logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak przekształcić sygnał prostokątny 50Hz na sinusoidalny?

Wuja665 01 Paź 2006 18:11 6797 24
REKLAMA
  • #1 3075520
    Wuja665
    Poziom 13  
    Posty: 148
    Ocena: 6
    Witam!
    Wpadł mi do głowy szatański pomysł, ale prace nad jego wykonaniem stanęły w jednym punkcie - potrzebuję jakiś układ dzięki któremu będe mógł tak przetorzyć sygnał z generatora -prostokąt 50Hz- na sinus 50Hz. Ma ktoś jakiś pomysł jak z prostokąta zrobić suinus? ps. generator mam już wykonany.
  • REKLAMA
  • #2 3075534
    Dar.El
    Poziom 41  
    Posty: 5450
    Pomógł: 750
    Ocena: 888
    Witam
    Pochwal się tym pomysłem, może nie trzeba będzie robić sinusa. Jakie napięcia, moc, przesunięcie fazy, wiele parametrów jest potrzebne aby konstruować urządzenia elektroniczne.
  • #3 3075557
    Wuja665
    Poziom 13  
    Posty: 148
    Ocena: 6
    Pomysł stary jak świat - przetwornica z 12V na 220V... napięcie max 12 Vp-p przy prostokącie. Wykonałem kwarcowy generator 50Hz na dzielniku częstotliwości i kwarcu 6MHz, teraz myśle nad zrobieniem z tego sinusa, wzmocnieniem i podaniem na na uzwojenie trafa z przekłądnią 10 lub 11 na 220, a w dalszej części tak sprzężyć wyjście trafa z traznystorami sterującymi, aby w zależności od obciążenia przetwornica regulowała sobie wzmocnienie, a tym samym utrzymywała na wyjściu cały czas 220V sin nie zależnie od obciążenia. To tak po krótce. Jakieś porady?
  • #4 3075782
    me_super
    Poziom 29  
    Posty: 1692
    Pomógł: 1
    Ocena: 44
    Wuja665 napisał:
    Witam!
    Wpadł mi do głowy szatański pomysł, ale prace nad jego wykonaniem stanęły w jednym punkcie - potrzebuję jakiś układ dzięki któremu będe mógł tak przetorzyć sygnał z generatora -prostokąt 50Hz- na sinus 50Hz. Ma ktoś jakiś pomysł jak z prostokąta zrobić suinus? ps. generator mam już wykonany.


    Wytnij wszystkie harmoniczne poza 50 Hz np. filtrem rezonansowym LC. Tylko nie wiem, jak z efektywnością/sprawnością tego.
  • #5 3075813
    Dar.El
    Poziom 41  
    Posty: 5450
    Pomógł: 750
    Ocena: 888
    Czyli chcesz sobie zrobić falownik. Mając już 50Hz musisz to wzmocnić i dać na wzmacniacz mocy który byłby wstanie działać na indukcyjności. Ogólnie pomysł nie wart realizowania. Zbyt dużo roboty i praktycznie żadnych korzyści.
    Normalnie to robi się przetwornicę z 12DC na 320DC i z tych 320DC za pomocą kluczy tranzystorowych modulowanych PWM robi się sinus. PWM działa w sprzężeniu zwrotnym do wzorcowego sinusa.
  • #6 3076640
    Wuja665
    Poziom 13  
    Posty: 148
    Ocena: 6
    Dar.El napisał:
    (...)Normalnie to robi się przetwornicę z 12DC na 320DC i z tych 320DC za pomocą kluczy tranzystorowych modulowanych PWM robi się sinus. PWM działa w sprzężeniu zwrotnym do wzorcowego sinusa.


