Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

antena do tv naziemnej

ss77 20 Oct 2006 09:06 3697 5
 • #1
  ss77
  Level 12  
  Witam
  Mieszkam w okolicach Lublina w lini prostej jakieś 15km (między Bełżycami a Nałęczowem) możliwy jest odbiór tvp1,2,3 tv4, polsat i tvn- jednak nadajniki są trzy- z mojego miejsca zamieszkanie odbiera się ze zwykłej siatki (ja mam antenę szerokopasmową Telmora asr-860p25) a nadajniki prawie się pokrywają- jadnak nie jestem zadowolony z odbioru tv4 i tvn- reszta spoko- choć ta antena jest ze wzmocnieniem 25db... a czasami tv4 nieda się oglądać- dlatego mój temat- wkurzyłem się iproszę o poradę jaką antenę najlepiej wybrać???
  nadajniki to:
  1- Lublin- TV4 kan57, TVN kan 41- MOC śREDNIA 20KM
  2 pIASKI- TVP1-kan9, TVP2 kan23, POLSAT kan35-moc duża 90km
  3bOżY DAR- TVP3 knn39
  I tak jak napisałem odbiór kanałów z tej w Lublinie jest słaby
 • #3
  Marcin91
  Level 23  
  witam, wybierasz anteny na podszczególne kierunki ( pasma ) , te które wymagają wzmocnienia wzmacniacz , sumujesz , na zwroticy , potem jezeli jest taka potrzeba to dajemy rozgałęziacz aktywny np. http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=134216611 ,
  Pozdrawiam Marcin
 • #4
  Johnma
  Level 15  
  Antena UHF 21-40 kierunek Piaski,antena VHF kierunek Piaski,antena UHF 35-60 kierunek Lublin i UHF 21-60 Boży Dar.Wszystko bez wzmacniaczy połaczyć zwrotnicą i wtedy wzmacniać. Pomocna strona www.dipol.com.pl
  Inne wyjście to podobny zestaw anten i wzmacniacz wwk 860.Selektywnie strojone kanały z regulacją wzmocnienia dla każdego z osobna. Cena instalacji około 1000 zł. Sam wzmacniacz kosztuje około 600 zł
  pozdrawiam
 • #5
  Marcin91
  Level 23  
  witam, małe sprostowanie co do tego :

  Inne wyjście to podobny zestaw anten i wzmacniacz wwk 860.Selektywnie strojone kanały z regulacją wzmocnienia dla każdego z osobna. Cena instalacji około 1000 zł. Sam wzmacniacz kosztuje około 600 zł
  pozdrawiam

  wzmacniacz to WWK-861 , a jego cena to 495 złotych
 • #6
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  TVN iTV4 nadawane są z anteny w centrum Lublina, ul. Raabego -(RTON) EmiTel

  Pozycja geograficzna;
  22°33'E
  51°15'N
  Oba nadajniki mają po 1kW ERP.(czyli tzw. Skutecznej Mocy Promieniowanej)
  Według Katalogu lokalizacji anten nadawczych stacji radiowych nadających w Polsce, (na Radiopolska)
  poziom terenu na którym posadowiona jest ta "dzwonnica" wynosi 192 metry nad poziomem morza,
  a same anteny UKF-FM (???) ponoć zawieszone są na wysokości 104m nad poziomem terenu.
  Czyli według, załączonego zdjęcia anteny UHF powinny znajdować się jeszcze ze 20 metrów wyżej.
  Ale załóżmy, ostrożnie, że te 104m.n.p. to jednak dotyczy najwyższych anten, czyli tych na UHF; 41 i 57 kanał TV.

  Z mapy wynika, że po środku odległości pomiędzy twoją miejscowością a nadajnikem jest dolinka, bo płynie tamtędy jakiś strumyk,
  więc nic nie powinno zasłaniać twoim antenom, widoku w stronę anten nadajnika TVN-TV4-Lublin
  Czyli teoretycznie to nocą, powinieneś widzeć czerwone światła (lotnicze-antykolizyjne) na czubki masztu antenowego przy ulicy Raabego.
  Według wykresu charakterystyk propagacyjnych CCIR na zakres IV-V-(tv UHF), dla:
  - mocy skutecznej promieniowanej ERP, równej 1kW,
  - wysokości zawieszenia anteny nadawczej 10Om nad poziomem terenu,
  - wysokości zawieszenia anteny odbiorczej 10m nad poziomem terenu,
  - odległości pomiędzy antenami nadajnika a anteną odbiorczą równą 20km,
  mediana natężenia pola elektromagnetycznego powinna wynosić 55dBu,
  Dla tej wartości mediany natężenia pola,
  (zależna od długości fali) poprawka wartości napięcia Ua, sygnału indukowanego na zaciskach dipola półfalowego - - dla kanału 57-TV4 wynosi; -24.1dB,
  - dla kanału 42-TVN wynosi; -22.4dB,

  Do odbioru obu programów, jt. TVN iTV4, po uwzględniu kosztów, najlepszą wydaje się kierunkowa antena telewizyjna UHF ATX-91 Kod: A3710, z e-sklepu Dipola.
  Antena tego typu, przy tej ilości elementów, w kanale 57 powinna mieć ok. 16dB zysku energetycznego,
  a w kanale 41, ok. 14dB, w stosunku do dipola pólfalowego.
  Te 18dB na sklepowym wykresie to "lekko przereklamowana przesada".:)

  Napięcie Ua', sygnału indukowanego na zaciskach takiej anteny, (ATX-91)
  - zawieszonej 10 metrów nad ziemią,
  w odległości od omawianego nadajnika powinno wynieść;
  - dla kanału 41-TVN; Ua'=55dBu -22.4dB +14dB = 46,6dBu,
  - dla kanału 57-TV4; Ua'=55dBu -24.1dB +16dB = 46,9dBu,

  Jeśli rzeczywiście nic nie zasłaniałoby twojej antenie zawieszonej 10m nad poziomem terenu, "widoku na anteny nadajnika przy Ul Raabego w Lublinie, to wartości Ua' mogą być wyższe nawet o o 10dB, czyli wynosić;
  -dla TVN-kanał 41; Ua'=56,6dBu,
  - dla TV4-kanał 57; Ua'=56,9dBu.
  Dla anteny zawieszonej 10 metrów nad ziemią potrzeba w praktyce jakieś, 20-25m przewodu antenowego, aby doprowadzić sygnał do odbiornika TV na parterze budynku.

  Wystarczy tylko odjąć od powyższych wartości Ua', wartość tłumienia sygnału w koncentrycznym przewodzie antenowym, a otrzymamy napięcie sygnału Uwe, na wejściu antenowym głowicy w.cz. odbiornika telewizyjnego.

  Przykładowo , tłumienie 25 merów przewodu produkowanego w Polsce typu; WDXpek 75-1.0/4.8, pe-spieniony,
  - dla kanału 41-TVN, powinno wynosić ok. 4dB,
  - a dla kanału 57-TV4, powinno wynosić ok. 5dB

  Wymagany do dobrego odbioru TV, minimalny poziom napięcia sygnału Uuż na wejściu odbiornika o współczynniku szumów własnych na wejściu równym Fo= 10dBuV, powinien wynosić 54dBuV.

  Według poradnika J. Batora, i ówczesnych możliwości technicznych tj. z roku 1981, nieco gorszy odbiór TV był możliwy jeszcze przy wartościach o 10dB niższych, tj. ok. Uuż=44dBuV.
  Zapewne dzisiejszy współczynnik szumów własnych Fo odbiornika TV na wejściu może być o kilka dB niższy.

  Przykładowo, jeśli teoretycznie Fo współczesnego wysokoczułego odbiornika TV wynosiłby Fo=3dBuV
  to wymagany minimalny poziom napięcia sygnału użytecznego Uuż na wejściu odbiornika byłby o 7dB niższy i wynosiłby 47dBuV.

  Czyli w rozpatrywanym przypadku, teoretycznie dobry odbiór TVN i TV4 przy zastosowaniu anteny ATX-91, zawieszonej przynajmniej 10 metrów nad ziemią powinien, być możliwy nawet bez stosowania przedwzmacniacza antenowego.

  Dochodzi jeszce konieczność zsumowania sygnału TVN i TV4 z stgnałami TVP1, TVP2 i TVP3, (które prawdopodobnie też nie wymagają anteny z przedwzmacniaczem), co wprowadza dodatkowe tłumienie zwrotnicy, ok. 3dB, (licząc z zapasem).

  Samo sumowanie sygnałów z anten bez przedwzmacniaczy, w warunkach amatorskich, jest dość proste w realizacji
  i nie pogarsza zbytnio stosunku S/N (sygnał do szumów).
  Jednak "zabawa" zaczyna wyglądać mniej przejrzyście, jeśli zaistnieje potrzeba wzmocnienia sygnału, np. na granicy zasięgu jednego z programów TV, które chcemy odbierać.
  Zastosowanie przedwzmacniacza lub przedwzmacniaczy (na ogół powszechnie dostępnych szerokopasmowych) komplikuje proces sumowania,
  bo przedwzmacniacze szerokopasmowe wzmacniając sygnał pożądany, jednocześnie wzmacniają szumy w całym paśmie i mogą zakłócać sygnały z drugiej anteny.
  A zsumowanie sygnałów z kilku anten z kilkoma przedwzmacniaczami antenowymi szerokopasmowymi, to już czyste szaleństwo w warunkach amatorskich.
  Co gorsza, w praktyce komplikuje życie i poczucie szczęścia duchowego również sąsiadom, u których nasza instalacja wyczynia "różne cuda", pogarszające obraz na ekranach cudzych telewizorów.

  Za prawdę mówię wam, :)
  wielu takich zielonych eksperymentatorów, na skutek prób zrozumienia i wytłumaczenia licznych, (a nie możliwych do przewidzenia, z braku podstaw wiedzy antenowej), objawów i zjawisk na ekranach telewizorów, zostało prorokami nowych zbrodniczych ideologii i destrukcyjnych kultów.:)
  Ba, osobiśćie znam jednego, który dzięki lekceważeniu teorii antenowej, zapisał się do klubu strzeleckiego. :)

  Idealnym rozwiązaniem byłby telmorowski wzmacniacz WWK-860, który na wejściu posiada strojone przedwzmacniacze kanałowe.
  Taki wzmacniacz, zamontowany w odległości nie większej niż 10m przewodu koncentrycznego od anten odbiorczych, rozwiązałby;
  - trudność bezzakłóceniowego łączenia sygnałów z różnych anten,
  - zapewniłby bezproblemowe wzmocnienie ich,
  - oraz wyrównanie poziomów poszczególnych sygnałów.

  Oczywiście na nie zabudowanym strychu, lub poddaszu (nota bene, przegrzanym latem a zimnym i wilgotnym jesienią i zimą) wzmacniacz wielozakresowy WWK-860 powinien być zamontowany w przewiewnej skrzynce elektroinstalacyjnej umożliwiającej odpowiednie chłodzenie latem i ochronę przed wilgocią z mgły i rosienia -zimą.
  Jeszcze lepiej, jeśli WWK-860 znalazłby się na poddaszu zamieszkałym, czyli mówiąc oględnie, "w warunkach klimatycznych, względnie stałych",
  przy zachowaniu warunku nie przekraczania długości 10 metrów przewodu antenowego pomiędzy antenami odbiorczymi a WWK-860.

  Innym rozwiązaniem może być zastosowanie zwrotnic z wejściami kanałowymi i pasmowymi oraz filtrów kanałowych i pułapek częstotliwości.
  Ale taka "kombinacja", czyniona bez dobrego przygotowania teoretycznego, połączona niejednokrotnie z chybionymi zakupami, może być ostatecznie bardziej kosztowna niż zakup WWK-860.
  Czasochłonności eksperymentów z antenami nie liczę, bo ten aspekt zabaw z antenami zaliczam raczej do smaczków tego ryzykownego hobby. :)

  PZDR, Jerzy Cieślański