Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda LED - atrapa alarmu

waldus1984 25 Paź 2006 22:06 5641 6
  • #1 25 Paź 2006 22:06
    waldus1984
    Poziom 18  

Zakupiłem migającą diodę LED wraz z rezystorkiem ograniczającym prad diody. Komplet ten przystosowany jest do zasilania +12V. Chcę użyc tej diody jako atrapy alarmu czyli po wyjęciu kluczyków ze stacyjki ma migać a podczas normalnej jazdy nie. Jak to zrobić, wiem że przy zasilaniu radia jeden przewód (memory) ma cały czas +12V, a czerwony ma +12V po włożeniu kluczyków i przekręceniu do pozycji podswietlenia deski rozdzielczej. Chce to podłączyc miedzy masę a ten czerwony (+12V). Prosze o poradę.

0 6
  • #2 25 Paź 2006 22:10
    leeonP.H.U
    Poziom 19  

Najlepiej zastosować przekaźnik który po pojawieniu się plusa rozłączy zasilanie diody a po wyjęciu kluczyka czyli zniknięci (+) załączy zasilanie. Możesz to zrobić uzywając np zasilania od radia na którym pojawia się (+) po kluczyku.

0
  • #3 25 Paź 2006 22:27
    kooperator
    Poziom 20  

Podaj proszę jakie to auto. Auta koncernu VW Audi mają przewód z kostki stacyjki na którym pojawia się +12V po wyjęciu kluczyka, wykorzystywany to włączania jednostronnych (lewych lub prawych) świateł postojowych przełącznikiem kierunkowskazów. Można też wykorzystać mikroprzekaźnik przełączający. Pomysł podsunięty przez leeonP.H.U i przezemnie rozwinięty. Schemat poniżej.
    Dioda LED - atrapa alarmu

0
  • #4 26 Paź 2006 11:07
    252257
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 26 Paź 2006 17:04
    waldus1984
    Poziom 18  

Nad przekażnikiem myślałem, ale to komplikuje połączenia. Nad tym że po wyjeciu kluczyka na zmiennym +12V tez się zastanawiałem ale nie jestem pewien czy tam na pewno bedzie masa(po wyjeciu kluczyka) czy juz ktoś tak robił.

0
  • #6 26 Paź 2006 17:25
    kooperator
    Poziom 20  

Wypali jeśli takie przewody masz. Led pobiera kilka mA więc spokojnie będzie działać. Masa dla diody bedzie przez odbiorniki zasilane po kluczyku.

0
  • #7 26 Paź 2006 18:25
    oj
    Poziom 42  

A po co przekażnik, a może tranzystorem będzie ładniej.

Plus >> Rezystor >> (Anoda) dioda migająca (katoda) >> masa.

Tranzystor n-p-n, dowolny

Kolektor - podłączyć do (Anoda) diody migającej
    Emiter - masa
    Baza przez rezystor 4k7 do plusa po stacyjce.

A jaki na wartość ten rezystor do diody migającej?

0