Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar PS663s, nie obraca się programator.

grzechuala 18 Paź 2006 11:31 1631 9
  • #1 18 Paź 2006 11:31
    grzechuala
    Poziom 9  

Witam
    Mam pralkę Polar PS663S inie obraca mi się programator.Silniczek się obraca,połączenia przewodów są OK.Pralka od programu np .8.nabiera wodę oraz grzeje.Silnik wiruje, pompa wody pracują prawidłowo.Zauważyłem jedynie zamontowany kondensator 30mikroF.niewiem czy jest własciwy.Proszę mi podać jak znależ przyczynę zatrzymania się programatora.

0 9
  • #2 18 Paź 2006 12:34
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Schematy AGD

0
  • #3 18 Paź 2006 13:29
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Witam
    Kondensator powinien mieć 16µF.Czy jak nastawisz na płukanie to programator się obraca?Do sprawdzenia termostaty.Pozdrawiam

0
  • #4 18 Paź 2006 15:24
    staszekf
    Poziom 32  

Albo mechaniczne uszkodzenie wewnatrz prog. np(zębatki)

0
  • #5 19 Paź 2006 10:42
    grzechuala
    Poziom 9  

Witam ponownie.

Wymieniłem kondensator na 16microF.Programator dalej się nie obraca.Na płukaniu także stoi. Jak mam sprawdzić termostaty? Albo co dalej robić - który wymienićl .Jaki dalszy tok postępowania?

0
  • #6 19 Paź 2006 10:51
    Paw_el

Specjalista AGD

Witam.
    Skoro na płukaniu również "stoi" to nie mają do tego nic termostaty. Jak sprawdzałeś silniczek programatora? może on jest przyczyną.

0
  • #7 19 Paź 2006 11:20
    grzechuala
    Poziom 9  

Silniczek programatora miałem wypięty.Silniczek pracuje.

Dodano po 13 [minuty]:

Co robić? Programator dalej się nieobraca.

0
  • #8 19 Paź 2006 11:42
    staszekf
    Poziom 32  

Jeżeli podłączysz 230V bezpośrednio na silniczek to programator powinien sie przełączać jeżeli tak się nie dzieje to tak jak wspominałem wcześniej uszkodzeie mechaniczne proramatora , można go regenerować lub wymienić na nowy.Zakładam jako pewnik że silniczek programatora jest sprawny.

0
  • #9 21 Paź 2006 21:16
    winkler
    Poziom 10  

Witam. M ASZ NA PEWNO uszkodzony programator i nie próbuj go sam regenerować . Po drugie zadaję CI PYTANIE ; KTO TAK MĄDRY ZAŁOŻYŁ CI DO PRALKI KONDENSATOR 30mF i jak to się stało że ten silnik tak długo mógł działać i się nie spalil POZDRAWIAM

Moderowany przez Jaś kula:

Nie pisz z włączonym caps lockiem. Przeczytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php zwłaszcza punkt 10.9.

1
  • #10 24 Paź 2006 02:27
    Wobik
    Poziom 12  

Witam.
    Co prawda miałem do czynienia z taką pralką ostatni raz jakieś7-8 lat temu(?), ale pamiętam jeszcze, że na programatorze był zamontowany nieduży elektromagnes. Załączał on napęd z silniczka na bębny krzywkowe. O ile pamiętam, jego uszkodzenie blokuje całkowicie programator (pralka praktycznie martwa).

Programator posiada dwa układy krzywkowe:
    Pierwszy (działający cały czas jak tylko elektromagnes trzyma) - zmienia kierunki obrotu silnika w czasie prania.
    Drugi - właściwy (ten porusza się skokami i jest połączony z pokrętłem zewnętrznym)
    Pierwszy bęben jest połączony z drugim zębatką z takim
    małym plastikowym popychaczem który powoduje przeskok o 1 krok (1 krok bodajże co 4 obroty pierwszego bębna).
    Bardzo często ten "popychacz" jest wyłamywany w momencie gdy ktoś przekręca programator bez uprzedniego wyłączenia (wciśnięcia pokrętła).
    Jego uszkodzenie również zablokuje napęd programatora, ale powinna działać zmiana obrotów bębna w prawo i lewo. Wyłamanie tego elementu niestety skutkuje koniecznością wymiany programatora (naprawa praktycznie jest nieopłacalna).

Pozdrawiam.

0