Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekranowanie magnetyczne. Czy da się to zrobić w warunkach domowych?

mariuszporęba 09 Lis 2006 19:00 4193 9
  • #1 09 Lis 2006 19:00
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Witam mam pytanie odnośnie sposobu ekranowania głośników.
    Jest to do wykonania domowym sposobem?? np. wyłożenie wnętrza kolumny blachą Al lub Cu?? Czy moze to być zwykła blacha stalowa?? Mam głośniki bez ekranu a chcę zrobić kolumnę centralą do kina domowego.
    pozdrawiam

0 9
  • #2 09 Lis 2006 19:29
    l a m u s
    Poziom 11  

Zazwyczaj ekrany robi się z blachy aluminium. Ale możesz spróbować wykonać ekran z folii aluminiowej (kilka warstw), jeżeli to nie zadziała, to spróbój blachą aluminiową.

0
  • #3 09 Lis 2006 21:07
    wiezlak
    Poziom 35  

L a m u s - co Ty opowiadasz, aluminium nie zaekranujesz pola magnetycznego :D.

Żeby dobrze zaekranować głośnik, mocuje się na nadbiegunniku drugi magnes w przeciwfazie (stroną odpychającą) o podobnej mocy, co ten w głośniku. Oba magnesy zadziałają tak, że będą nawzajem znosić swoje pole magnetyczne poza szczeliną głośnika. Dodatkowo nakłada się na taki układ magnetyczny puszkę z blachy stalowej - zaekranuje resztki pola magnetycznego. Skutkiem ubocznym takiej operacji (może to być zarówno korzyścią jak i wadą) jest zmiana parametrów głośnika. Będzie miał większą skuteczność dB, bo powiększy się indukcja w szczelinie, zmniejszy się dobroć całkowita QTS (głośnik lepiej będzie się sprawował w małych obudowach lub BR, niż przed dodaniem magnesu). Minusem będzie to, że bez pomiarów nie poznamy jego nowych parametrów TS i nie przesymulujemy zachowania w obudowie.

0
  • #4 09 Lis 2006 21:15
    Tremolo
    Poziom 43  

zaekranować takim sposobem można pole elektryczne, tylko nie wiem po co ekranowac glośnik elektrycznie. Skoro większość kabli jest nieekranowana (tych głośnikowych).

po za tym parametry po dodaniu jednego głośnika nie zmienią się, aż tak bardzo.

Co do ekranu z blachy stalowej to tak ekranują magnesy neodymowe. Blacha przyciąga magnes i zmenijsza wyraxnie pole magnetyczne. Robią tak, żeby na poczcie podczas przesyłki magnes nie przykleil się do sortownicy :)

najlepiej kupic takie same głośniki jak w oryginale i umieścić w puszce. wokół głośnika. Często producenci, zmniejszali magnesy i je parowali by przy menijszej wielkosci uzyskac ta samą indukcję w szczelinie.

0
  • #5 09 Lis 2006 22:13
    l a m u s
    Poziom 11  

Bardzo przepraszam, może sie myle, ale tak na chłopski rozum, stosując blachę (która sama może się namagnesować) nie rozwiąże się tematu. Ponieważ sama będzie działała jak magnes:). Proste, dla uzasadnienia i wyjaśnienia tematu proszę sobie przeczytać taki oto temat:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic25249.html

Proszę dokładnie przeczytać:)[/url]

0
  • #6 09 Lis 2006 22:34
    wiezlak
    Poziom 35  

L a m u s - jeśli chodzi Ci o wypowiedź kolegi DSPEAKER o puszce z alu, to nie ma On racji. Aluminium nie jest w stanie zaekranować pola magnetycznego - równie dobrze mógłbyś otoczyć magnes obojętną magnetycznie tekturą ;). Ekranem w tym przypadku musi być materiał, który nie jest obojętny na pole magnetyczne. Masz oczywiście rację, co do tego, że z czasem blacha stalowa ulegnie namagnesowaniu - dlatego stosuje się drugi magnes w przeciwfazie, żeby zminimalizować pole - blacha izoluje ostatecznie już mocno zniwelowane pole.

0
  • #7 10 Lis 2006 00:26
    l a m u s
    Poziom 11  

Dzięki "wiezlak", i sorki za pomyłkę, po prostu ktoś mnie wprowadził w błąd. Zazwyczaj zanim coś powiem, to czytam i chyba się na tym przejechałem:). Nie gniewaj się, chciałem dobrze.

0
  • #8 10 Lis 2006 10:15
    adam2948
    Poziom 13  

Witam! Najlepsza jest blacha ołowiana. Pozdrawiam adam2948.

0
  • #9 10 Lis 2006 10:52
    wiezlak
    Poziom 35  

Adam2948 - raczej nie - ołów jest dobrym izolatorem ale promieniowania. Do zaekranowania pola magnetycznego w głośniku trzeba zastosować materiał, który jest ferromagnetykiem i pozwoli na rozproszenie pola - najprostsze wyjście to po prostu puszka stalowa.

0
  • #10 12 Lis 2006 21:09
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Witam
    nie zalezy mi na całkowitym zniwełowaniu pola. Kolumna badzie stosunkowo wysoko nad telewizorem jednak w odległości 50cm jeszcze są plamy na kineskopie

0