Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizja udostepniona przez LAN

darek1632 15 Wrz 2006 13:49 7189 21
  • #1 15 Wrz 2006 13:49
    darek1632
    Poziom 15  

Witam.
    Tak jak w temacie. Czy ktos udostepnial telewizje przez lan ? Dokladnie chodzi mi o to mam stacjonarny komputer z karta telewizyjna i chcialbym obraz z niej udostepnic przez LAN aby moc na laptopie polaczonego do LANu odbierac telewizje. Wydaje mi sie ze jakos strumieniowo mozna by to zrobic.

0 21
  • #2 15 Wrz 2006 14:03
    jaqbas2
    Poziom 27  

Witam!
    Tak - najprościej i (o dziwo!) bardzo stabilnie można to zrobić za pomocą (darmowego!!) Windows Media Encodera, można go ściągnąć ze strony Microsoftu.

Pozdrawiam i powodzenia

0
  • #4 15 Wrz 2006 22:32
    darek1632
    Poziom 15  

Dzieki za odpowiedz. Poprobuje z tymi programami i o swoich sukcesach napisze. Pozdrawiam

0
  • #5 16 Wrz 2006 13:18
    lechoo
    Poziom 39  

Pięknie działa udostepnianie w sieci LAN (broadcast) kanałów z karty DVB, jednocześnie transmitowany jest cały strumień z wybranego transpondera, a więc kilka-kilkanaście kanałów jednocześnie.
    -> http://laki.dvhk.pl/faq/dvb_progdvbcast.htm

0
  • #6 16 Wrz 2006 14:08
    Adam C
    Poziom 13  

Witam.
    A powiedzcie mi czy można w jakiś sposób przesyłać obraz z kablówki.Czy można coś takiego zrobić żeby np. kablówkę podłączyć do komp1 a na komp 2 oglądać.

0
  • #7 16 Wrz 2006 20:12
    FlyBoy
    Poziom 28  

Adam C napisał:
    Witam.
    A powiedzcie mi czy można w jakiś sposób przesyłać obraz z kablówki.Czy można coś takiego zrobić żeby np. kablówkę podłączyć do komp1 a na komputer 2 oglądać.

Jeżeli chodzi o kablówkę to chyba najprościej jest kupić najzwyklejsze karty TV do tych dwóch komputerów i podłączyć do nich kabel antenowy od kablówki ;) Jeżeli już chciałbyś przesłać obraz z kablówki na drugi komputer za pomocą sieci, to i tak pierwszy musi być wyposażony w kartę TV do której podłączasz kabel antenowy od kablówki następnie używając któregoś z wyżej wymienionych programów przesyłasz obraz, minusem drugiego rozwiązania będzie możliwość oglądania tylko jedego i tego samego kanału na obu komputerach, przy rozwiązaniu pierwszym oba komputery są niezależne i można oglądać dowolne kanały.
    Swoją drogą, kiedy jeszcze miałem sieć 10Mb/s i rozsyłałem strumień z karty SkyStar strasznie zachychało mi to sieć, jednego usera podłączonego do serwera broadcatingowego jeszcze dało radę znieść, ale dwóch i po sieci.

0
  • #8 16 Wrz 2006 21:21
    Adam C
    Poziom 13  

Witam.
    Dzięki za odpowiedź.Przypuszczałem że właśnie w ten sposób to się da zrobić.Sposób pierwszy będzie odpowiedni.

0
  • #9 17 Wrz 2006 00:17
    Kamil Jamróz
    Poziom 12  

Windows Media Encoder 9 - niestety nie działa pod Windowsem 98 a sprzęt za słaby do innego :(

VLC - jak wychodzi z moich obserwacji i prób, na Windowsie 98 nie da się udostępnić, gdyż jest problem z servisami.

0
  • #10 17 Wrz 2006 01:18
    vorobiej
    Poziom 14  

dzieki tym programom mozna ogladac przez siec film np jakiegos divixa w tym samym czasie na kazdym z komputerow? Cos jak radio internetowe tylko zeby byl to film z napisami i lecia zsynchronizowany z innymi komputerami w sieci.
    Mam nadzieje ze ktos rozumie o co mi chodzi.

0
  • #11 17 Wrz 2006 10:53
    lechoo
    Poziom 39  

@FlyBoy
    Zgadza się, do broadcastu z DVB tylko sieci LAN 100Mb/s i 1Gb/s dają radę bez zapychania, 10Mb i radiówki wymiękają...

0
  • #12 17 Wrz 2006 20:01
    cortez_
    Poziom 26  

vorobiej - tak można zrobić broadcast divixa na sieć, nie wiem jak będzie z napisami jesli są w osobnym pliku tekstowym może być problem

0
  • #13 17 Wrz 2006 20:06
    vorobiej
    Poziom 14  

jakto bedzie wygladalo?
    np w winampie mozna cos takiego zrobic? napisy moze od razu w film wkleic?

0
  • #14 18 Wrz 2006 07:48
    FlyBoy
    Poziom 28  

Nie trzeba nic wklejać, wystarczy użyć programu ProjectIGI.

Pozdrawiam.

0
  • #15 23 Mar 2011 09:42
    wantuch
    Poziom 2  

Witam
    Mam sieć internetową w Krakowie. Zaplacę za zrobienie serwera z kartą LAN, tak żeby można było oglądać TV na ekranie komputera bez żadnych dodatkowych kart. Chodzi o podstawowe 7 kanałów. Zgodnie z artykułem 24 ustawy o prawach autorskich jest to legalne do 50 mieszkań
    Moj email to wantuch(malpa)wp.pl

0
  • #16 23 Mar 2011 12:36
    TvWidget
    Poziom 32  

Proponuję rozsyłać obraz pakietami UDP (mutlicast). Strumień w zależności od potrzeb jest powielany automatycznie przez switche. Trzeba jedynie sprawdzić czy zastosowane urządzenia sieciowe obsługują pakiety IGMP.
    Obraz można oglądać bezpośrednio na nowych TV bez udziału komputera. W przypadku PC wystarczy VLC gdzie wpisuje się adres w postaci udp://@... . Prosty plik *.m3u pozwoli użytkownikom na intuicyjny wybór danego kanału z listy.
    Technologia ogólnie nazywa się IPTV i jest stosowana w wielu sieciach kablowych (głównie za granicą).
    Zdaje się, że jako serwer dla jednego kanału wystarczy standardowy tuner z systemem Linux (np. Dreambox). Myślę, że do konfiguracji nie potrzeba jakieś wielkiej wiedzy. Jeśli potrzebujesz 7 kanałów to trzeba postawić 7 tunerów podłączonych do LAN.

0
  • #17 23 Mar 2011 13:16
    wantuch
    Poziom 2  

czyli po prostu kupić 7 dreamboxow?
    lukasz

0
  • #18 23 Mar 2011 13:38
    TvWidget
    Poziom 32  

Z tymi tunerami Dreambox to była jedynie sugestia to przemyślenia.
    W sieci są tysiące informacji dotyczące tego tematu. Więc jest duża szansa, że to działa. W praktyce jednak nigdy nie robiłem streamingu przy pomocy tunera tvsat.

0
  • #20 23 Mar 2011 14:46
    piterus99
    Poziom 43  

Cytat:
    Witam
    Mam sieć internetową w Krakowie. Zaplacę za zrobienie serwera z kartą LAN, tak żeby można było oglądać TV na ekranie komputera bez żadnych dodatkowych kart. Chodzi o podstawowe 7 kanałów. Zgodnie z artykułem 24 ustawy o prawach autorskich jest to legalne do 50 mieszkań
    Moj email to wantuch(malpa)wp.pl

Zacznijmy od tego jak masz zbudowaną sieć, bo jak bez switche bez IGMP to Ci to zabije sieć na amen.
    A zgłoszenie do UKE czy tam KRRiT tak czy siak musi pójść - inna sprawa, że raczej bezpłatne.

0
  • #21 23 Mar 2011 15:40
    wantuch
    Poziom 2  

Hej
    siec jest 100 megowa ale moge dac 1 giga miedzy blokami
    zakladam ze transmisja nie zje wiecej niz 2-3 mega na usera

0
  • #22 23 Mar 2011 18:17
    TvWidget
    Poziom 32  

W pewnym uproszczeniu działa to tak:
    Urządzenia gotowe do odbierania transmisji multicast wysyłają pakiety IGMP. Informują one urządzenia sieciowe typu switch, że do danego miejsca trzeba przesłać strumień obrazu. Tak więc istotne jest aby cała infrastruktura była przystosowana do obsługi pakietów IGMP i multicast. Bez tego mogą pojawić się poważne problemy z działaniem sieci. Obecnie praktycznie wszystkie dostępne urządzenia obsługują multicast. Jednak mogą zdarzyć się wyjątki. Tak więc pytanie czy sieć jako całość jest przystosowania do przesyłania telewizji jest jak najbardziej zasadne.

Dodano po 4 [minuty]:

W przypadku transmisji multicast istotna jest jedynie przepustowość na jeden kanał. Ilość użytkowników nie ma znaczenia.

0