Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie zamienniki tranzystorów germanowych w przetwor. CI-94

bartzaw 13 Lip 2003 10:25 2505 7
  • #1 13 Lip 2003 10:25
    bartzaw
    Poziom 15  

Witam, pozdrawiam wszystkich.

Czy Ktoś z grupowiczów ma pomysł jakimi tranzystorami można zamienić oryginalne tranzystory germanowe pracujące w oscyloskopie CI-94 w przetwornicy (byle nie tymi samymi :) ).

Najlepszym wyjściem byłoby przebudować przetwornicę i wstawić krzemowe. Chyba że można gdzieś kupić oryginalne ?

Posiadam Tektronix-a, ale CI-94 to mój pierwszy oscyloskop na którego sporo musiałem popracować. :oops:

Za info dziękuję.

0 7
  • #2 13 Lip 2003 10:57
    john_doe
    Poziom 16  

generalnie w miejsce tranzystorow germanowych mozna wstawic tylko tranzystory germanowe (maja one male napiecie baza-emiter i baza-kolektor w stanie przewodzenia, wiec zmierz je jeszcze raz dokladnie, bo czesto mierniki moga pokazac zwarcie), jesli chodzi o wstawienie tranzystorow bipolarnnych to trzeba bedzie wtedy zmienic polaryzacje.
    Jezeli te tranzystory pracuja w przetwornicy to mozna tez sprobowac wlozyc MOS`y (przeciez w przetwornicach tranzystory pracuja jako klucze, wiec nie ma znaczenia charakterystyka przejsciowa), tylo musisz zmierzyc napiecia sterujace (czy wystarcza one do pelnego wysterowania tranzystorow MOS, jak nie to mozna zastosowac jakis driver)
    co ty na to ??

0
  • #3 13 Lip 2003 14:40
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zacznę od parametrów:
    MP26A - 70V/0,4A/0,2W/h21e-20-50/Ucesat-0,3V
    Jak na tranzystor germanowy napięcie Uce jest stosunkowo wysokie, w większości przypadków wynosi ono maksymalnie 60V. Zbliżonym polskim odpowiednikiem był w swoim czasie TG51 przy czym miał Uce=60V. W układzie przetwornicy zwracają uwagę kondensatory C1 i C2 (oba po 20u/50V) które mogą być powodem uszkadzania się tranzystorów. Powinny być dobrej jakości bo pracują w układzie powielania napięcia po pierwotnej stronie przetwornicy. Nie znam częstotliwości jej pracy ale może być rzędu kilkunastu kHz a wystarczy aby elektrolity zaczęły się nadmiernie grzać i efekt wiadomy. Przy zasilaniu 12V przebiegi impulsowe mogą osiągać wartość rzędu 50Vpp a to nie jest jeszcze powód do przebicia tranzystorów.
    Decydując się na zmianę tranzystorów na krzemowe pnp trzeba mieć na uwadze konieczność przewinięcia transformatora, a konkretnie zwiększenie ilości zwojów w uzwojeniach sprzężenia zwrotnego (B-E). W tym stanie nie da się wysterować tranzystorow krzemowych. Nie wiem jak konstrukcyjnie wygląda transformator ale podejrzewam, że może być "nie do ruszenia". Pozostaje ewentualna wymiana tranzystorów na oryginalne (może ktoś jeszcze ma) i oczywiście elektrolitów.

1
  • #4 13 Lip 2003 16:50
    bartzaw
    Poziom 15  

Swego czasu wstawiałem inne tranzystory germanowe o zbliżonych parametrach, ale przetwornica wzbudziła się na moment a za chwilę oscylacje łagodnie wygasły, tranzystory uszkodziły się, tylko teraz z jakiego powodu, czy za niskie parametry, czy powodem są wadliwe pojemności .
    W tej chwili najbardziej pasowałby mi manewr z TG51 tylko czy jego parametry elektryczne (dynamiczne) pozwolą na pracę.

A jeśli chodzi o kondensatory to jakie są najodpowiedniejsze ?

0
  • #5 13 Lip 2003 19:39
    oldboy

Jeżeli masz TG51 to możesz spróbować ale wszystkie parametry ma nieznacznie niższe: 60V/0,3A/0,175W. Wspominając o kondensatorach miałem na myśli niskoimpedancyjne (były w ofercie TME z indeksem PLC) lub, jeżeli masz dużo miejsca to bipolarne.

0
  • #6 13 Lip 2003 20:14
    bartzaw
    Poziom 15  

Czyli bezindukcyjne, a tanatalowe mogą być ?

0
  • #7 13 Lip 2003 20:31
    oldboy

A masz tantalowe 22uF na 50V?
    Kluczowym zagadnieniem są jednak tranzystory i temu musisz poświęcić uwagę.

0
  • #8 12 Sie 2010 20:53
    bartzaw
    Poziom 15  

Przyczyną uszkadzania się tranzystorów był wadliwy transformator.

0