Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak naprawić klawiaturę???

22 Oct 2006 20:46 16894 10
  • Level 30  
    Dziś przez przypadek zalałem klawiaturę mineralką :(
    Efekt po wysuszeniu: część klawiszy nie działa.
    Już zlokalizowałem uszkodzenie, przepaliła się jedna ze ścieżek :(

Klawiatura jest z rodzaju tych, które mają dwie folie z pajenczynką połączeń i jedną po środku, izolującą pozostałe, z dziurkami.
    Połączenia (ścieżki) wykonane są z jakiegoś napylonego przewodnika.

Próbowałem uszkodzony fragment zamazać ołówkiem (tak jak mostki w procesorze), ale nie pomogło :(

Jakie są jeszcze inne, w miarę domowe, sposoby na naprawienie takiej klawiatury???

Pozdrawiam
    Dydzio
  • Level 34  
    W LODZI JEST KLEJ SREBROWY -ale cena i robocizna mowia .ze lepiej kupic nową-...
  • Level 36  
    Witam
    Są "lakiery" przewodzące do naprawy ścieżek w pilotach. Może pomalować czymś takim. Lub jakimś klejem elektroprzewodzącym.
    Pozdrawiam
  • Level 30  
    mariann, nie orientujesz się, ile taki lakier kosztuje???
    A wracając do domowych sposobów - nie można użyć czegoś "z domowej apteczki" jak ołówek, tylko, że u mnie to nie zadziałało :(
  • Level 15  
    Przyłączam się do KaW, lepiej kupić nową.
    Chyba nie jest to Logitech za 200 zł.
    Ja mam A4Tech za 54 zł (kilka lat temu), była zalana kawą z mlekiem, herbatą z cukrem i wystarczyło przemyć delikatnie czystą wodą na wacikach kosmetycznych i działa bez zarzutu.
  • Level 26  
    HaJot46 wrote:
    Przyłączam się do KaW, lepiej kupić nową.
    Chyba nie jest to Logitech za 200 zł.
    Ja mam A4Tech za 54 zł (kilka lat temu), była zalana kawą z mlekiem, herbatą z cukrem i wystarczyło przemyć delikatnie czystą wodą na wacikach kosmetycznych i działa bez zarzutu.

Witam
    Bo chodzi o to, zeby jak najszybciej usunac z folii ciecz, jaka folie zalala - sciezki na folii szybko wchodza w reakcje chemiczne z ciecza, i wtedy trzeba ratowac sie wymiana klawiatury. Ja niedawno zalalem kawa klawiature w laptopie (cale szczescie, ze w miare szczelna byla i na plyte glowna nic nie pocieklo) - momentalnie go wylaczylem, i rozebralem klawiature na czesci pierwsze :D Po wyplukaniu kawy i wysuszeniu klawiatura dziala do dzis :D No, poza prawym Shiftem, ale nie wiem, czy to od tego zalania ;) Troszke problemu mialem z ponownym zatapianiem wyrwanych nitow (klawiatury w laptopach z natury sa nierozbieralne), ale jakos sobie poradzilem :)
    Ale jesli to klawiatura "Made In China" za 15pln, to faktycznie, drozej jest ja rozbierac, suszyc i skladac, niz isc do sklepu po nowa :D Takie czasy, panie... ;)
    Pozdrawiam i powodzenia :)
  • Level 30  
    Jest to zestaw bezprzewodowy Trusta... już się z nią oswoiłem i na razie ani nie chcę, ani nie mam za co jej wymienić :(
  • Level 36  
    Witam
    Dawno nie kupowałem takich specyfików, ale lakier grafitowy kosztuje ok. 10zł tylko nie pamiętam ile tego w tym pojemniczku jest. Coś koło 40ml. Natomiast klej elektroprzewodzący, który służy min. do naprawy ścieżek na szybach samochodowych (grzałek) kosztuje chyba dwa razy więcej. Też nie pamiętam ile go w pojemniczku jest, ale maluśko . On jest dwuskładnikowy. Być może są mniejsze pojemniczki i mniej kosztują. Jeśli nie masz takiego specyfiku i nie używasz do naprawy innych urządzeń to kupowanie tylko do jednej klawiatury nie bardzo ma sens. Prawdopodobnie nie masz w okolicy takiego sklepu z wyżej wymienionymi preparatami więc musisz to zamówić drogą wysyłkową. A to kosztuje. W sumie wyjdzie Cię to więcej niż nowa tania klawiatura. Chyba, że ktoś w Twojej oklicy posiada taki specyfik i zrobi Ci to, tak po znajomości. Jeśli jednak upierasz się przy naprawie tej klawiatury to - hmm... Nie wiem w którym miejscu jest ta przerw ścieżki. Może by się dało przyłożyć jakiś pasek folii aluminiowej i docisnąć go do ścieżek, ale to partyzantka i na dłuższy okres nie spełni swojego zadania.
    Pozdrawiam
  • Level 30  
    No właśnie o taką partyzankęby mi chodział, spróbuję jeszcze dzś.
    Mieszkam prawie w centrum Katowic, więc myślę, że nie miałbym problemu z zakupem tych zabawek, o których wspomniałeś.
  • Level 36  
    Skoro chodzi Ci o takie sposoby, to podam Ci jeszcze jeden. Jeśli przerwa między ścieżkami jest niewielka, a masz gumki do pilotów to też możesz spróbować docisnąć ją do ścieżek i powinno działać. Jednak nie możesz nakładać kleju między ścieżkę a gumkę przewodzącą, tylko po dołożeniu gumki docisnąć ją czymś z tyłu. Podłożyć coś między gumkę a obudowę tak by gumka była cały czas dociskana.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  • Level 30  
    Właśnie piszę naprawiona klawiaturą :)
    Pomógł patent z folią aluminiową przyklejoną zwykłą taśmą klejącą i dociśniętą zwiniętym kawałkiem papieru :)
    Jak widać działa, nie dziłający przedtem klawisz O oraz shift i alt :)

Wielkie dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam