Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Jaki g這郾ik do piecyka gitarowego zamiast GDN 20/20?

05 Pa 2006 22:27 2467 17
  • Poziom 11  
    Witam!
    Zbudowa貫m piecyk do gitary (kopia fendera frontman 15g). Zastosowa貫m g這郾ik polski GDN 20\20 i nie jestem specjalnie z niego zadowolony (wiem 瞠 tego typu g這郾ik nie nadaje si za bardzo do tego celu ale taki mia貫m pod r瘯). Mam w zwi您ku z tym pytanie : Czy kto m鏬 by mi poleci jaki g這郾ik w umiarkowanej cenie do ww piecyka? G這郾ik powinien mie 20 cm 鈔ednicy(rozmiar obudowy i otworu).Mile widziana propozycja g這郾ika poparta o do鈍iadczeniem praktycznym . Gdy teoria niekoniecznie pokrywa si z praktyk.:cry: Dodam r闚nie 瞠 sprz皻 u篡wany jest amatorsko i nie musi to by 瘸den g這郾ik z "g鏎nej p馧ki".Tak jak wspomnia貫m wcze郾iej "umiarkowana jako嗆" za "umiarkowan cen".:D
    pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 30  
    Na forum pojawia si do嗆 ciekawa konstrukcja na 4 g這郾ikach tesla ARZ 660X ( na jedn kolumn) mo瞠 warto w tym kierunku skierowac swoja budowe.

pozdrawiam Gilotyn@
  • Poziom 17  
    o jejku... ale nie wiem czy ten piecyk pociagnie taka wielka kolumne. do gitary elektrycznej polecalbym raczej 2 x 12"

do gitary elektrycznej stosuje sie glosniki estradowe szerokopasmowe. i raczej pod tym haslem szukaj glosnikow. ja nie wiem jaki kakretnie glosnik ci doradzic bo jestem basista i raczej w tym kierunku jestem ukierunkowany. Ale Tesla to dobra i niedroga firma i polecam ja. Rozejzyj sie w ofertach tego typu i pytaj...
  • Poziom 17  
    Witam! ja bym poleca zrobi wiekszy piecyk na g這郾iku np.30cm.najlepiej na tonsilu -mo積a czasem kupi niedrogo na allegro(oczywi軼ie mam tutaj na my郵i g這郾iki po regeneracji)Ale jesli musi by to 20 cm i niedrogi to prosz GDS-22-120-4-SE firmy stx g這郾ik ma coprawda 22cm ale to tylko jego obr璚z wok馧 membrany jest szersza a w 瞠czywisto軼i powinien pasowa pod otw鏎 (no mo瞠 nie idealnie ale...)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 17  
    zaraz zaraz czy ten piecyk nie jest wlasnie do basu? a to sorry... pisz ze do gitary basowej.

wyczytalem ze to jest 15wattowe combo... Totalna cienizna. Gitara basowa potrzbeuje duzego zapasu mocy ze wzgledu na wytwarzanie glownie niskich tonow. Ja uwazam ze 100W to jest minimum. radze przebudowac ten piecyk (zmienic koncowke mocy na cos ok 100W) albo w ogole zbudowac nowy. Polecam schematy ampega. tu masz stronke z aplikacjami:

tremolo.elektroda.pl

jezeli chcesz budowac kolumne basowa musisz sie zastanowic jaka muzyke chcesz grac i jakim stylem. bo wszystko jest istotne.

naprawde przerob ten piecyk bo gwarantuje ze nie bedziesz zadowolony.
  • Poziom 21  
    demanufacture napisa:
    zaraz zaraz czy ten piecyk nie jest wlasnie do basu? a to sorry... pisz ze do gitary basowej.

wyczytalem ze to jest 15wattowe combo... Totalna cienizna. Gitara basowa potrzbeuje duzego zapasu mocy ze wzgledu na wytwarzanie glownie niskich tonow. Ja uwazam ze 100W to jest minimum. radze przebudowac ten piecyk (zmienic koncowke mocy na cos ok 100W) albo w ogole zbudowac nowy. .

Po co od razu 100W? Je瞠li kto robi sobie ma造 piecyk to po to, 瞠 taki w豉郾ie potrzebuje. Wiadomo, 瞠 bas zjada moc ale w domu to 15W w zupe軟o軼i wystarczy. Zobacz moj zabawk: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic590565.html
    I jeszcze jedn
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic515971.html
    Obydwie konstrukcje sprawuj si wy鄉ienicie i wystarczaj帷o.
    Odno郾ie g這郾ika proponuje Testl ARZ 6604, o kt鏎ej na Elektrodzie wiele. Kosztuje oko這 30z i wiele os鏏 j chwali.
    Pozdrawiam i 篡cz kolejnych konstrukcji.
  • Poziom 17  
    widzisz do cwiczenia w domu to ok... ale jak nagle zechce grac z kapela?? budowa nowego piecyka??

roznica cenowa wyjdzie niewielka bo chodzi tu glownie o koniec mocy. preamp mozna zostawic taki sam. co do glosnikow proponuje te sa ponoc lepsze od tesli:

http://westmusic.pl/index.php?d=produkt&id=660
  • Poziom 43  
    Jesli chodzi o ARZ 6604 to starcza im w zupelno軼i TDA 2030 kt鏎e sa w tanich piecykach.

no ale gitara basowa to inksza inkszo嗆. Nie imeszajmy za bardzo. 40-100W to minimum dla basu. A do gitary 5 W zagrzmi pot篹nie (o ile maice powiedzmy 4x 12" na V12 z eminenca)

Zr鏏 tak:

Kup wzmacniacz audio, jakis stary polski 2x 30W
    b璠ize to prostsze ni robienie ampega. Wepnij go za przedwzmacniaczem od tego fendera (o ile jest tam takie wyjscie) Tak, oba kanaly trzeba rozdzielic i wpakowa albo do wyj軼ia s逝chawkowego albo do petli efekt闚. J瘰li nie ma MONO OUt CD OUT czy czegos takiego. Wtedy i 50 glosnik闚 zasilisz. Dodatkowe regulacje, podbicia, czasami filtr wysokich ton闚 czasami to si mo輳 przyda.

Co do ARz 6604 gralem na czterech pod Laneyem 15 Watowym o podobnej konstrukcji co ten fender, i gra ladnie szczeg鏊nie na przesterowanym. We嬈ie pod uwage 瞠 4 glo郾iki to skutecznosc +6dB.

inna sprawa to podobienstwo GD 20/20 do ARZ 6604 jesli komu nie pasuje GD to ARZ jest czyms podobnym. Mo瞠 lepszy by豚y GD 30/50 ale dro窺zy i te pewnego rodzaju kompromis. podobnie GDS 30/30 z wywalonym lejkiem

Wad tego i tego fendera jest to 瞠 nie poradzi sobie z wi瘯szymi membranami. ja bym poleca co takiego: Zostawi GD 20/20 (najlepiej zabudowac go w obudowie zamknietej) powienien sobie poradzi w wyzszych czestotliwo軼iach. Do tego dolo篡 na osobnym wzmacniaczu jakiego mocniejszego lub dwa z osobnych kana堯w: 2x30cm GDS ze starych eletron闚

I trzeba co powiedzie, do gitary si stosuje glo郾iki gitarowe. S one specjalnie oznaczone, gdy w odroznieniu od szerokopasmowc闚, sluchanie na nich muzyki to nie jest dobry pomys, sa to specjalne glo郾iki do nag這郾iania instrument闚. O poszarpanej charakterystyce, bo i tak zazwyczaj gra u篡waj帷 efekt闚 typu Fuzz, distortion, proco rat, overdrive, tube screamer, metal, poszarpana charaketrystyka jeszcze bardziej wykszta販a brzmienie.

Zauwazcie, 瞠 fuzz to taki jakby mini wzmacniacz, kt鏎y bardzo wzmacniacz napi璚ie z gitary, no i powstaje dzi瘯i czemu zamiast sinusa: kwadrat, ale ten kwadrat jest poszarpany na ko鎍ach, s to drobne harmoniczne. S bardzo kr鏒kie na wykresie, i na bardzo wysokim poziomie. S kr鏒kie - a odwrotno嗆 czasu to czestotliwo嗆, zatem s wysokiej cz瘰totliwo軼i. Jak wstawisz tam szerokopasmowy glosnik za fuzem, to b璠izesz s造sza te bzyczenia, szumy piszcza趾i; glosnik gitarowy ma przeciwdzia豉c temu.

dzi瘯i czemu charakterystyka glo郾ika gitarowego ko鎍zy sie oko這 5kHz, i szybko maleje nawet kilkadziesi徠 decybeli, tam ju nic nie ma.

jesli masz glo郾ik szerokopasmowy to przy 16kHz jeszcze co jest... No to gratuluje sluchania piasku na czyms takim. Oczywi軼ie, jak ktos ma szcz窷cie i wie jak to ustawi to sobie poradzi. Albo u篡je efektu cyfrowego, kt鏎y ma juz zaprogramowane charaketrystyki paczek gitarowych, albo bedize produkowa filtr aktywny bo pasywna zwrotnica do takiego celu mija si z celem, albo kupi glosnik gitarowym ktory ma wszystko co niepotrzebne t逝mione naturalnie : mechanicznie. Z tonsili mo瞠 30/100E z aluminiowej serii si do czego nada, albo GD 30/80 Guitar, byl tez kiedy g這郾ik bodaj瞠 GDG.

Z ta雟zych polecam 這sniki Fane, raczej uznana brytyjska firma.

Tesla ARZ 6604 to na wstepie trzeba by uci望 lejek.

Poszukaj na allegro g這snika Celestion 10" go軼iu z Warszawy sprzedaje je po 90z這tych, to taniocha. Ma 25 W wysok rezonansowa, szybko t逝mi.
  • Poziom 17  
    wystarczy zeby glosnik byl estradowy. do gitary basowej to niskotonowiec kanczacy sie wlanie na tych 5kHz

wiesz co z moca tego wzmaka to 100wat uwazam nadal ze jest dobrze... ponizej to juz mozna zapomniec o graniu z kapela. moj LDM ma 130 i naprawde jest wporzadku.
  • Poziom 43  
    W豉snie nie starczy, zalezy dla kogo, jak kto chce po prostu buczy i cos tam ponaparza rytmicznie to starczy... Jak kto gra klangiem, swapem, tapingiem, stukaniem, a jak kto gra kostka no to wy窺ze rejestry mu nie sa potrzebne; jesli chce poklupac sobie posolowa jak reszta kapeli juz wypila piwo to potrzebuje co najmniej 9kHz. I wtedy do 15" wstawia si tuby powiedzmy GDWT 150 z tonsila. No i mozna sobie pukac rogiem kciuka o struny, podci庵a struny tak by uderza造 o gryf, czy te stukac w struny w poszukiwaniu alikwot闚.
  • Poziom 11  
    Panowie obserwuje wasze wypowiedzi i wydaje mi sie 瞠 dyskusja troche zboczy豉 z tematu. A mianowicie:
    1. Piecyk FRONTMAN 15G jest do gitary "solowej"(je郵i tak j mo積a nazwa) a nie do gitary basowej (przynajmniej tak mi si wydaje :D)
    2.Nie chodzi mi o jakie "mega" moce.(Woodstock raczej nie wchodzi w gre :cry:)
    3.Jak wcze郾iej wspomina貫m potrzebuje czego do brzd彗ania w domu.
    4.Do "wiatrrr": podoba mi si g這郾ik GDS-22-120-4-SE ale mimo wszysto jest ciut za du篡:cry: (paka ju zrobiona i oklejona)
    5.Do tremolo czy proponuj帷 "ARZ 6604" mia貫 na my郵i wzmacniacz do gitary solowej czy basowej (niepokoi mnie malutki magnes w tym g這郾iku)
    nakra czekam na dalsze sugestie ale nie pod k徠em gitarry nie z czterema ale sze軼iema strunami:D
    BODIK
  • Poziom 43  
    S逝chaj ja z tych wypowiedzi nie wiem jak masz gitar. Czy bas czy elektryka. Bo DemanFacture zrobi zamieszanie.

No bo to jest r騜nica w mocy jakies 5x. Bas to wogule lepiej jakbby by tranzystor. 400W nie bedzie tu jak捷 przera瘸j帷 moc nawet jak na combo.

G這郾iki 4..6x10" ale nie GDN tylko Eminency 15" GDN jak co to z serii estradowych.

Lub 15", 12" z g這郾ikami wysokotonowymi

na przyk豉d SELENIUM

ARZ 6604 to g這郾ik szerokopasmowy duzo 豉dniej graj帷y ze wzgl璠u na fakture czystej celulozy, ale do gitary elektrycznej, i to ma貫j modyfikacji - usuni璚iu lejka z przodu i zastapieniem go kopu陰.

O ile na basie pograsz sobie fajnie na sprz璚ie estradowym z g這郾ikami wysokotonowymi czy te szerokopasmowymi no to z gitar moga by malutkie problemy. No bo gitara na przesterze tworzy dodatkowe harmoniczne, kt鏎e brzmi jak piasek.. Nieciekawie.

100W to nie jest duzo, na warunki basu to jest tylko oko這 2x g這sniej jak 10W. Zreszt poczytaj o skuteczno軼i. To g堯wna cecha 3dB to oszcz璠no嗆 mocy 2x.

Co do glo郾o軼i ARZ jest troszk chyba g這郾iejszy od GD20/20. POtrzebujesz g這郾iczka powiedzmy 95dB z mo磧iwie najwi瘯sza membrana i driver wysokotonowy jak chcesz gla klangiem i dobrze my郵e 瞠 to bas.

Jesli jednak masz tylko 15W to zapomnij wogule o basie kup jakis stary polski wzmacniacz 2x40W a z frontmana wykorzystac mo瞠sz co najwy瞠j wyj軼ie z preampu. Na wyj軼ie dasz dwie duze 12" z eltrona i b璠zie dzia豉.
  • Poziom 11  
    Powatarzam jeszcze raz chodzi mi o gitare solow a nie o bas.
  • Poziom 43  
    Poszuka bys w necie:

EMINENCE pewniaki:(www.eminence.com): LEGEND: B15, CB15, 151, 121, V12, GB12, 125, 122, Modeling 12, FS12, V101, 105, 102, BP102, 875, 675, PATRIOT: The Copperhead, Ragin Cajun, Delta Demon,: Blue Tick Hound, Black Powder, Blue Tick Hound, Black Powder, Stonehenge, Swamp Thang, The Governor, Red White and Blues, Red Fang, Screamin Eagle, The Wizard, Red Ryder, Cannabis Rex, The Tonespotter, Man O War, The Tonker, BIG BEN i inne nowsze o przeznaczeniu gitarowym 10 o 12" w szcze鏊no軼i

CELESTION (http://celestion.com) : Rocket 50, Super 65, Seventy 80, G12T *Hot 100*, G12K-100, G12M, G12H, V12-60, Super 8, Tube 10, G12 Century, G12 Century Vintage, Celestion Blue, G12M *Greenback*, Vintage 30, G12H, G12T-75, Classic Lead, G10 Vintage

BEYMA, (BEYMA.com), 12GU/EM, 12G350, 12M300, 12K200

FANE (http://www.fane-acoustics.com/): AXA10, AXA.12, AX.12, AX.12.75, AX.12.100, AX.12.150, AX.10.75, AX.15.300B

ELECTROVOX (wszsytko co znajdziecie)

TONSIL: z serii w miare: GDG (kazdy jaki znajdziecie) GD 30/80 Guitar

TONSIL kompromisowe rozwi您ania (Tonsil, Tonsil prof.): GDS 30/30, GD 30/50, GD30/100, GD 30/50/3, GD25/50, GDS 30/100; GD 30/100E (nowy), GD 38/300

INNE KOMPROMISY:

DEXON (http://www.dexon.pl - BRB 8/100/01,8 - 05 029, DRFD 20/15/01,8 - 05 008 (t逝ste g這郾iki)

TESLA (TVM: ARZ 6604, ARZ 6608, ARA 312-00-8, ARA 312-00-4, ARA-389-00/4, ARA-389-00/8

A teraz g這郾iki, kt鏎e si nie nadaj do gitary - nie kupujcie tego SYFU:
    ALPHARD - nie podaje strony, 瞠by nikt nie kupi... Chodzi o serie HW800, HW1000, HW1200, HW1500, HW1800, HWC-100... do gitary nie da rady.

Po za ty,m pewnie w tym Fenderze siedzi na ko鎍闚ce TDA 2030 lub 2050... z tego drugiego mo瞠 brzmienie b璠ize ale z tego pierwszego...

Zbuduj najlepiej pe軟y tranzystor na ko鎍闚ce. na przyk豉d z Lanej闚 70 Watowych - ko鎍闚ka nie musi byc na jakich BD249 czy TIP35/36 czy innych pot瞛nych pot瞛nych starczy BD 911/912
  • Poziom 10  
    Ostanio widzia貫m na allegro Celestiony o mocy chyba 25W za naprawde ma陰 kase 70 albo 90 z kole mia ich troche jaki hurtownik czy co, je瞠li nie grasz bardzo szata雟kiej muzy to powiniene by z nich zadowolony.
  • Poziom 11  
    Witam, pod陰cze si do tematu: jaki 12 ' do bluesa (wzmak lampka 20 W) ? Cena , tak do 250 PLN.