logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak podłączyć programator TMS370 do Delco CDR500(E) z użyciem MAX232?

Tryki 14 Lip 2003 21:52 18663 26
REKLAMA
  • #1 288797
    Tryki
    Poziom 12  
    Posty: 92
    Pomógł: 1
    Witam
    Potrzebne mi są info na w/w temat.
    Mam programator do tmsow na max232 i 28F010 pod coma ale nie działa mi cos albo jest jkis szczegol o ktorym nie wiem.
    Za wszelkie info wielkie dzięki.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 288810
    picador
    Poziom 33  
    Posty: 2838
    Pomógł: 38
    Ocena: 104
    a czytałeś już tym programatorem jakiegokolwiek TMS370 czy to jest pierwszy :?:
  • REKLAMA
  • #3 288811
    edziu
    Poziom 29  
    Posty: 1866
    Pomógł: 47
    Ocena: 180
    Tryki napisał:
    Witam
    Potrzebne mi są info na w/w temat.
    Mam programator do tmsow na max232 i 28F010 pod coma ale nie działa mi cos albo jest jkis szczegol o ktorym nie wiem.
    Za wszelkie info wielkie dzięki.
    Pozdrawiam

    musisz wylutować procesor Tms370 i do spejalnego programatora i zaprogramować. a max232 nic nie zdziałasz to prawie najgorsze radia bo procesory te łatwo uwalić
  • #4 288839
    wojtek12345
    Poziom 23  
    Posty: 732
    Pomógł: 32
    Ocena: 93
    Edziu - ja te radia robię bez wylutowywania procesora. Wystarczy przeciąć kilka ścieżek i założyć od góry podstawkę.
  • #5 288863
    edziu
    Poziom 29  
    Posty: 1866
    Pomógł: 47
    Ocena: 180
    wojtek12345 napisał:
    Edziu - ja te radia robię bez wylutowywania procesora. Wystarczy przeciąć kilka ścieżek i założyć od góry podstawkę.

    Bez przecinania sieżek nić nie żrobisz nie testowałem tej metody może byś tak opiśał jak te radia robiśz które ścieżki przecinaśz itp.....
  • #6 288942
    wojtek12345
    Poziom 23  
    Posty: 732
    Pomógł: 32
    Ocena: 93
    Edziu - jak będę jutro w pracy to znajdę dokładny opis i prześlę na forum.
    Metoda sprawdzona w delco i fordach na TMS.
  • #7 288984
    wiki
    Poziom 15  
    Posty: 212
    Pomógł: 1
    Ocena: 33
    Witam
    Tryki jezeli sam robiłeś i jeszcze nie korzystałes z niego to trudno cokolwiek powiedzieć i doradzić
    Jakim programem czytasz ??

    :arrow: Edziu ile zrobiłeś TMS ??? wiesz co to 28F010 ??
    to mówi samo za siebie !
    Załączniki:
    • Jak podłączyć programator TMS370 do Delco CDR500(E) z użyciem MAX232? shemes.GIF (25.74 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #8 289786
    edziu
    Poziom 29  
    Posty: 1866
    Pomógł: 47
    Ocena: 180
    wiki napisał:
    Witam
    :arrow: Edziu ile zrobiłeś TMS ??? wiesz co to 28F010 ??
    to mówi samo za siebie !

