Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TTL'e - nie wiem jak zrobić licznik, prosze o pomoc.

charwer 10 Lis 2006 23:21 1978 12
  • #1 10 Lis 2006 23:21
    charwer
    Poziom 15  

Witam. Technologii TTL nie musze przedstawiać. Na technikę cyfrową musze wykonać licznik liczący w sekwencji 0,0,1,0,1,2,0,1,2,3,0,1,2,3,4...... W laboratorium znajduje sie układ laboratoryjny ETS-5000 z wbudowanym dekoderem BIN na BCD i innymi takimi ciekawymi udogodnieniami (zasilacz stabilizowany, generator fali prostokątnej itp) :) Planowałem to zrobić na 2 licznikach połączonych w taki sposób by jeden zapamiętywał do kąd ten drugi ma liczyć i mu to podawał na jakieś wejście, ale kompletnie nie mam pojęcia jakie liczniki mam wykorzystać i jak to połączyć. Dlatego zwracam się z prośba o pomoc. Jakie liczniki wykorzystać i jak je połączyć? Mam płytkę stykową na ok 1400 złącz + kable to montowania pająków oraz scalaki+ sklep elektroniczny 20 minut jazdy autobusem oraz program do symulacji Multisim 9 (workbench 9). Pozdrawiam.

Dodaję, że interesują mnie układy z serji 74XXX i prowadzącego zajęcia też.

0 12
  • #2 10 Lis 2006 23:35
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    ładnie i pięknie, ale jakbyś przełożył z "swojego KODu" na ogólnie zrozumiały tę sekwencję, to już byłby o czym rozmawiać ... :D

Pozdrawiam

0
  • #3 10 Lis 2006 23:48
    charwer
    Poziom 15  

Wszystko jest napisane zrozumiale. Muszę zrobić licznik (układ) który będzie liczył w danej sekwencji (inaczej mówiąc w dany sposób). Zastanawiam się nad odpowiednim połączeniem 2 liczników (licznik to jest scalak), lub też zastosowania jakiegoś licznika pierścienowego (scalaka), odpowiednio skonfigurowanego.

A może pokombinować coś z 74193 ????????

0
  • #4 11 Lis 2006 01:42
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Rozważ taką propozycję. Do licznika dokładasz rejestr przesuwający połączony tak, że jest przesuwana "1". Do wyjść licznika podłączasz układ dekodera BCD/1 z n. Poszczególne wyjścia dekodera bramkujesz wyjściami rejestru i podajesz te sygnały na zerowanie licznika. I tylko jakoś nie mam pomysłu na to czym taktować rejestr.
    Druga propozycja może być taka. Zakładasz do jakiego stanu układ ma liczyć najdłużej np. najdłuższa sekwencja to 0 - 8 i
    a/. kodujesz wszystkie stany i projektujesz automat sekwencyjny, który będzie miał odpowiednie stany,
    b/. robisz licznik liczący do 45 i robisz dekoder, który dla kolejnych stanów będzie wyświetlać sekwencje liczb które potrzebujesz.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #5 11 Lis 2006 11:18
    charwer
    Poziom 15  

Hmmm spróbuję. Mam na to zadanie jeszcze parę dni więc siądę przez weekend i zobaczę, może coś wymyślę. Dzięki za pomysł, mam na czym się oprzeć.

0
  • #6 11 Lis 2006 11:21
    eP
    Poziom 27  

charwer napisał:
    Hmmm spróbuję. Mam na to zadanie jeszcze parę dni więc siądę przez weekend i zobaczę, może coś wymyślę. Dzięki za pomysł, mam na czym się oprzeć.

Tu nie ma co wymyślać Kolego. :D
    Bierzesz dwa liczniki, komparator i 7400 i masz to co trzeba.
    Chcesz wymyslić coś jeszcze prostszego ?

pozdr.

0
  • #7 11 Lis 2006 13:40
    charwer
    Poziom 15  

Mogę tylko spytać jaki komparator mam wybrać? LM339 będzie dobrą kostką? Jak bym miał to wszystko połączyć? Rozumiem, że komparator ma porównywać 2 liczby z licznika a i b. Gdy liczba z licznika a będzie równa liczbie z licznika b to wyzeruj licznika a a licznik b+1 i zacznij liczyć a od 0? Po co ten układ 7400? Z tego co wiem to są NAND'y.

Chcę użyć liczników programowanych rewersyjnych 74192 lub 74193 synchronicznych, jeszcze się nie zastanawiałem, którego użyję.

Nie wiem czy tak mozna to zrobić ale co tam. Mam zamiar połączyc 5 rejestrów przesówających 8 bitowych, zaprogramować w nich odpowiednie momenty w których ma się liczik zerować. Następnie podać mu te momenty na wejście zerujące i powinno działać. Nie wiem czy to prowadzący uzna. Co o tym myślicie?

Nie wiem o jakie miejsce Ci chodzi:P Przeszukałem książkę "Układy scalone serii UCA 64/UCY74 parametry i zastosowania" i znalazłem cos na temat zastosowania liczników 74192 i 193. Są informacje dotyczące łączenia tych liczników, budowy liczników zliczających impulsy, budowy asynchronicznych i synchronicznych licznników wio dużej pojemności, budowy dzielników częstotliwości. Mam sie oprzeć o te informacje? Bo parę rzeczy tu jest napisanych które conieco mi sprawę rozjaśniają...

0
  • #8 12 Lis 2006 00:43
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    jedna książka P. Saasala to stanowczo za mało ... :D
    Poza tym, to nie wiemy na ilu bitach ta sekwencja (kolejna) ma zakończyć się, więc jest to w pewnym sensie gadanie po próżnicy... :cry:

Pozdrawiam

0
  • #9 12 Lis 2006 00:47
    eP
    Poziom 27  

charwer napisał:
    Nie wiem o jakie miejsce Ci chodzi:P Przeszukałem książkę "Układy scalone serii UCA 64/UCY74 parametry i zastosowania" i znalazłem cos na temat zastosowania liczników 74192 i 193. Są informacje dotyczące łączenia tych liczników, budowy liczników zliczających impulsy, budowy asynchronicznych i synchronicznych licznników wio dużej pojemności, budowy dzielników częstotliwości. Mam sie oprzeć o te informacje? Bo parę rzeczy tu jest napisanych które conieco mi sprawę rozjaśniają...

Wybór należy do Ciebie czy wolisz parę rzeczy które co nieco rozjaśniają czy gotowe rozwiązanie na 4 prostych scalaczkach. :D

A tego miejsca nie musisz szukać daleko
    - wyświetla się pod spodem :D

Dodano po 1 [minuty]:

Quarz napisał:
    Witam,
    jedna książka P. Saasala to stanowczo za mało ... :D
    Poza tym, to nie wiemy na ilu bitach ta sekwencja (kolejna) ma zakończyć się, więc jest to w pewnym sensie gadanie po próżnicy... :cry:

Pozdrawiam

Szanowny Kolego - mówcie za siebie :D

0
  • #10 12 Lis 2006 00:47
    charwer
    Poziom 15  

Nie chcę komplikowac układu poprzez dokładanie drógiego licznika, więc liczenie licznika chciałbym zakończyć na 1111 czyli na 4 bitach. Liczniki które planuję urzyć są 4 bitowe.

Cytat:
    A tego miejsca nie musisz szukać daleko
    - wyświetla się pod spodem

Bez obrazy ale chyba nie zasnę... chodzi mni po głowie o co Ci chodzi z tym miejscem. Bo już przeszperałem google, specyfikacje komparatorów, liczników, zasady ich działania itp... Najlepiej byłoby zaprogramować mikrokontroler... Ehh ale wtedy jest to zupełnie bez sensu bo nie uczę się o mikrokontrolerach tylko o technologii TTL...

0
  • #11 12 Lis 2006 12:00
    eP
    Poziom 27  

Ponieważ uznałeś Kolego jeden z moich poprzednich postów za pomocny to
    wyjaśnię Ci w szczegółach na czym polega moja propozycja rozwiązania.

charwer napisał:
    Mogę tylko spytać jaki komparator mam wybrać? LM339 będzie dobrą kostką? Jak bym miał to wszystko połączyć? Rozumiem, że komparator ma porównywać 2 liczby z licznika a i b. Gdy liczba z licznika a będzie równa liczbie z licznika b to wyzeruj licznika a a licznik b+1 i zacznij liczyć a od 0? Po co ten układ 7400? Z tego co wiem to są NAND'y.

Rozumiem że z tym LM339 to miał być żart oczywiście.
    Trudno przypuszczać by ktoś kto dostał tego typu zadanie do rozwiązania nie rozróżniał komparatorów cyfrowych od analogowych.

charwer napisał:

Chcę użyć liczników programowanych rewersyjnych 74192 lub 74193 synchronicznych, jeszcze się nie zastanawiałem, którego użyję.

Nie wiem czy tak mozna to zrobić ale co tam. Mam zamiar połączyc 5 rejestrów przesówających 8 bitowych, zaprogramować w nich odpowiednie momenty w których ma się liczik zerować. Następnie podać mu te momenty na wejście zerujące i powinno działać. Nie wiem czy to prowadzący uzna. Co o tym myślicie?

Jest to zapewne możliwe tylko że bardziej pracochłonne w montażu rozwiązanie i z przyczyn ideowych niezbyt estetyczne.
    Bo cóż byłoby gdyby prowadzący zechciał wydłużyć całą sekwencje o następujące 0,1,2,3,4,5, 0,1,2,3,4,5,6, 0,1,2,3,4,5,6,7 itd i tak np. do ... 0,1, ...10, 11 ?

Czy wtedy też byś chciał to rozwiązać przy pomocy rejestrów przesuwających ?

Rozwiązanie jest dużo prostsze: wystarczy porównywać stany na wyjściach dwóch liczników i gdy ich stany się zrównają jeden wyzerować a drugi inkrementować tylko że należy tych operacji dokonać synchronicznie.
    Liczniki 192, 193 mogą zliczać synchronicznie ale zerują się asynchronicznie i do tego celu lepszym będą liczniki 163 które mają zerowanie właśnie synchroniczne.

A bramki 00 przydadzą się do bramkowania sygnału zegarowego - oba liczniki będą taktowane tym samym zegarem z ty że ten drugi będzie miał ten sygnał zegarowy zabramkowany stanem z wyjścia komparatora.

charwer napisał:

Doceniłeś moje poprzednie sugestie klikając we właściwy przycisk więc postanowiłem Ci sprawę rozjaśnić.
    Jeżeli jeszcze masz jakieś wątpliwości to pisz, byle nie na PW

pozdrawiam

0
  • #12 12 Lis 2006 13:05
    charwer
    Poziom 15  

Witam. Wielkie dzięki za odpowiedź, pomoc i dobrą lekcję.

eP napisał:
    Rozumiem że z tym LM339 to miał być żart oczywiście.
    Trudno przypuszczać by ktoś kto dostał tego typu zadanie do rozwiązania nie rozróżniał komparatorów cyfrowych od analogowych.

Czasami ciężko jest wpaść na coś, mimo, że jest to blisko. Natura ludzkiego umysłu jest taka, że ciężko mu wyjść poza pewne granice. Ja myśląc o komparatorze pierwsze co mi wpadło do głowy to właśnie ta kostka... Zupełnie nie pomyślałem o cyfrowym komparatorze. Jak tylko przeczytałem pańskiego posta to jedna myśl mi przyszła. Komparator 7485 lub inny. Jeżeli będę miał problemy to odezwę się na forum. Pozdrawiam i dziękuję. Zaraz za symuluję układ, ale jak wiadomo symulacja jest tylko symulacją... Niestety :(

Jeszcze jedno pytanie. W jakim programie najlepiej wykonywać symulacje układów nie tylko cyfrowych? Posiadam workbencha 9 (teraz to się nazywa multislim 9).

0
  • #13 12 Lis 2006 14:46
    eP
    Poziom 27  

charwer napisał:

...
    Czasami ciężko jest wpaść na coś, mimo, że jest to blisko. Natura ludzkiego umysłu jest taka, że ciężko mu wyjść poza pewne granice. Ja myśląc o komparatorze pierwsze co mi wpadło do głowy to właśnie ta kostka... Zupełnie nie pomyślałem o cyfrowym komparatorze. Jak tylko przeczytałem pańskiego posta to jedna myśl mi przyszła. Komparator 7485 lub inny. Jeżeli będę miał problemy to odezwę się na forum. Pozdrawiam i dziękuję. Zaraz za symuluję układ, ale jak wiadomo symulacja jest tylko symulacją... Niestety :(

No to wystąpiło zabawne nieporozumienie, bo ja propozycję tego LM-a potraktowałem jako żart :D

charwer napisał:

Jeszcze jedno pytanie. W jakim programie najlepiej wykonywać symulacje układów nie tylko cyfrowych? Posiadam workbencha 9 (teraz to się nazywa multislim 9).

Tutaj niestety Cię rozczaruję ponieważ nie jestem na bieżąco z symulatorami - kiedyś bawiłem się Active VHD-elem Aldec-a.
    Ale od tej pory mogło się sporo pozmieniać.
    Jeżeli interesują Cię narzędzia to pytaj w dziale Elektrody poświęconym narzędziom tam Twoje pytanie zostanie łatwiej dostrzeżone i przez ludzi którzy są z tym na bieżąco.
    A jeżeli szkoda Ci czasu na takie poszukiwania to po prostu wybierz się na jakąś uczelnie i popytaj studentów z 3 - 4 roku z pewnością Ci wszystko dokładnie i tanio wytłumaczą i wyposażą w co trzeba :D

Możesz też pytać po anglojęzycznych forach.

Natomiast do takich prostych układów nie są potrzebne wyrafinowane narzędzia. Kiedyś w zupełności wystarczała do tego celu kartka papieru i ołówek :D

pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów