Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płynna regulacja jasności Diod (200 szt. )

RossiQ 21 Sep 2006 22:40 4447 23
 • #1
  RossiQ
  Level 10  
  Witam. Szukałem na forum jakiegos regulatora ale jakos nie widziałem nic ciekawego. Chce regulować poziom jasności 200 diud. Na elektronice sie nie znam wiec szukam pomocy tutaj. Chce połączyć 4 szt w szeregi i dać opornik ale nie wiem jaki. Całość bedzie zasilana 12V z zasilacza ATX. Chciałbym płynnie to regulować za pomocą potencjometra. Nie jestem do końca przekonanay ile to bedzie brało amper, ale na moje oko to bedzie moze 2A. Wiem ze zwykły potencjometr nie wystarczy bo sie spali wiec pomyślałem o wstawieniu równolegle jeszcze jakiego opornika o durzym Watarzu tak aby odciażyć potencjometr. Prosze o pomoc czy mój plan ma sens i to wszystko zadziała ??
 • #2
  august_
  Level 27  
  Twój plan jest niestety całkowicie bez sensu, albo ja nie rozumiem Twoich intencji.

  Po drugie - to o DIUDACH jeszcze nie słyszałem.

  A po trzecie - jasność diod reguluje się prądem lub poprzez sterowanie PWM - możliwości jest wiele.

  Dodano po 2 [minuty]:

  A na oko to chłop w szpitalu umarł.. ;)
  Przy łączeniu w szeregi po 4 to będzie 1A.
  Co do opornika to zależy jaki kolor.
 • #3
  tomgart
  Level 25  
  Straszny jest ten twój pomysł z rezystorem o dużym Watarzu odciążającym potencjometr, ale aczkolwiek głębsza idea nie jest pozbawiona całkiem sensu - spróbuj zrobić taki potencjometr mocy z drutu z grzałki oporowej od jakiegoś grzejnika lub czegoś podobnego i jakiegoś suwaka. Jak masz zdolności manualne to zrobisz coś takiego.
 • #4
  Buliilub
  Level 10  
  Proponuje dać generator z regulacja wypełnienia np na NE555 na wyjściu np buz 11.
  Lub zasilacz stabilzowany z regulacja LM317
 • #5
  RossiQ
  Level 10  
  no i włąsnie takich odpowiedzie sie bałem. Potraktujcie mnie jako osobe nie znająca sie na tym i przedstawcie mi jakis swój plan na to. Skoro mówimy o jakis elementach to prosił bym o jakąś płytke ze schematem bo innaczej sobie nie poradza. Co do koloru to mają być 3mm (biała).

  Gdybym sie znał na elektronice to pewnie by mi coś mówilo jakis generator lub coś takiego, a tak to nic do mnie nie trafia.
 • #6
  august_
  Level 27  
  No ale tego się nie da wytłumaczyć na biedronkach.
  Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do jakiegoś studenta żeby Ci to zrobił.

  Najprościej to generator PWM + tranzystor na 3A (na zapas) jak zaproponował Buliilub.
  Będziesz miał potencjometr do regulacji.

  Białe diody chyba nie pójdą cztery na 12V. Będzie trzeba podłączyć trzy plus rezystor ok. 150Ohm.
 • #7
  przemo.t
  Level 27  
  Najprosciej to bedzie napewno na lm317. Tu masz note aplikaczjna tego ukladu http://www.fairchildsemi.com/ds/LM%2FLM317.pdf#search=%22lm317%22 . Wykonaj polaczenia tak jak na str. 3 noty aplikacyjnej. Schemat Typical application. Wyposarz LM317 w jakis konkretny radiator bo przy ponad 1A pradu bedzie sie grzal. Lm317 potrzebuje o 3V wieksze napiecie niz max napiecie jakie da na wyjsciu (jak dobrze pamietam) wiec max napiecie jakie uzyskasz bedzie ~9V. Wiec, 2 diody w szereg po 3,6V kazda + rezystor 100ohm, szeregi laczysz rownolegle i do wyjscia Lm317
 • #8
  Preskaler
  Level 39  
  Mnie się wydaje, że najprościej to zrobić 4 "sznurki" po 50 szt w jednym, z czterema opornikami ograniczającymi prąd (1 -2k/1 -2W) i zasilać je z zasilacza 230V z prostownikiem a ściemnianie zrealizować na zwykłym ściemniaczu oświetleniowym.
 • #9
  dwpl
  Level 23  
  Albo coś takiego.
  Płynna regulacja jasności Diod (200 szt. )
  LED 3 * 67
  Potencjometr logarytmiczny im dasz większy tym większy zakres regulacji (może być nawet 100kohm).
  Tranzystor bd911 przykręcić do kawałka blachy.
  Możesz nie dawać tych 47ohm, ale może to powodować nierównomierne świecenie nawet takich samych 200 diod (w najgorszym przypadku palenie).
  Jeżeli dokładnie rozumiesz działanie układu to ewentualnie można wyrzucić BC337 i 0,4ohm, a rezystor 330ohm zastąpić odpowiednim tak żeby nie przekroczyć prądu LED.
 • #10
  stoper17
  Level 20  
  Witam serdecznie.Zaciekawił mnie ten temat.Wszystko fajnie z tym że ja np. wolałbym uzyskać takowy efekt na świetlówce...NIe bardzo wiem jak stwrzyć takowy modulator ażeby uzyskać taki efekt.Musze nadmienić iż świeltówka jest zasilana przez inverter zasilany 12V.Jak zrobić takie coś,ażeby współgrało.Czy do tego schemtu zamieszczonego we wcześniejszym poście,zamiast diod mógłbym podłączyć jako zasilanie do mojego inwetrera i z niego nba świetlówkę??
  Bawiłem się autotransformatorem i w przedziale 8-14V zasilany inwerter jest w stanie utrzymać wzbudzą świetlówkę...[/GVideo]
 • #12
  Preskaler
  Level 39  
  Swietlówka ,nie nadaje się do regulacji świecenia. Teoretycznie można zrobić coś takiego (dość skomplikowany układ) ale regulacja nie będzie pełna a w dodatku będzie możliwość powstawania przykrych migotań.
 • #13
  bolek
  Level 35  
  a może ktoś by poprawił tego byka w tytule? aż w oczy szczypie!
 • #15
  Preskaler
  Level 39  
  To nie jest inwerter tylko przetwornica! I nic nie da regulacja tego apięcia 12V! W pewnych, niewielkich granicach może się świetlówka ściemnić a póżniej zacznie migać lub gwałtownie zgaśnie (przetwornica zerwie drgania).
 • #16
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  A może w drugą mańkę: majac zasilacz ATX można w pewnym zakresie regulować wartość napięć wyjściowych, poprzez zmiane wartości rezystancji sprzężenia zwrotnego (jeśli jest to zasilacz na 494).
 • #17
  stoper17
  Level 20  
  najlepsze jest to ze wszyscy twierdzą że zakres jest niewielki...schodząc do tych 8V świetlówka wydobywała światło zdecydowanie słabsze od tego zasilanego przy 12V.Goym okiem jest jednak widzialna różnica.NIe ma żadych migotek(efektu stroboskopu itp)Zatem uważam iż posiadając jakiś steownik napięcia efekt przygasania i rozjaśniania świetlówki jest możliwy...Może modulować sygnał regulatorem PID-szerokościami pasma...
 • #18
  Preskaler
  Level 39  
  Dla mnie słowo "niewielki zakres regulacji" oznacza to, że może to być 30 - 40% świecenia maksymalnego. Nie będzie jednak możliwości skręcania jasności do zera!
 • #19
  tomgart
  Level 25  
  Jak zwał tak zwał. Ja dzisaj podłączyłem świetlówkę ze skanera (ok 6W) zasilanego przez wewnętrzną przetwornicę do zasilacza regulowanego . Regulując w dół do ok. 8,5 V świeci ale przygasa sporo. Jak zgaśnie to napięcie zaskoku ma ok 1V większe.
 • #20
  stoper17
  Level 20  
  hmmm...nie wiem czym to jest spowodowane...Ja badałem na 18W świetlówce,i ten zakres satysfakcjonuje mnie.Dlatego też chciąłbym zmontować jakiś układzik,który będzie mi zmniejszał do pewnej granicznej wartości i zwiększał napięcie(bo tylko taki parametr przychodzi mi do głowy)
 • #22
  stoper17
  Level 20  
  czy parametry rezstorów zachować te same...??
 • #23
  tomgart
  Level 25  
  Tak. Tyle że w sumie nie pamiętam już czy chciałeś żeby to się regulowało samoczynnie (pulsacyjnie) czy samemu chcesz regulować tę jasność?
 • #24
  stoper17
  Level 20  
  Zdecydowanie chciałbym żeby samoczynnie.Z tą drugą opcją nie mam problemu :)