Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie zamienniki tranzystorów germanowych w przetwor. CI-94

13 Lip 2003 10:25 2646 7
 • Poziom 15  
  Witam, pozdrawiam wszystkich.

  Czy Ktoś z grupowiczów ma pomysł jakimi tranzystorami można zamienić oryginalne tranzystory germanowe pracujące w oscyloskopie CI-94 w przetwornicy (byle nie tymi samymi :) ).

  Najlepszym wyjściem byłoby przebudować przetwornicę i wstawić krzemowe. Chyba że można gdzieś kupić oryginalne ?


  Posiadam Tektronix-a, ale CI-94 to mój pierwszy oscyloskop na którego sporo musiałem popracować. :oops:

  Za info dziękuję.
 • Poziom 16  
  generalnie w miejsce tranzystorow germanowych mozna wstawic tylko tranzystory germanowe (maja one male napiecie baza-emiter i baza-kolektor w stanie przewodzenia, wiec zmierz je jeszcze raz dokladnie, bo czesto mierniki moga pokazac zwarcie), jesli chodzi o wstawienie tranzystorow bipolarnnych to trzeba bedzie wtedy zmienic polaryzacje.
  Jezeli te tranzystory pracuja w przetwornicy to mozna tez sprobowac wlozyc MOS`y (przeciez w przetwornicach tranzystory pracuja jako klucze, wiec nie ma znaczenia charakterystyka przejsciowa), tylo musisz zmierzyc napiecia sterujace (czy wystarcza one do pelnego wysterowania tranzystorow MOS, jak nie to mozna zastosowac jakis driver)
  co ty na to ??
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Zacznę od parametrów:
  MP26A - 70V/0,4A/0,2W/h21e-20-50/Ucesat-0,3V
  Jak na tranzystor germanowy napięcie Uce jest stosunkowo wysokie, w większości przypadków wynosi ono maksymalnie 60V. Zbliżonym polskim odpowiednikiem był w swoim czasie TG51 przy czym miał Uce=60V. W układzie przetwornicy zwracają uwagę kondensatory C1 i C2 (oba po 20u/50V) które mogą być powodem uszkadzania się tranzystorów. Powinny być dobrej jakości bo pracują w układzie powielania napięcia po pierwotnej stronie przetwornicy. Nie znam częstotliwości jej pracy ale może być rzędu kilkunastu kHz a wystarczy aby elektrolity zaczęły się nadmiernie grzać i efekt wiadomy. Przy zasilaniu 12V przebiegi impulsowe mogą osiągać wartość rzędu 50Vpp a to nie jest jeszcze powód do przebicia tranzystorów.
  Decydując się na zmianę tranzystorów na krzemowe pnp trzeba mieć na uwadze konieczność przewinięcia transformatora, a konkretnie zwiększenie ilości zwojów w uzwojeniach sprzężenia zwrotnego (B-E). W tym stanie nie da się wysterować tranzystorow krzemowych. Nie wiem jak konstrukcyjnie wygląda transformator ale podejrzewam, że może być "nie do ruszenia". Pozostaje ewentualna wymiana tranzystorów na oryginalne (może ktoś jeszcze ma) i oczywiście elektrolitów.
 • Poziom 15  
  Swego czasu wstawiałem inne tranzystory germanowe o zbliżonych parametrach, ale przetwornica wzbudziła się na moment a za chwilę oscylacje łagodnie wygasły, tranzystory uszkodziły się, tylko teraz z jakiego powodu, czy za niskie parametry, czy powodem są wadliwe pojemności .
  W tej chwili najbardziej pasowałby mi manewr z TG51 tylko czy jego parametry elektryczne (dynamiczne) pozwolą na pracę.

  A jeśli chodzi o kondensatory to jakie są najodpowiedniejsze ?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Jeżeli masz TG51 to możesz spróbować ale wszystkie parametry ma nieznacznie niższe: 60V/0,3A/0,175W. Wspominając o kondensatorach miałem na myśli niskoimpedancyjne (były w ofercie TME z indeksem PLC) lub, jeżeli masz dużo miejsca to bipolarne.
 • Poziom 15  
  Czyli bezindukcyjne, a tanatalowe mogą być ?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  A masz tantalowe 22uF na 50V?
  Kluczowym zagadnieniem są jednak tranzystory i temu musisz poświęcić uwagę.
 • Poziom 15  
  Przyczyną uszkadzania się tranzystorów był wadliwy transformator.