Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo silne błyskanie diodą w samochodzie

Viszna 24 Mar 2007 14:25 854 3
  • #1 24 Mar 2007 14:25
    Viszna
    Poziom 12  

Witam!

W swoim samochodzie przerobiłem plastikowe rygle w drzwiach służące do blokowania zamka -na ich końcach zamocowałem czerwone diody świecące, a rygle skróciłem, aby po zamknięciu samochodu nie wystawały ponad tapicerkę.

I teraz chciałbym zrobić układ, który będzie wyzwalany z diody sygnalizacyjnej alarmu i który powodował by bardzo krótkie, ale jednocześnie bardzo silne jednoczesne błyśnięcia 4-ma diodami zamontowanymi w drzwiach.
    Wiem, że dioda świecąca może "przyjąć" bardzo duży prąd na bardzo krótki moment aby uzyskać bardzo silne błyśnięcie, tylko nie wiem jak coś takiego zrobić -potrzebuję schemat.

Za pomoc będę bardzo wdzięczny

pozdrawiam
    Piotr W.

• #2 24 Mar 2007 19:07
    Siersciuchyelonky
    Poziom 13  

Witam
    Jeżeli diody te miały by migać z taką samą częstotliwością co dioda od alarmu to wystarczy :
    - Dostać się do diody od alarmu podłączyć się pod zasilanie diody alarmowej( najczęściej rezystor ograniczający prąd tej diody jest przy samej diodzie i podłączyć się przed ten rezystor)
    - Diody w drzwiach połączyć równolegle i zasilić je poprzez rezystor np 600om
    - Jeżeli chodzi o jasność o najlepiej po prostu wybrać diody o dużej jasności
    - bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie czterech rezystorów po jednym na diode ;]

Natomiast jeżeli mabyć to bardzo krótki błysk to wystarczy dorzucić kondensator i tranzysor.

• #3 24 Mar 2007 22:34
    Viszna
    Poziom 12  

Zgadza się chciałbym uzyskać BARDZO krótkie i silne błyśnięcie.
    Czy Mógłbyś podać schemat?
    I jeszcze jedno pytanie:
    Czy jeżeli podłączę ten układ do diody sygnalizacyjnej alarmu -czy nic się nie uszkodzi w alarmie? Chodzi mi o obciążenie.

dziękuję za informacje i pozdrawiam
    Piotr W.

• Pomocny post
    #4 24 Mar 2007 22:49
    Siersciuchyelonky
    Poziom 13  

Z diodą nic się nie stanie, dioda będzie służyć tylko jako wyzwolenie układziku.
    Wydaje mi się że wystarczy sygnał z diody( oczywiście z przed rezystora) dać przez kondensator na bazę tranzystora, emiter tranzystora dać na mase poprzez rezystor 500 ohm a na kolektor dać diody z drzwi poprzez zasilanie 12 V.
    Trzeba dobrać wartość kondensatora w bazie tranzystora zacząłbym od np 1 mikro farada.
    Może się okazać że będzie potrzebny jeszcze rezystorek w bazię ;]
    Jak znajdę chwilkę to to narysuje i przetestuje :)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo