Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migająca dioda na tranzystorze - jak?

19 Lip 2003 23:04 2591 7
  • Poziom 18  
    Witam

Mam kilka pytań. Posiadam takie części: tranzystor BC546, kondensator 47uf, rezystor 12k, rezystor 1k, dioda 3V. I chce z tego zrobić migającą diode ale nie wiem czy coś z tego będzie? Zrobiłem takie coś ale nie działa :( Jeśli coś da sie z tego zrobić to jak? Jeśli nie to czego tu brakuje?
  • Poziom 23  
    A czy nie lepiej było by kupić gotową migająca diodę LED??? Oszczędzisz czas i miejsce na dodatkowe elementy...
    Z tego co napisałeś można wnioskować, iż chciałeś wykonać przerzutnik astabilny, tylko że do tego potrzebowałbyś dwa tranzystory, cztery rezystory i dwa kondensatory... :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Chyba najlepiej kupić gotową diodę.
    Napięcie 3V chyba wskazuje na niebieską lub UV, nie lepiej zbudować coś na 555.
    Inaczej na 2 tranzystorach musisz zrobić multiwibrator
  • Poziom 18  
    Ale ja chce się nauczyć jak to się robi :D
  • Poziom 18  
    Ile około kosztuje taka gotowa dioda?
  • Poziom 42  
    To masz chyba za mało elementów. Z zasady działania układów oscylacyjnych wynika że musisz mieć dodatnie sprzężenie zwrotne do czego potrzeba albo drugi tranzystor albo układ odwracający faze RC (wtedy tranzystor musi mieć dość duże wzmocnienie)
  • Poziom 34  
    Wchodzisz na stronę www.elektroda.pl lub gdzie indziej szukasz opisu 555 (tryb multiwibratora) obliczasz czasy następnie składasz i gotowe

cena diody 1-1,5zł napięcie 9V
  • Poziom 18  
    udało mi sie zrobić taką migającą diode z procesora od zegarka ale miga za wolno