logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Philips 14PT1563 L6.1 AA - Pisk zasilacza, brak napięcia P1-320V, dławik czy mostek?

thedoctor 22 Paź 2006 14:51 2982 11
REKLAMA
  • #1 3141733
    thedoctor
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Pomógł: 1
    Ocena: 9
    Witam.
    Mam mały problem z zasilaczem w w/w telewizorze, a mianowicie jedyne co wydaje z siebie to pisk wysokiej częstotliwości. Chciałem zmierzyć P1-320V ale niestety zero. Sprawdziłem rezystancję izolacji dławika 5504 między dwoma uzwojeniami i wynosi ona około 5kΩ. Nie wiem za bardzo czy to wina dławika czy należałoby sprawdzić jeszcze mostek 6506 S1NB60.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 3141794
    stanislaw piechucki
    Poziom 36  
    Posty: 2957
    Pomógł: 278
    Ocena: 87
    Jestes pewien ze potrafisz mierzyc miernikiem uniwers.?
  • #3 3141805
    hefid
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 15878
    Pomógł: 546
    Ocena: 6165
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: TV
  • REKLAMA
  • #4 3141860
    thedoctor
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Pomógł: 1
    Ocena: 9
    Super. Widzę, że oprócz naśmiewania się i przenoszenia z kategorii do kategorii wiecej nic się nie da zrobić. Brakuje tu jeszcze stwierdzenia "Lepiej zanieś go do serwisu". Bardzo dziękuję za okazaną pomoc.
    Żegnam ozięble
  • Pomocny post
    #5 3141868
    zorbek
    Poziom 31  
    Posty: 1563
    Pomógł: 149
    Ocena: 72
    kondensator w obwodzie cewek H. Najprawdopodobniej niebieski 680nF lub 470nF koło trafa WN.
  • Pomocny post
    #6 3142102
    marcin_211
    Poziom 24  
    Posty: 869
    Pomógł: 66
    Ocena: 20
    Witam. Kol. thedoctor nikt się z Ciebie nie naśmiewa ale jeżeli przetwornica wydaje ,,pisk,, to na kond. głównym musi być napięcie a dławik którego mierzyłeś to nie transformator- znasz więc już powód przeniesienia postu. Wracając do Twojego TV przetwornica prawdopodobnie jest przeciążona a więc sprawdż obwody wtórne zasilacza. Sprawdż sugestię Kol. zorbek.

    powodzenia.
  • REKLAMA
  • #7 3142139
    thedoctor
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Pomógł: 1
    Ocena: 9
    Problem polega na tym ze to chyba nie przetwornica wydaje pisk. Może trochę niewłaściwie sformułowałem post. Włączając TV do gniazda sieciowego i uruchamiając go włącznikiem w tryb standby odbiornik wydaje z siebie ten pisk i nie chce się uruchomić. Próbowałem mierzyć napięcie za mostkiem diodowym w trybie standby i było zero, a widzę że rdzeń na dławiku 5504 jest u góry trochę nadpalony, więc pomyślalem że go trafilo... No chyba, że mostek trafiło..
  • Pomocny post
    #8 3142198
    marcin_211
    Poziom 24  
    Posty: 869
    Pomógł: 66
    Ocena: 20
    Domyślam się że bezpiecznik sprawny i ma właściwą wartość i wtedy gdy na Cgłównym nie ma napięcia to po drodze jest przerwa.
    Jeżeli dioda Stby świeci to oczywiście na kond. głównym jest napięcie.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #9 3142229
    Hammer111
    Poziom 28  
    Posty: 1082
    Pomógł: 108
    Ocena: 20
    Witam.Ten TV ze wzg.na oszczędności "Philipsa" nie jest łatwy do naprawy i jeżeli nie masz doświadczenia w serwisowaniu tego typy TV to może pomoże ci wyszukiwarka w którą wpisz albo L6.1 lub L6.2.Znajdziesz tam wiele postów na temat uszkodzń tego TV.pozdr.
  • Pomocny post
    #11 3143905
    Pawelek_85
    Poziom 14  
    Posty: 158
    Pomógł: 6
    Ocena: 1
    Też juz sie spotkałem z takim uszkodzeniem tego TV. Pisk chakterystyczny dla uszkodzenia trafa WN... wymieniłem, okazalo sie, ze to nie to. Po wylutowaniu BU okazało sie, ze ceramik bodajże 2420 miał zwarcie. Pozdrawiam!
  • #12 3210802
    thedoctor
    Poziom 11  
    Posty: 71
    Pomógł: 1
    Ocena: 9
    Po nierównej walce okazało się, że 2423 (330pF) był do wymiany. Po wymianie telewizor włącza się, jednak mam wrażenie, że w trybie standby coś w nim jeszcze piszczy. Chyba przejrzę wszystkie kondenstory...

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze Philips 14PT1563 L6.1 AA pojawia się problem zasilacza objawiający się wysokoczęstotliwościowym piskiem i brakiem napięcia 320V na punkcie P1. Pomiar rezystancji izolacji dławika 5504 między uzwojeniami wykazał około 5kΩ, a rdzeń dławika jest lekko nadpalony. Podejrzewano uszkodzenie dławika lub mostka prostowniczego 6506 S1NB60. Wskazano również na możliwość uszkodzenia kondensatora w obwodzie cewek wysokiego napięcia (około 470nF lub 680nF) oraz przeciążenie przetwornicy. Po wymontowaniu i sprawdzeniu elementów okazało się, że kondensator ceramiczny 2423 (330pF) był uszkodzony i po jego wymianie telewizor włącza się, choć w trybie standby nadal słychać lekki pisk, co sugeruje konieczność dalszej kontroli kondensatorów. Zalecane jest sprawdzenie bezpiecznika, obwodów wtórnych zasilacza oraz kondensatorów w obwodzie wysokiego napięcia.
REKLAMA