Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator sterowany cyfrowo - projekt

snake83 29 Paź 2006 12:30 2217 10
  • #1 29 Paź 2006 12:30
    snake83
    Poziom 24  

Witam!
    Chciałem zasięgnąć porady i pomocy bardziej doświadczonych elektroników w rozwiązaniu mojego zadania. Muszę zaprojektować generator sinusa do barania wzmacniaczy akustycznych,który sterowany byłby cyfrowo,tzn za pomocą prostej klawiatury. Układ miałby generować sinus w paśmie 20Hz-20kHz i być zbudowany na układach cyfrowych (niestety bez użycia mikroprocesorów),bo tego wymagają założenia konstrukcyjne jak i przedmiot na który mam zbudować ten układ. Przeszukiwanie zakresu częstotliwości powinno być ze skokiem 1-2Hz na zakresie 20Hz-200Hz i ze skokiem około 100Hz-200Hz w pozostałej części pasma.Co Panowie sugerujecie,kolega podsunął mi pomysł z VCO,może znacie jeszczejakieś ciekawe rozwiązania.Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny,cyfrówka nie jest moją mocną stroną :)
    Pozdrawiam :)

0 10
  • #2 29 Paź 2006 12:34
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    dla tego typu generatora brak jest w założeniach jednego z podstawowych parametrów, a mianowicie dopuszczalnej zawartości wyższych harmonicznych (THD) w przebiegu wyjściowym... :cry:
    Pozdrawiam

0
  • #3 29 Paź 2006 13:15
    snake83
    Poziom 24  

Tego nie założono,projekt nie obejmuje tego zagadnienia. Ważniejsze jest wykonanie sterowania tym generatorem i samego generatora na elementach cyfrowych. Wiem że układ może nie będzie idealnie generował sinusa.

0
  • #4 29 Paź 2006 13:40
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

snake83 napisał:
    Tego nie założono,projekt nie obejmuje tego zagadnienia. Ważniejsze jest wykonanie sterowania tym generatorem i samego generatora na elementach cyfrowych. Wiem że układ może nie będzie idealnie generował sinusa.

w takm przypadku nie mamy o czym dyskutować, ponieważ "od biedy" symetryczny generator przebiegu prostokątnego do celu też może nadawać się.
    A taki przebieg można uzyskać z cyfrowego układu PLL, gdzie jego ciąg wyjściowy podzielony zostanie przez dwa i odfiltrowana zostanie składowa stała ... :D
    Wszak w takim przebiegu, zawartość pierwszej harmonicznej (przebieg sinusoidalny) jest w porównaniu z wyższymi i nieparzystymi harmonicznymi znaczna ... :D
    Pozdrawiam

0
  • #5 31 Paź 2006 17:00
    snake83
    Poziom 24  

Coniecona temat samego generatora już wiem,jednak nadal nei wiem jak zrealizować sterowanie tym generatorem,żeby dla poszczególnych zakresów skok przestrajania był inny :(
    Pozdrawiam

0
  • #6 31 Paź 2006 19:40
    woytekp
    Poziom 25  

Może to pomoże

Jako generator wzorcowy raz dajesz sygnał o częstotliwości 2Hz a raz 200Hz do tego programowalny dzielnik i największy moim zdaniem problem odpowiedni generator VCO. Sama pętla i programowalny dzielnik to gotowe kostki nie potrzeba nic wymyślać. Niestety nie pamiętam oznaczeń ale to układy z serii CDxxxx.

0
  • #7 12 Lis 2006 13:44
    snake83
    Poziom 24  

Troszkę czasu sie nie odzywałem ale to przez nawał zajęć. Po konsultacji z prowadzącym który zasugerował mi porzucenie pomysłu i skupienie się na DDS,czyli bezpośredniej syntezie cyfrowej i rzeczywiście realizacja układu opartego na układach DDS (dostępne są od Analog Device) jest prostsze,jednak wszędzie sterowanie takimi układami odbywa sie poprzez mikroprocesor a w założeniach projektu jest że nie mogę używać do jego realizacji mikroprocesorów. Do sterowania układów DDS od AD używa sie dość długich słów,co utrudnia realizację sterowania bez mikroprocka,może ma ktoś jakiś pomysł jak ominąć mikroprocki w takim sterowaniu? Za wszelkie podpowiedzi będę bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam

0
  • #8 12 Lis 2006 16:51
    eP
    Poziom 27  

snake83 napisał:

...
    Do sterowania układów DDS od AD używa sie dość długich słów,co utrudnia realizację sterowania bez mikroprocka,może ma ktoś jakiś pomysł jak ominąć mikroprocki w takim sterowaniu? Za wszelkie podpowiedzi będę bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam

Może układ programowalny np. z rodziny Spartan ?

pozdrawiam

0
  • #9 26 Lis 2006 11:30
    snake83
    Poziom 24  

Troszkę zaniedbałem temat ze względu na natłok zajęć jednak teraz wracam do niego i chciałbym poprosićo opinię na temat tego co udało mi się wymyslić.postanowaiłem oprzeć układ na programowanym dzielniku częstotliwości zbudowanym na licznikach 74192/193,schemat ten przedstawiłnam kiedyś prowadzący na ćwiczeniach jako ciekawe i pozyteczne rozwiązanie PDCz. Mianowicie wymyśliłem układ o następującej strukturze (jak znajdę czas to dołączę jakies obrazki).Za pomocą klawiatury steruję Licznikiem rewersyjnym,licznik ten podaje liczbę na pamięć ROM i w ten sposób mógłbym poruszać się po komórkach pamieci z zapisanymi słowami,które będą podawane do PDCz w celu odpowiedniego dobrania częstotliwości na wyjściu PDCz,oprócz słowa dzielącego do PDCz podepnę też generator wzorcowy którego częstotliwość będę dzielił (generator na NE555),na wyjściu PDCz spodziewam się przebiegu prostokątnego o wymaganej częstotliwości zależnej od przełączania klawiatury,przebieg ten zamienię za pomocą układu formującego na pseudosinus.To tak po krótce przedstawiona idea mojego układu,proszę,jeśli jest on prymitywny o wyrozumiałość :) Co sądzicie o tym? I jaką łatwą do programowania pamieć ROM polecilibyście,która dawałaby na wyjściu słowo 8-bitowe. Nie wykluczam uzycie kilku generatorów wzorcowych w celu uzyskania dokładniejzych wyników podziału częstotliwości.

0
  • #10 12 Gru 2006 23:03
    snake83
    Poziom 24  

Układ jak narazie na papierze czeka na zatwierdzenie,jadnak jest w nim jeden feler,mam problem z układem formującym,który przekształci mi przebieg prostokątny na pseud sinusoidalny bo zapewne idelanego sinusa ni uda sie uzyskać,fakt ten dodatkowo utrudnia zmienna częstotliwosć co uniemożliwia zastosowanie sztywnego filtru.Może ma ktoś jakies pomysły w tej kwestii,jakiś układ ze zmiennymi pojemnosciami eentualnie na WO jeśli prowadzący pozwoliłby zastosować układ analogowy choć pewnie bedzie robił problemy że ma to być zrobione na elementach logicznych :/

0
  • #11 13 Gru 2006 01:35
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    problem uzyskania sinusoidy to jest jedno, natomiast uzyskanie zakresu przestrajania na drodze cyfrowej to jest drugie zagadnienie.
    Już wcześniej sugerowałem Tobie użycie generatora z PLL, ale jak widzę, dochodzisz do tego samego, lecz idei działania tego generatora nie poznałeś dobrze, ponieważ nie pisałbyś w ten sposób jak to uczyniłeś tu.
    Podpowiem; generator przestrajany napięciem, czyli VCO w układzie z PLL, to jest rozwiązanie optymalne.
    Generator VCO o takim zakresie przestrajania częstotliwości można zrealizować w układzie z mostkiem Wiena - Robinsona (masz przy okazji praktycznie sinusoidalne napięcia wyjściowe), gdzie elementem przestrajanym napięciem będą diody półprzewodnikowe (odpowiednio połączone).
    Układ takiego generatora opisany jest, m. in, w książce Ryszarda Wolskiego, "Wybrane Układy i Urządzenia Półprzewodnikowe", strony, wydawnictwa oraz roku wydania, niestety, nie mogę Tobie podać, ponieważ ktoś pożyczył sobie ode mnie tę książkę "na wieczne oddanie".
    O ile dobrze pamiętam, to ukazała się ta książka (duża, formatu A-4) przed 1980 rokiem.
    Natomiast jako układ PLL można zastosować gotowy układ CD4046 (tylko komparatory fazy, bez generatora VCO) z serii B CMOS, oczywiście do tego dzielniki i nastawniki częstotliwości oraz generator częstotliwości wzorcowej, jak to w układzie generatora z PLL potrzeba.

Pozdrawiam

0