    robiłem u kumpla bo on posiada programator i lutownice Net 852

    :arrow: wojtek12345
    podobno ma opis może ułatwi to nam życie ale wątpię bo moim zdaniem trzeba odciąć kilkanaście ściężek anie kilka co pisze żobaczymy czy umieći ten opis bo ja jestem bardzo ciekaw co to za opis
  • #9 289908
    car.soft
    Poziom 12  
    Posty: 41
    Ocena: 10
    Za pierwszym razem jest najgorzej. Jak juz bedziesz wiedział jak sie podpiąć przyłórz na radio jakąś folijke i przerysuj na nią podłączenia i które sciezki ciąć. Super sprawa :)
    Pozdrawiam
  • #10 290175
    Tryki
    Poziom 12  
    Posty: 92
    Pomógł: 1
    Witam ponownie
    Jeśli chodzi o programator to pierwszy raz go będe używal wiec moze byc błąd. Jeśli chodzi o procesor to wyjołem go z radia i wkładałem w podstawke w programatorze. Problem jest tego typu że ja w radiu mam kwarc chyba 20Mhz a na schemacie mojego programatora jest 4Mhz. Programator zachowuje sie tak jakby nie było komunikacjii z komputerem bo czasami uda sie cos odczytac ale sa to F0. W załączniku zamieszcze schemacik i program którego probowałem uzyc.
    Jeśli ktos cos mi wiecej podpowie to bede wdzieczny.
    Pozdrawiam
    Załączniki:
    • T370RW.EXE (23.91 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jak podłączyć programator TMS370 do Delco CDR500(E) z użyciem MAX232? SHEMATI1.JPG (64.5 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #11 290241
    wojtek12345
    Poziom 23  
    Posty: 732
    Pomógł: 32
    Ocena: 93
    Używam interfejsu takiego jak na schemacie, który zamieścił Wiki i programu commhex.com. Odcinam n. 1, 2, 6, 54 i 55 procesora od reszty układu i zakładam odwróconą podstawkę (oczywiście w takim układzie inna kolejność połączeń do podstawki). Dla forda na TMS-ie nie jest konieczne odcinanie n. 2 proca, ale n. 6 należy wylutować i podnieść do góry, tak aby nie stykała się ze ścieżką masy.
  • #12 516689
    Sławek_ps
    Poziom 13  
    Posty: 92
    Ocena: 77
    Witam, chcę załączyć jeszcze jeden opis wykonania programatora TMS370, niestety z braku czasu nie testowałem go. Jeśli ktoś ma chęć zrobienia go i przetestowania proszę dać informację na forum. Pozdrawiam
    Załączniki:
    • tms370.zip (75.51 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #13 516772
    kamyczek
    Poziom 38  
    Posty: 3994
    Pomógł: 394
    Ocena: 571
    Może któryś z kolegów ma gotową płytkę albo rysunek w protelu albo eaglu chętnie zamienię na pcb do motki L28 albo projekt w protelu
  • REKLAMA
  • #14 1279624
    Albert35
    Poziom 12  
    Posty: 28
    Ocena: 1
    Witam widzę, że temat dość dawno poruszany ale spróbuję poprosić może ktoś z kolegów pomoże? Otóż zrobiłem programator ze schematu jaki zamieścił @wiki (tylko część z epromem i podstawką a za część z max 232 używam standartowego interfejsu od motoroli wielokrotnie sprawdzonego). Do komunikacji używam programu commhex.com i nie mogę uzyskać komunikacji. dodam, że nie wylutowałem procesora tylko tak jak napisał @wojtek12345 wylutowałem rezystory przy n. 1,2,6,55,54. Jest to moje pierwsze radyjko z tms. jeśli jest możliwość niewylutowywania procesora to proszę o podpowiedzi za pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • #15 1280572
    carsmi
    Poziom 14  
    Posty: 48
    Pomógł: 4
    Ocena: 30
    Ja wyjmuje procek. 15 min. i kod jużwidać na monitorze .zero problemów z komunikacją.
  • REKLAMA
  • #16 1323726
    Albert35
    Poziom 12  
    Posty: 28
    Ocena: 1
    Witam i pozdrawiam wszystkich
    carsmi napisał:
    Ja wyjmuje procek. 15 min. i kod jużwidać na monitorze .zero problemów z komunikacją.

    Teraz ja też mogę tak powiedzieć :))
    Na wstępie pragnę jednak podziękować @kamyczek i @wojtek12345 za natychmiastowe zainteresowanie moją prośbą i podpowiedzi na PW. Oczywiście z przykrością muszę stwierdzić, że nie skomunikowałem się z niewylutowanym procem metodą @wojtka12345 gorzej bo jak się zdenerwowałem i wylutowałem proca to też nie było komunikacji ale być może coś zrobiłem nie tak, w końcu przerażony zrobiłem na lpt i nadal gonczarenko nie komunikuje się :(( i to już była załamka bo według opisu, to odpowiednia dioda mrugała, ale się nie poddałem poczytałem jeszcze trochę i zainstalowałem program z etl i nagle wszystko jest piękne komunikacja jest na wszystkich kwarcach jakie miałem od 4MHZ do 20MHz
    No i radyjko pięknie mruczy u brata w opelku :)). a tak przy okazji to mój skromny warsztacik wzbogacił się o nowy interfejs i kasowarkę do epromów za, bagatela, 20 zł :)). Trochę się rozgadałem, pozdrawiam wszystkich którzy chętnie pomagają innym a pozostałym życzę wszystkiego najlepszego na Święta, wytrwałości i cierpliwości w tym co robią.
  • #17 1326753
    andi57
    Poziom 12  
    Posty: 60
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Temat dość stary ale ... ja do tego radyjka używam : kabel z wtyką na LPT , tranzystor BC 337 opór 10 kΩ i tnę tylko jedną ścieżkę idzie bez problemu.
    No i jeszcze mały programik.
  • #18 1371297
    jarek1
    Poziom 27  
    Posty: 1396
    Pomógł: 38
    Ocena: 47
    no to podziel się tą metodą , siedzę właśnie nad crd 500 i nie wiem czy targać układ z radia czy nie.
  • #19 1371788
    kamyczek
    Poziom 38  
    Posty: 3994
    Pomógł: 394
    Ocena: 571
    Moim zdaniem dużon bezpieczniej jest wyjąć układ z radia mając hota i trohę wprawy nie zajmuje to wiele czasu a i radio na tym nie cierpi widać to po płytkach odbiorników gdzie ktoś usilował przeczytać np motke czy tmsa i cioł wyginał a na końcu została mi sie kaleka motka bez 5 gir i pocieta płytka z górą kabliłaczacych pocięte scieżki.....
  • #20 1373592
    jarek1
    Poziom 27  
    Posty: 1396
    Pomógł: 38
    Ocena: 47
    jaki czas grzania jest dopuszczalny dla TMS robię więcej BGA ale nie chciałbym go uwalić
  • #21 1373817
    stan
    Poziom 25  
    Posty: 985
    Pomógł: 59
    Ocena: 172
    andi57 napisał:
    Temat dość stary ale ... ja do tego radyjka używam : kabel z wtyką na LPT , tranzystor BC 337 opór 10 kΩ i tnę tylko jedną ścieżkę idzie bez problemu.
    No i jeszcze mały programik.

