ciebie zrobił!:)na prawde moje google jest jakieś do bani..dzięki serdeczne!również pozdrawiam!