logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zbudować układ z migającą diodą LED na 2,4V?

NightHawk121 30 Gru 2005 15:54 26632 31
REKLAMA
  • #1 2130681
    NightHawk121
    Poziom 16  
    Posty: 235
    Pomógł: 11
    Ocena: 5
    Witam
    Jestem bardzo początkującym elektronikiem i nie mam dużej wiedzy na ten temat (ale duże chęci). Po zbudowaniu kilku latarek z białym LEDem nabrałem chęci, aby stworzyć układ z migającą diodą LED (mam pojemnik na 2 baterie/aku. AA, sporo akumulatorków 1,2V, tranzystory, kondensatory, rezystory, LEDy i wiele innych rzeczy głównie z demontażu). Widziałem już schemat na 12V, ale czy da się zrobić podobny schemat na napięcie 2,4V z migającą diodą? Mam LED czerwoną 3mm, która ładnie świeci na takim napięciu, więc nie należy martwić się o małe napięcie.
  • REKLAMA
  • #2 2130716
    edekk
    Poziom 26  
    Posty: 688
    Pomógł: 93
    Ocena: 115
    Na 12V czy na 6 V , nie ma to znaczenia tylko zmienić trzeba wartość elementów.
  • #3 2130728
    NightHawk121
    Poziom 16  
    Posty: 235
    Pomógł: 11
    Ocena: 5
    Z tego co wyczytałem, wydawało mi się, że tranzystor nie zadziała na napięciu mniejszym niż ok. 9V.
  • #4 2130743
    edekk
    Poziom 26  
    Posty: 688
    Pomógł: 93
    Ocena: 115
    To dlaczego w technice TTL na 5V działają bez problemu.Tranzystor musi być wysterowany napięciem min. 0,6V
  • REKLAMA
  • #5 2132250
    NightHawk121
    Poziom 16  
    Posty: 235
    Pomógł: 11
    Ocena: 5
    Cytat:
    zmienić trzeba wartość elementów.


    Zamontowałem ten układ bez niepotrzebnego rezystora i nic.
    Używam prawdopodobnie nieodpowiedniego tranzystora. Na stronie http://www.eres.alpha.pl/index.php?text=361 jest tak, że tranzystor ma swoje napięcie przebicia. Może lepiej zacytuję:
    Cytat:
    Napięcie na kondensatorze C1 będzie się zwiększać, aż do momentu przebicia złącza emiter - kolektor tranzystora T1. Gdy napięcie na C1 osiągnie wartość przebicia T1 to rozładuje się on przez diodę D1 dając w efekcie jej rozbłyśnięcie.

    Cytat:
    Dla większości tranzystorów włączonych inwersyjnie napięcie przebicia zawiera się w przedziale 8 V do 9V.

    Mógłby mi ktoś wyjaśnić jakiego tutaj użyć tranzystora, a może źle mówię, może trzeba zmienić inne elementy, nie mam zielonego pojęcia.
  • #7 2132993
    Mbeat
    Poziom 21  
    Posty: 643
    Pomógł: 38
    Ocena: 52
    Możesz też na taniutkim układzie 555 zrobić prosty migacz led. W załączniku schemacik.
    Załączniki:
    • migacz.jpg (23.17 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #8 2134827
    Adwil
    Poziom 15  
    Posty: 203
    Pomógł: 6
    Ocena: 5
    ja w sklepie z rzeczami do samochodu kupiłem diodę na 12V która miga sama, bo ma służyć jako atrapa alarmu samochodowego. Nie wiem czy pomogę ale mówię tylko co kupiłem zamiast bawić się w budowę własnego układu
  • #9 2135981
    NightHawk121
    Poziom 16  
    Posty: 235
    Pomógł: 11
    Ocena: 5
    Ja też kupuję diody migające jeżeli takich potrzebuję, a ten układ traktuję raczej jako zabawę/doświadczenie...
    I jeszcze jedno pytanie, czy podobny układ dałoby się w uproszczony sposób zrobić przy użyciu triaka?
  • REKLAMA
  • #11 4965984
    Bartek1-8
    Poziom 11  
    Posty: 17
    Ocena: 1
    Witam! W schemacie, który dał Mbeat nie ma wartości oporników R1 i R2 oraz kondensatora C. Jakie maja być wartości tych elementów? Czy układ można podłączyć pod 6V (oczywiście z opornikiem do diody) i czy ilość diód może być większa np. 3?
  • #12 4966379
    Mbeat
    Poziom 21  
    Posty: 643
    Pomógł: 38
    Ocena: 52
    Bartek1-8 napisał:
    Witam! W schemacie, który dał Mbeat nie ma wartości oporników R1 i R2 oraz kondensatora C. Jakie maja być wartości tych elementów? Czy układ można podłączyć pod 6V (oczywiście z opornikiem do diody) i czy ilość diód może być większa np. 3?



    R1 spróbuj 1K
    R2 doświadczalnie
  • #13 4966488
    ojs
    Poziom 13  
    Posty: 139
    Pomógł: 2
    Ocena: 8
    A czy 555 nie potrzebuje minimum 4,5V aby działać? gdzieś mi sie to o uszy obiło...
  • #14 4969679
    Bartek1-8
    Poziom 11  
    Posty: 17
    Ocena: 1
    Ok, dzięki. Narazie i tak nie mam elementów, więc nic nie złożę. Mbeat podałes wartości samych oporników a kondensator C jaki ma być ? Jeśli za R2 wstawię potencjometr to częstotliwość migania diody będzie regulowana tak?
  • #15 10256393
    JANEKB20
    Poziom 11  
    Posty: 16
    Ocena: 2
    Witam potrzebuje prosty schemat do atrapy kamery zasilanie od 1.5v
  • #16 10601657
    porki215
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Witam, w linku poniżej zamieściłem zdjęcie Porsche :D (modelu), w którym w przednich reflektorach i w tylniej części auta chciałbym zainstalować świecące diody. Mój pomysł był taki aby płytka drukowana była jak najmniejsza bo chcę aby ten układ był jak najprostszy z tego względu, że chciałbym ją schować mod maskę samochodu. Chciałbym także zamontować potencjometr, którym zmieniałbym natężenie światła. Szukam jakiejś podpowiedzi jaki układ wybrać albo na jakim się wzorować. Szukam także odpowiedzi na pytanie czy można potencjometr wyprowadzić tak aby znajdował się on np. w kabinie kierowcy w moim Porsche !

    Foto:
    http://desmond.imageshack.us/Himg138/scaled.p...rver=138&filename=przodporsche.jpg&res=medium

    http://desmond.imageshack.us/Himg268/scaled.php?server=268&filename=tylporsche.jpg&res=medium
  • #17 10885379
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #18 12495293
    Artek_łódź
    Poziom 17  
    Posty: 801
    Pomógł: 4
    Ocena: 88
    A ja mam takie pytanie, otóż zarobiłem sobie niedawno, prosty migacz LED na NE555 właśnie. Ponieważ chciałem wykonać kolejne projekty, w sklepie dali mi NE555P. Sprzedawcy zaklinali się, że to jest dokładnie to samo co NE555N, ale tak nie jest, bo nawet schemat powyżej nie ma zastosowania w tym scalaku, czy ten "P" ma inny rozkład PIN-ów? Czy ktoś mógłby zapodać schemat migacza led na NE555P? Może być zakres napięć od 3-9V.
  • #19 12495329
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #20 12495447
    Artek_łódź
    Poziom 17  
    Posty: 801
    Pomógł: 4
    Ocena: 88
    Dziękuję za link. Faktycznie z not wynika, że NE555N oraz NE555P ma taki sam rozstaw PIN-ów. Po podłączeniu do zasilania, np. 3V, układ niesamowicie się grzeje, może po prostu trafiłem felerny egzemplarz? Ten sam układ na NE555N działa bez najmniejszych problemów
  • #21 12495593
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #22 12556956
    Artek_łódź
    Poziom 17  
    Posty: 801
    Pomógł: 4
    Ocena: 88
    milosek napisał:
    Zamieść tu schemat wraz z wartościami elementów przy którym układ się grzeje.

    Witam po przerwie.
    Zamieszczam schemat z opisem.
    Jak zbudować układ z migającą diodą LED na 2,4V?
    Acha z tym grzaniem to trochę przesadziłem, nie grzeje się nie wiem jak, problemem jest natomiast to, że diodka zamiast migać pali się ciągle bardzo słabo. Te same części na NE555N sprawują się wyśmienicie. W czym jest problem?
  • #23 12564819
    wycior01
    Poziom 21  
    Posty: 493
    Pomógł: 26
    Ocena: 29
    Dwie możliwości:
    1)te układy to nie to samo, coś ta literka oznacza :)
    2)Trafiłeś na podróbkę 555, co się zdarza, niedawno wrzuciłem na elkę conieco o podróbkach tegoż układu :) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic73900.html - u mnie P było podróbą, po wsadzeniu innej kostki o tym samym oznaczeni układ ożył L)
  • #24 12565017
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22648
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6077
    Cytat:
    Acha z tym grzaniem to trochę przesadziłem, nie grzeje się nie wiem jak, problemem jest natomiast to, że diodka zamiast migać pali się ciągle bardzo słabo. Te same części na NE555N sprawują się wyśmienicie. W czym jest problem?

    Schemat z postu 17 jest błędny, ale w śród amatorów zrobił się popularny bo jest "prosty": kolorowy jak dla dzieci, nie zawiera "trudnych" symboli i ma kilka elementów mniej niż schemat poprawny.

    Podróbki NE555 są tak nieprawdopodobne, jak fałszywe dwudziestogroszówki, po co ktoś miał by podrabiać tak tanie układy, kiedy są inne, które się bardziej opłaca podrabiać
  • #25 12565284
    wycior01
    Poziom 21  
    Posty: 493
    Pomógł: 26
    Ocena: 29
    Mam głupie pytanie - czemu błędny ? - Wiem, że w datasheecie jest inny, ale ten działa równie dobrze, jak chodzi o mruganie ledem.
  • #26 12565703
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22648
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6077
    To że działa to nie znaczy że jest dobry, nie znaczy że działa w każdej sytuacji, wiesz z jakim prądem pracuje dioda w tym układzie i jak zmieni się ten prąd przy zmianie napięcia i temperatury? Czy miniaturowa dioda o prądzie maksymalnym 15mA będzie działać czy się spali?

    Dla migania LED'a bez znaczenia, ale już widziałem temat w którym ktoś pisał że 555 to szmelc, że nie trzyma parametrów, że ma kiepską stabilność częstotliwości, winą był właśnie ten gówniany schemat.

    Jakie są zalety tego schematu - oszczędność dwóch rezystorów - zysk 2gr
  • #27 12567427
    wycior01
    Poziom 21  
    Posty: 493
    Pomógł: 26
    Ocena: 29
    Aż wezmę miernik, oscyloskop i zasilacz, by to wszystko sprawdzić :) Dzięki za informację nt. niekompletnego/nieprawidłowego schematu.
  • #28 12609634
    Artek_łódź
    Poziom 17  
    Posty: 801
    Pomógł: 4
    Ocena: 88
    jarek_lnx napisał:
    Jakie są zalety tego schematu - oszczędność dwóch rezystorów - zysk 2gr


    Po sieci krąży dużo schematów z wykorzystaniem NE555, cześć działa - inne nie. Mógłbyś podać jakiś swój prosty na zasilanie z przedziału 5-15 V, albo chociaż wskazać jakie rezystory i gdzie należy dolutować do tego schematu z posta 17? Potrzebuję zrobić mini układ, który będzie służył wyłącznie jako kontrolka czy bateria wciąż jest dobra, czy już wymaga wymiany. Będę wdzięczny za pomoc! :)
  • #29 12609681
    wycior01
    Poziom 21  
    Posty: 493
    Pomógł: 26
    Ocena: 29
    Powyższy schemat działa, (napięcia od ok.4,5V-9,5V, później bywa różnie...) normalnie zachowuje się, z kondensatorem 1uF-10uF, oraz rezystorem ~30 K, by zmieniać częstotliwość musimy dobierać inne rezystory i kondensatory. Przy powyższych wartościach nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości w działaniu. Oczywiście lepiej zbudować schemat z datasheet'u - ten jest najlepszy i na 100%działa,
  • REKLAMA
  • #30 12610001
    Artek_łódź
    Poziom 17  
    Posty: 801
    Pomógł: 4
    Ocena: 88
    Dzięki za odpowiedź. Kondensator dałem 100uF/16 V a zamiast rezystora 33k wlutowałem potencjometr 20k oraz dodałem rezystor 10k (od nóżki 4 do 7) - układzik śmiga aż miło. Można również podczepiać inne diodki aby migało ich więcej.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy układu migającej diody LED zasilanej niskim napięciem 2,4 V, wykorzystując elementy takie jak tranzystory, kondensatory i rezystory. Podkreślono, że tranzystory mogą działać przy napięciach znacznie niższych niż 9 V, np. w technice TTL na 5 V, pod warunkiem odpowiedniego sterowania napięciem bazowym (ok. 0,6 V). Zaproponowano także użycie popularnego układu scalonego NE555 jako prostego migacza LED, zasilanego od około 4,5 V wzwyż, z możliwością regulacji częstotliwości migania przez dobór wartości rezystorów i kondensatorów lub zastosowanie potencjometru. Wskazano, że układ NE555P ma taki sam rozkład pinów jak NE555N, jednak pojawiły się problemy z przegrzewaniem i nieprawidłowym działaniem, co może wynikać z wadliwego egzemplarza lub podróbki. Omówiono też ograniczenia prądowe wyjścia NE555 przy sterowaniu większej liczby diod LED oraz zalecenie stosowania tranzystora (np. BC548B) do zwiększenia wydajności prądowej. Podano linki do schematów migaczy LED na niskie napięcia (1,5 V) oraz omówiono kwestie doboru wartości elementów R1, R2 i kondensatora C w układach migających. Poruszono także temat prostych gotowych diod migających na 12 V jako alternatywę dla samodzielnej budowy.
REKLAMA