    To chyba nie ten TMS
  • #22 1374383
    kamyczek
    Poziom 38  
    Posty: 3994
    Pomógł: 394
    Ocena: 571
    Pewnie że nie , tamten to tms375 w plcc44 a ten 370 to w plcc68 dla niektórych tms jerst jeden a firma TEXAS INSTRUMENTS produkuje ponad 100 procków w róznych konfigach z DSP włącznie a w radiach i autach spotyka sie najczesciej 3 TMS375 , TMS374 , TMS370 w 2 wersjach (mniejszy i większy eeprom)
  • #23 1705393
    Pokey
    Poziom 17  
    Posty: 345
    Pomógł: 15
    Ocena: 54
    Witam!
    Mówicie tu o programie commhex.com, ale gdzie można go zdobyć ? Czy jest to darmowy program ? Nie znalazłem w żadnym z postów by ktoś go udostepniał. I czy on współpracuje z programatorem, którego schemat jest na tym forum ? A może program T370RW.EXE to odpowiednik tego commhex.com ?
  • #24 2074458
    szajap
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Czy ktoś mógłby udostępnić program commhex.com. Zrobiłem programator na RS-ie i nie chce mi działać, może n atym by ruszył. Ż góry dzięki.
  • #25 2074500
    kamyczek
    Poziom 38  
    Posty: 3994
    Pomógł: 394
    Ocena: 571
    Nie wszystko jest za free niestety programator do tms370 można kupić na stronie etla i działa znakomicie innych nie używałem i nie wiem jak działają . Dla kogoś kto z nich korzysta to nie jest wydatek , poza tym znakomicie odstrasza grzebaczy i znawców kalkulatorów z serwisów gsm .
    robiących wszystko po 15zł ...
  • #26 2074831
    szajap
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Nigdzie nie widziałem programu commhex.com w sprzedaży. W wielu postach tylko są opisy, że nim bez problemu da się odczytać TMS-a. Nie jest to jakiś nowy soft i może ktoś posiada go w swoim archiwum.
  • #27 2088263
    stan
    Poziom 25  
    Posty: 985
    Pomógł: 59
    Ocena: 172
    Jest parę lepszych programów free np z ETL
    Załączniki:
    • COMMHEX.rar (15.12 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy podłączenia programatora TMS370 do radia Delco CDR500(E) z użyciem interfejsu MAX232. Użytkownicy wymieniają doświadczenia dotyczące programowania procesorów TMS370, zwracając uwagę na konieczność wylutowania układu lub modyfikacji ścieżek na płytce radia. Metody obejmują odcinanie wybranych nóżek procesora (np. 1, 2, 6, 54, 55) oraz stosowanie odwróconej podstawki, co pozwala na programowanie bez wylutowywania. Wskazano, że różne kwarce (4 MHz do 20 MHz) mogą wpływać na komunikację, a odpowiedni program i interfejs są kluczowe. Popularnym oprogramowaniem jest commhex.com, choć jego dostępność jest ograniczona, a alternatywą są programy z ETL. Użytkownicy podkreślają, że bezpieczniej jest wyjąć procesor, aby uniknąć uszkodzeń, zwłaszcza przy braku doświadczenia. Wspomniano także o różnych wersjach procesorów TMS (TMS370, TMS374, TMS375) oraz o konieczności precyzyjnego podejścia do lutowania i podłączania interfejsu. Schematy i opisy metod są udostępniane na forum, jednak wymagają praktycznego sprawdzenia.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA