Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekran magnetyczny

12 Mar 2003 20:23 14570 13
  • Poziom 13  
    Witam

Uprzedzam że użyłem przycisku "Szukaj", ale bezskutecznie :oops:
    Jeżeli ktoś znalazł (wie gdzie są informacje), to dajcie znać i koniec tematu.

Jak wykonać ekran magnetyczny do głośnika centralnego?
    Chcę postawić na nim telewizor. ( ew central na telewizorze )
    Założę się że bez tego kolory "odlecą" w pobliżu magnesów. :(

pzw
  • Poziom 26  
    :arrow: Rozbierałem kiedyś jakieś głośniki "ekrenowane": od środka byłą napylona w nich warstwa jakiegoś metalu (w całym wnętrzu kolumienki), poza tym magnes głośnika był jakiś dziwny, otoczony sporą warstwą jakiegoś "czegoś" :) podejżewam że to też jakiś metal, ekran dolutowany był do ujemnej końcówki głośnika. Dodam jeszcze że były to raczej słabe głośniki więc może tęż zastosowali jakaś dziwna metoda ekranowania.

Też mnie ten temat interesuje, jak byś coś wiedział to pisz.
  • Poziom 13  
    Śmiem podejżewać że wpływają na strumień (pole ) magnetyczny w sposób zamykający linie pola w ograniczonym obszarze.
    Ciekaw jestem jaka jest skuteczność przy większych głośnikach - magnesach.
    Poczekamy może się odezwie jeszcze ktoś o większym doświadczeniu w tym zakresie.
    Może MDCS :D ...
  • Poziom 24  
    Są trzy sposoby ekranowania przeciwko polom magnetycznym.
    1. Dla pola magnetycznego zmiennego wykonuje się je w postaci płaszczy dobrze przewodzących prąd. Chodzi o to , zeby indukował się w nich prąd wirowy ( energia zmian pola magnetycznego zamieniana jest na prąd wirowy, a następnie na ciepło ).
    2. Dla stałego wykonuje się w postaci płaszczy wielowarstwowych z materiałów ferromagnetycznych takich jak stal, kobolt itd.
    3 Obie metody równocześnie np: Warstwa stali i miedzi.

Oczywiście w przypadku ekranowania magnesów stałych 1 i 3 metoda nie ma senu. Ale tam gdzie wystepuje zmienne pole magnetyczne najlepiej stosować metodę 3.

Może zbyt dużo nie wniosłem ,ale zawsze coś.
  • Poziom 13  
    Czyli można przyjąć:

Zakładając że najłatwiej dostępna jest blacha stalowa:
    - magnes głośnika "owinąć" blachą, najlepiej wielokrotnie. Jakiś "kubek", czy inna "puszka" :-).
    - obudowę obić wewnątrz blachą stalową

Podejżewam że im grubszy materiał tym lepiej ale kto to wie...
    ... a jak ktoś wie to niech się wypowie... :D
    A może wiele cieńszych blach jest lepszych niż jedna o sumarycznej grubości...
    No i kwestia kształtów - może być znacząca dla jakości ekranu
    Jakieś szczeliny powietrzne-jeżeli tak to gdzie..
    To może być ciekawy temat te ekrany magnetyczne :-)
  • Poziom 19  
    W stacjach wysokiego napiecia dla ochrony przed polem magnetycznym stosuje sie stalowe siatki o bardzo drobnym oczku oczywiscie sa uzmieone
    pytanie tylko jakby to wygladalo na glosniku centralnym
    ale sadze ze jakas stalowa plyta polozona na nim oraz uziemiona np do grzejnika spelni swoje zadanie
  • Spec od akustyki
    sAM NIEJEDNOKROTNIE WYKONYWAŁEM TAKIE Ekrany:
    1 doklejamy namagnesowany ferryt nieco mniejszych rozmiarów niż ferryt w głośniku lub taki sam nie wększy stroną odpychającą ,do nabiegunnika dolnego,w głośniku.
    2 dokłejamyjeszcze puszkę z aluminium miedzi lub innego materiału nie dającego się namagnesować do tych 2 ferrytów (jeżeli sam ferryt nie pomoże) ,żeby je zakryć.
  • Poziom 24  
    Wyczytałem przed chwilą że lepiej jest dać kilka cieńszych warstw niż jedną grubą. Oddzielone powinny one być materiałem o innej przenikalności magnetycznej.
  • Poziom 13  
    DSPEAKER:
    -raczej wiem o co chodzi, ale może jakiś schemat ? :-) czy poczekamy z "rysunkami" na konkretne wnioski ?
    - jaki wpływ na efektywność głośnika ma stosowanie namagnesowanego elementu w takim układzie (połączenie odpychających sie biegunów), i czy nie będzie osłabiało z czasem magnesu głośnika ?
    ZOLTAR:
    -jeżeli chodzi o kilka cieńszych warstw, to przedzielenie powietrzem powinno wystarczyć :-) ( różnica przenikalności )
  • Spec od akustyki
    Po co Ci schemat ,bierzesz do ręki stary niepotrzebny głośnik oddzielasz od niego ferryt od nabiegunników(płytki stalowej-góra ,płytki stalowej z rdzeniem-dół)masz gotowy do aplikacji namagnesowany ferryt.Doklejasz go stroną odpychającą do nabiegunnika dolnego i cacy jeszcze może być puszka na to wszystko.Jak nie wierzysz to zatelefonuj do serwisu tonsila strona www.nr telefonów .Co do parametrów to: zmniesza się podatność głośnika.
    -Zwiększa strumień magnetyczny w szczelinie,głośnik głośniej gra,większa efektywność ,zwiększa się współczynnik dynamiczny BXL
    -chyba zmniejsza się ots ale nie jestem pewien
    -Głośnik gra głośniej na wyższych basach kosztem (niewielkim) niższych,ale w centralnym ma to niewielkie znaczenie.
  • Poziom 13  
    DSPEAKER:
    Trudno mi znaleźć jakieś pytania w związku z tak obszerną odpowiedzią.
    SUPER ! :D
    Absolutnie nie podważam Twojej wiedzy.
    Jeżeli sformuowałem coś nie tak to bardzo przepraszam.
    Ale często mi się to zdarza że jestem źle odbierany-za dużo pracy z komputerem a za mało z ludźmi
  • Spec od akustyki
    Ależ ja się nie denerwuję,ani nie mam żadnych pretensji,po prostu napisałem to samo ale innym "językiem" to ja przepraszam jeżeli tak to odebrałeś.
  • Poziom 13  
    Uffff.
    To mi ulżyło. :)

Czyli mamy jedno jasne i sprawdzone rozwiązanie.
    Tylko kłopot z tym ferrytem, trzeba poszukać jakiś starych głośników :-(
    Coś za coś - wiadomo.
    Może jeszcze ktoś się przyłączy ?
    Czyżby było mało amatorów kina domowego "własnej roboty" :-)
  • Spec od akustyki
    W PORZĄDKU WSZYSTKO OK