Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer DEH-P835R - Error A0 i Brak Audio

narvany 02 Lis 2006 14:11 6366 18
  • #1 02 Lis 2006 14:11
    narvany
    Poziom 13  

Przypuszczam że to coś związanego z mechanizmem.. gdy dostałem radio siedziała w nim płyta CD.. zakleszczona w mechanizmie.. po wyjęciu.. radio już reaguje na przycisk wysuwania CD.. mechanizm pracuje, ale po chwili kręcenia CD pojawia się komunikat Error - A0. Miał już ktoś z tym do czynienia ? Gdzie szukać, bo po wstępnych oględzinach elektroniki wygląda na to że nic nie jest popalone. A chwilowo nie mam jeszcze schematu do tego radyjka :)

godz. 15:52 - 2.10.2006
    A więc jedną z pierwszych rzeczy do jakich doszedłem to brak napięcia 8V która zasila CD.. mierzone na diodzie zenera D991 (oznaczenia na niej -9B), zaraz po włączeniu pojawia się 8.2 V potem napięcie spada do 0V. Sprobowałem wymienić ja na 9,1 V (bo chwilowo nie miałem innej) jednak to nie pomogło.. efekt ten sam Error A0, co ciekawe po całkowitym wyjęciu zenerki którą podejrzewałem o uszkodzenie.. CD pracuje poprawnie.. Jednak napięcie w miejscu pomiaru jest za wysokie , około 12 V (z oczywistych powodów - brak zenerki)..
    Jakieś sugestie... ?

0 18
  • #2 02 Lis 2006 16:05
    djlj24
    Spec od car audio

A0 = brak zasilania CD. Napięcie to załącza procesor i ma wynosić ok. 8V.

0
  • #3 02 Lis 2006 17:15
    narvany
    Poziom 13  

Na załączonym obrazku... elementy o których wspomniałem.. tak na pierwszy rzut oka wygląda na to, że jeśli dioda zenera D991 (a tak jest) była by sprawna i tranzystor Q992 również.. to o ile na VDCONT pojawi sie sygnał wysterowujący Q991 to stabilizator powinien dawać wspomniane napięcie... Wniosek jest prosty... sygnał się nie pojawia.. ew Q991 jest uszkodzony... mam tylko jedno pytanie , może ktoś wie.. skąd konkretnie i kiedy pojawia sie VDCONT, i czy można by na stałe wysterować Q991 (poprzez zwarcie 3 i 4 nóżki) w razie gdyby nie dostawał tego sygnału, lub Q991 byłby uszkodzony i nie dało się znaleźć odpowiednika (ew. z tego co widze można go zastąpić zestawem złożonym z 2 tranzystorów...) ?

Dodane w chwile później....
    zwarcie 3-4 nóżki.. czyli pseudo wysterowanie tranzystora... powoduje zgodnie z przypuszczeniami pracę stabilizatora.. i pojawienie się na jego wyjściu napięcia około 8.2 V... jednak nie zapewnia to poprawnej pracy CD.. dziwne jest, że w poprzednim wypadku gdy wyjęta została dioda zenera.. stabilizator pracując bez niej i dając przez to wyższe napięcie ok. 12 V niż to które powinno zapewniać poprawne funkcjonowanie pozwalal na poprawną prace CD... spróbuje podmienić zenerke na jakąś na wyższe napięcie np. 10 V.. i napisze jakie efekty...

Dodane później...
    VDCONT dochodzi z 56 nóżki procesora IC 601 (PD4771A).
    w dalszym ciągu nie rozumiem dlaczego pomimo poprawnej pracy stabilizatora CD nie pracuje... po wyjęciu zenerki.. na wyjściu stabilizatora pojawia się w wyniku kilku spadków napięć na złączach tranzystorów, okolo 10,5 V.. i wtedy CD pracuje... Ma ktoś jakiś pomysł ?

0
  • #4 02 Lis 2006 18:17
    pkhenr
    Poziom 32  

przyczyną jest zenerka usytuowana pomiędzu dwoma parami stabilizatorów leżących i przykręconych do druku po prawej stronie radia patrząc od przodu koło niej jest też tranzystorek w moim przypadku po pojawieniu się A0 kasowały się również ustawienia co świadzcyło że to nie tylko do CD-I w momencie kiedy radio grało ( usterka nie pojawiała sie natychmiast ) chcąc sprawdzić która zenerka przywierałem do masy katody zenerek w tym rejonie aż ta zła wywołała AO-niestety nie zapisałem symbolu a tylko pamietam położenie no i sposób diagnozy

0
  • #5 02 Lis 2006 18:56
    narvany
    Poziom 13  

Piszemy chyba o tej samej diodzie.. D991 (HZS9LB1) (według dokumentacji dioda o napięciu zenera 8,2 do 8,7 V - Silicon Epitaxial Planar Zener Diode for Low Noise Application) (więcej info o niej.. w załączniku)..
    Po zwarciu katody tej diody do masy pojawia się Error A0 (oczywiście gdy dioda jest wyjęta, ponieważ przy włożonej diodzie odrazu pojawia się Error A0...)

Problem z tym , że pomimo wymiany tej diody na inna.. o napięciu 8,2 V (zwykłą zenerka - nie wiem może to jest przyczyną.. ale nie wydaje mi się żeby ta oryginalna była jakaś specjalna) nie przynosi to pozytywnych efektów...
    Odnośnie lokalizacji D991 (na załączonym zdjęciu)

Problem rozwiązany w chwile później...
    Przyczyną faktycznie była dioda D991 tak jak przypuszczałem od początku... problem jednak polegał na tym.. że fabrycznie montowana dioda miała najwidoczniej napięcie zenera wyższe niż 8,2 V przynajmniej jest to zgodne z dokumentacja i tłumaczy rozrzut od 8,2 V do 8,7 V.. Po zastosowaniu diody zenera o napięciu zenera wynoszącym 9,1 V radio funkcjonuje prawidłowo. Cały problem który sie pojawił wynikał najwidoczniej z użytej wcześniej przeze mnie uszkodzonej diody 9,1V bądź egzamplarz ten miał po prostu niższe napięcie zenera.. Zastosowana i użyta w tej chwili dioda 9,1 V jest innego producenta niż ta użyta wcześniej. Napięcie na wyjściu stabilizatora wynosi 8,7 V przy napięciu zasilania radia 13,4 V, czyli mieści się w specyfikacji podawanej przez producenta.

0
  • #6 02 Lis 2006 19:30
    pkhenr
    Poziom 32  

wiesz co -moje radyjko to był chyba troche inny model i te tranz. były w druga stronę , no i ja dałem odrazu 9.1 v bo pewnie nie miałem 8v - oczywiście też ją sprawdzałem ( ale rutyna wzięła górę )

0
  • #7 02 Lis 2006 20:17
    narvany
    Poziom 13  

Ok... radyjko ładnie działa poza jednym małym ale...
    Brak Audio... zna ktoś jakiś szybki sposób na zdiagnozowanie czy to końcówka mocy czy coś innego? Przełączałem przełącznik na dole PRE OUT, MAIN IN.. efektu zero.. A już je ładnie skręciłem i jak pomyśle o rozkręcaniu to aż mi się odechciewa :)))

0
  • #8 02 Lis 2006 20:19
    djlj24
    Spec od car audio

A stroi tuner poprawnie?

0
  • #9 02 Lis 2006 20:23
    narvany
    Poziom 13  

Tak, wcześniej gdy nie było napięcia tego ze stabilizatora 8,2-8,7V nie stroiło tunera.. w tej chwili już stroi.. RDS ładnie czyta info o stacjach stąd mam pewność że je poprawnie łapie.

Co do końcówki.. zmierzyłem napięcia na wyjściach względem masy... jest stałe napięcie na poziomie 6,8V (z tego co mi wiadomo powinno być chyba poniżej 5V w przypadku tego radia) Co o tym sądzicie ? Miał ktoś już podobne objawy uszkodzenia końcówki mocy ? Czy najpierw sprawdzić przedwzmacniacz ?

0
  • #10 03 Lis 2006 19:08
    djlj24
    Spec od car audio

Sprawdź czy z palucha łapie przydźwięk. Jeżeli robiłeś przez chwilę ponad 10V na linii 8V to pewnie audioprocesor trafiło (dość delikatny jest w tych modelach).

0
  • #11 03 Lis 2006 23:44
    narvany
    Poziom 13  

Całkiem możliwe.. chociaż zgodnie ze schematem te 8V zasila tylko blok z CD.. więc nic innego nie powinno się stać. Jak tylko będę miał chwilę to sprawdzę końcówkę, bo od wczoraj jakoś nie miałem czasu grzebać w tym dalej.

0
  • #12 08 Lis 2006 21:03
    narvany
    Poziom 13  

Ok... więc tak... ściągnąłem sygnał audio z C201 i C203 (jest na nich sygnał z tunera) oraz z C205 (sygnał z CD) i podałem go na C171-C174 (kondensatory sprzęgające końcówkę mocy z elektronicznym potencjometrem głośności PM0008BF) Dźwięk na głośnikach jest... Wniosek po prostu PM0008BF (Electronic Volume) do wymiany... na jego wejściach jest sygnał... na wyjściach brak.. ew. jeśli ktoś zna jakąś przyczynę nie działania tego układu poprawnie prosiłbym o wskazówki... Ew. Gdzie to można kupić lub czy ktoś posiada takowy ?

0
  • #13 09 Cze 2008 13:26
    opium24
    Poziom 11  

Witam , mam dokładnie IDENTYCZNY problem , brak audio oraz błąd A-O , dziś wymieniłem zenerke z nadzieją , ze ona jest uszkodzona ( na 9,1V ) niestety bład występuje nadal , doszedłem do tego , ze po odłaczeniu taśmy CD ( całego mechanizmu od płyty ) na zenerce jest napiecie ( troche wysokie bo 9,5V ) i nie zanika , po podłaczeniu taśmy od CD napiecie znika . Jakieś sugestie ?

0
  • #14 11 Cze 2008 00:34
    narvany
    Poziom 13  

Sprawdzałeś Q992, Q991 i rezystor R991 ? jeśli są sprawne to napięcie powinno być również pod obciążeniem. Sprawdz też czy napięcei na kolektorze Q992 nie spada pod obciążeniem. Ew. możesz spróbować zwarcia 3-4 nóżki, żeby sprawdzić czy stabilizator zacznie pracować (jeśli tak może być coś nie ta ze sterowaniem z procesora..

0
  • #15 11 Cze 2008 20:20
    opium24
    Poziom 11  

Q992, Q991 i rezystor R991

Własnie sprawdziłem , jest OK

Po zwarciu nożek w Q992 działa CD , brak dzwieku

0
  • #16 16 Cze 2008 08:03
    narvany
    Poziom 13  

Jak działa CD i masz brak dzwięku to masz uszkodzony PM0008BF..

0
  • #17 09 Mar 2010 13:43
    kjur
    Poziom 15  

witam,
    odswieze stary temat, bo mam taki sam problem tylko, ze w DEH-2000MP. ktos sie orientuje moze czy ten fragment schematu / plytki jest taki sam w obu odbiornikach. ewentualnie moze udostepnic schemat do 2000?

0
  • #19 09 Mar 2010 14:34
    kjur
    Poziom 15  

tak, znalazlem to na innej stronie w miedzyczasie. mam nadzieje, ze bedzie ok. dzieki :)

0
  Szukaj w 5mln produktów