    Oki Dar.El a jakieś konkety? jakiś schemacik? proszę o pomoc.
  • #7 3076650
    Dar.El
    Poziom 41  
    Posty: 5450
    Pomógł: 750
    Ocena: 888
    Jaka moc ma być tej przetwornicy i do czego jest ci potrzebny sinus. Zrobienie falownika sinus jest zadaniem bardzo trudnym.
  • REKLAMA
  • #8 3076723
    Wuja665
    Poziom 13  
    Posty: 148
    Ocena: 6
    Chciałbym zasilić TV i oscyloskop e.w jeszcze lutownicę oporową 40 watową. Moc w sumie jakieś 250-300W max. Przetwornica ta jest mi potrzebna ponieważ w piwnicy mam "warsztat" a nie mam tam 220V, jedyna możliwość zasilenia urządzeń to przetwornica....ps mieszam w bloku i przdłużacza nie dociągne do piwnicy... Może żeczywiście sinus o za "wiele" - wystarczy trójkąt? może prostokąt?
  • #9 3077222
    Dar.El
    Poziom 41  
    Posty: 5450
    Pomógł: 750
    Ocena: 888
    Wystarczy zwykła przetwornica 12>230. Schematy i opisy są na ELEKTRODZIE, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem. Ale nie sądzę aby ci się udało tyle urządzeń zasilać z akumulatora, długo to nie potrwa. Lutownicę lepiej kup na 12V + gazową do jakiś większych lutów.
  • REKLAMA
  • #10 3080101
    Wuja665
    Poziom 13  
    Posty: 148
    Ocena: 6
    Dar.El napisał:
    Wystarczy zwykła przetwornica 12>230. Schematy i opisy są na ELEKTRODZIE, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem. Ale nie sądzę aby ci się udało tyle urządzeń zasilać z akumulatora, długo to nie potrwa. Lutownicę lepiej kup na 12V + gazową do jakiś większych lutów.


    Oj kolego potrwało by to o wiele dłużej ponieważ w piwnicy mam 12V zamiast 220V więc z zasileniem nie bylo by problemu. Sprawność też nie musiała by być oszałamiająca ponieważ zasilanie nie będzie z akku. Może nie bedziecie próbowali mnie zniechęcić tylko coś zaproponujecie?
  • #11 3080186
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Wuja665 napisał:
    Chciałbym zasilić TV i oscyloskop e.w jeszcze lutownicę oporową 40 watową. Moc w sumie jakieś 250-300W max.
    - więc zrób to za pomoca transformatora 12V -> 230V, o mocy jakieś 250-300W :D. Bezpośrednio z gniazdka w ścianie oczywiście.
  • #12 3081842
    alnus
    Poziom 28  
    Posty: 1198
    Pomógł: 91
    Ocena: 66
    jeśli masz 12 V zmiennego, to tylko trafo i sprawę masz z głowy, ale jeśli chcesz zrobić sinus z prostokąta, to tak jak ktoś już wcześniej napisał przepuść sygnał przez filtr dolnoprzepustowy. dość dokładny opis był z "Sztuce elektroniki". dobrze że masz stabilny prostokąt generowany wcześniej w kwarcu, bo z prostokątem RC efekt byłby znacznie gorszy.
  • #13 3082652
    Wuja665
    Poziom 13  
    Posty: 148
    Ocena: 6
    Transformator - myślałęm o tym, ale przetwornice mógłbym także użyć poza piwnicą zasiloną z akku.... coś konkretniej o tym filtrze? ma być T czy "pi"? jakie wartości elementów?
  • #14 3083362
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Kolego pomyśl chwileczkę o prądziku płynacym przy tej mocy - jaki filterek musiałbyś zbudować. Gdyby sprawa była taka banalna, to po co ludzie budowaliby falowniki?
  • #15 3083387
    Wuja665
    Poziom 13  
    Posty: 148
    Ocena: 6
    forestx napisał:
    Kolego pomyśl chwileczkę o prądziku płynacym przy tej mocy - jaki filterek musiałbyś zbudować. Gdyby sprawa była taka banalna, to po co ludzie budowaliby falowniki?

    A niemożna dać filterka za generatorkiem a następnie podać prądzik na tranzystorki wzmacniające, dalej na trafo? A propo to chyba parę postów temu napisano mi że lepiej kupić niż samemu robić.... to nie na tym polega - jak kupie to będe miał, a jak sam zrobie to także będe miał przetwornicę, pewnie mniejszej sprawności, za to się czegoś ??NAUCZE??, a o to w tym wszystkim chyba chodzi, co? Gdybym więcej wiedział nie pytał bym się Was....
  • #16 3083417
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Wuja665 napisał:
    a następnie podać prądzik na tranzystorki wzmacniające, dalej na trafo?
    - można oczywiście. Jest jedno ale.
    Zbudujesz w ten sposób wzmacniacz , którego sprawność będzie wynosić max 50% - czyli dla 300W tranzystorki będą łykały (grzały się) z mocą 300W :D. A z sieci zasilania bedziesz musiał wziąść 600W czyli dla 12V 50A.
    Dlatego w przetwornicach impulsowych tranzystory pracują jako klucze (włącz-wyłacz).
  • #17 3083571
    alnus
    Poziom 28  
    Posty: 1198
    Pomógł: 91
    Ocena: 66
    można pokusić się o zrobienie "cyfrowego" wzmacniacza, co de fakto byłoby już prawie normalnym falownikiem ( końcówka PWM) , ale to już nieco wyższa szkoła jazdy, a piwniczna instalacja i tak mogłaby nie wytrzymać takiego pradu. proponuję sprawdzić jaka jest wydajność z gniazdka, bo może się okazać, że włączenie światła i lutownicy spowoduje usmażenie trafa z którego zasilana jest piwnica, lub w najlepszym wypadku upalenie bezpiecznika.
  • #18 3086371
    darkfenriz
    Poziom 22  
    Posty: 388
    Pomógł: 41
    Ocena: 10
    Przy takiej mocy jest to bez sensu, wielki transformator, duże straty mocy.
    Pomyślałeś jaki prąd będzie musiał płynąć po stronie pierwotnej, jeśli po wtórnej chcesz mieć ponad 1A? (250W/230V)

    Droga jest taka: przetwornica DC-DC na ok 330V DC na częstotliwości ok. 40-50kHz (mały rdzeń, niskie straty) a po stronie wtórnej PWM generujący pseudo sinusoidę. plus filterek LC na wyjściu. inaczej nie da rady.
  • #19 3086551
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    A przepraszam, jaka to jest różnica, czy z 12V zrobimy 230V falownikiem (bo to jest falownik PWM co opisujesz) czy transformatorem? Obawiam się że falownik będzie miał mniejszą sprawność niż transformator.
    Więc jeśli na wyjściu będzie 300W, to obojętne czym, do wejścia trzeba wpuścić pi razy drzwi 30A :D

    Oczywiście idea falownika jest jak najbardziej słuszna.
  • #20 3087415
    Wuja665
    Poziom 13  
    Posty: 148
    Ocena: 6
    Ok kolego forestx przypuśćmy że zostanę przy transformatorze. Co jednak zrobic aby Uwy było stabilne? <napięcie się wacha :/ zależnie od obciążenia...> ps. drobna modyfiikacja - dzisiaj zmieniają w bloku napięcie na 24V w piwnicach bo te 12 było niepraktyczne - jakiś przypał to wymyślil. Tak więc mamy teraz zasilanie 24V, które też zapewnie będzie się wachało - jak rozwiążemy stabilizację Uwy z trafa?
  • #21 3087526
    forestx
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 4340
    Pomógł: 299
    Ocena: 496
    Co masz na mysli wahało się?
    A w normalnej sieci masz na stałe 230V?
    Lutownicy wahania nie zaszkodzą, telewizorowi też nie (no chiba że to lampowiec), nie wiem jak wyglada zasilacz w twoim oscyloskopie.
  • REKLAMA
  • #22 3087609
    darkfenriz
    Poziom 22  
    Posty: 388
    Pomógł: 41
    Ocena: 10
    forestx
    sinusoide autor chciał pewnie generować wzmacniaczem ciągłym a PWM nomen omen genruje się impulsowym
    jeżeli słowo 'sprawność' od razu ci się nie narzuca to wybacz
  • #23 3087659
    alnus
    Poziom 28  
    Posty: 1198
    Pomógł: 91
    Ocena: 66
    Wuja665 , jeśli napięcie się wacha , to najprawdopodobniej ktoś do zasilania piwnicy wsadził trafo jakieś 100 - 200 VA i nie będzie takiej siły, zebyś wyciągnął dłużej niż na chwilę więcej prądu. najpierw sprawdź ile możesz pociągnąć z tego gniazdka i zobacz , czy twoje kalkulacje wogóle mają sens.
  • #24 3088438
    Wuja665
    Poziom 13  
    Posty: 148
    Ocena: 6
    alnus napisał:
    Wuja665 , jeśli napięcie się wacha , to najprawdopodobniej ktoś do zasilania piwnicy wsadził trafo jakieś 100 - 200 VA i nie będzie takiej siły, zebyś wyciągnął dłużej niż na chwilę więcej prądu. najpierw sprawdź ile możesz pociągnąć z tego gniazdka i zobacz , czy twoje kalkulacje wogóle mają sens.


    Kolego Alnus mam już te 24V w piwnicy. Żarówki mam tam po 60W każda. Pzy zapalonych wszystkich żarówkach na piwnicznym korytarzu (12 żarówek) widać lekki spadek napięcia bo żarówki świecą wtedy bardziej "na żólto" więc mocy chyba nie zabraknie.
  • #25 3089364
    alnus
    Poziom 28  
    Posty: 1198
    Pomógł: 91
    Ocena: 66
    w takim razie weź zwykłe trafo bezpieczeństwa 230/24 V ( oczywiscie włączone odwrotnie), moc jakiej potrzebujesz, albo może wygodniej będzie kilka mniejszych transformatorków i nie musisz się o nic więcej martwić . z Indela TSM300/005M kosztuje 135zł, a toroid TST300 108zł. nie sądzę, żeby jakaś przetwornica dała ci lepsza sprawnosc niż zwykłe trafo, a już napewno nie zrobisz jej taniej ( chyba że jakieś badziewie). fakt, że wachania napięcia będziesz miał większe niż bezpośrednio z sieci, ale tak naprawdę stabilizacja napięcia raczej nie jest ci do niczego potrzebna. poza tym , zeby zrobić przetwornicę, potrzebujesz czymś zasilić oscyloskop ;-)

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy przekształcenia sygnału prostokątnego 50 Hz z generatora na sygnał sinusoidalny o tej samej częstotliwości, w celu zasilania urządzeń w piwnicznym warsztacie bez dostępu do sieci 220 V. Proponowane rozwiązania obejmują użycie transformatora 12 V (lub 24 V) na 230 V oraz filtrów dolnoprzepustowych LC do eliminacji harmonicznych, jednak efektywność takiego filtra jest ograniczona. Alternatywnie sugerowano budowę falownika PWM z przetwornicą DC-DC podnoszącą napięcie do około 320 V DC i generującego modulowany sygnał sinusoidalny, co jest jednak bardziej skomplikowane i wymaga zaawansowanej elektroniki. Wzmacniacze liniowe są odradzane ze względu na niską sprawność i duże straty mocy. Stabilizacja napięcia wyjściowego z transformatora może być problematyczna przy zmiennym obciążeniu i wahaniach napięcia zasilania 24 V, ale dla urządzeń takich jak telewizor, oscyloskop i lutownica o mocy do 300 W jest to akceptowalne. Wskazano, że lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku transformatorów bezpieczeństwa o odpowiedniej mocy (np. Indela TSM300/005M, toroid TST300) niż samodzielna budowa przetwornicy, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie i potrzebie nauki.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA