Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dynamic Speaker DS 40W. Uszkodzone membrany.

11 Lis 2006 03:22 6211 5
  • Poziom 2  
    Witam

Otrzymałem W prezencie kolumny głośnikowe Dynamic Speaker DS 40W (tak naprawdę są to Tonsile z francuskimi tabliczkami :) ).
    Niestety jak się okazało są to kolumny uszkodzone- dwa z czterech głośników wysokotonowych mają uszkodzone membrany. Konieczność wymiany tych wysokotonówek (gdw 6.5/1.5/8) sprawiła że zacząłem myśleć o kapitalnym remoncie tego sprzętu. Jak się domyślam zrobić można wiele. Jednak nie jestem zbyt zasobny w mamonę i chciałbym zrobić to jak najmniejszym kosztem.

Kolumny są trójdrożne, 4Ω impedancji, brak zwrotnic, jakieś dwa kondensatory (chyba jako filtry). Schemat układu załączam poniżej. Niestety wewnątrz nie widziałem żadnych oznaczeń fazy. Więc narysowałem kolorowe kabelki tak jak wyglądają naprawdę

Ja rozważam kilka sposobów:

1) Pozostawić układ bez zmian wymieniając jedynie głośniki na nieco mocniejsze (niestety GDW które mają 15Ω są prawie niedostępne)

2) Gość ze sklepu powiedział że oni wstawili dwa wysokotonowe, bo były strasznie kiepskie i nie mieli co z nimi zrobić -> zostawić jeden wysokotonowy jako atrapę, zbudować jakąś zwrotnice (wolałbym kupić) i cieszyć się dwudrożnymi kolumnami.

3)Rozwiercić środkowy otwór tak aby zmieścił się tam GDM 10cm 8 Ω połączyć z nim równolegle tweeter (pewnie też 8Ω) tak aby zestaw miał 4Ω. Wydaje mi się to nieco dziwnym pomysłem z racji połączenia głośników w szereg, jak też problemu doboru (i w ogóle obecności) zwrotnicy.

Niestety w waszej bazie schematów nie znalazłem schematu żadnej kolumny i nie wiem jakie są standardowe rozwiązania.

Który pomysł jest najlepszy...?
    ... i w którym miejscu wymaga dopracowania?
    Który da największy przyrost jakości?
    A może macie inne propozycje?

Pozdrawiam!
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    witam.

Zkombinuj jakaś zwrotnice...(6dB/okt. [starczy]) i te głośniki sredniotonowe.. bedzie git... a i jeszcze te wyskokotonowce tez zmien bo jakos tak dziwnie wygladaja...

pozdro
  • Poziom 2  
    Rozumiem że mam połączyć wszystkie trzy przez zwrotnicę.

Czy taka z podziałem 800/5500Hz będzie OK?
  • Poziom 10  
    Witam ! mam ten sam problem, niewiem co wsadzic na miejsce wysokotonowych i srednio tonowych , co do niskotonowych to wybor padł oczywiscie na tonsila gdn 20/40. :D
  • Poziom 36  
    Do tego zestawu nie ma sensu dokupywać średniotonowych, Będzie to wyrzucanie kasy, której i tak masz mało.
    A to dlatego że Te GD 20/20 ładnie przenoszą średnie tony (gorzej z basem)

wystarczy jeden wysokotonowiec np. GDWK 9/80 8 ohm (może być GDWK od STX, bo tańszy - 20 zł, a nie gorszy).
    Jeśli chodzi o zwrotnicę - najprościej będzie dać kondensator 4,7 uf (oczywiście suchy, nie elektrolit). Jeśli to cię nie będzie satysfakcjonować, można pomyśleć nad bardziej skomplikowaną zwrotką :)

Proponuję też poprawić wygłuszenie - fabrycznie jest tam jakiś syf i to w małej ilości. A należy dość starannie wytłumić, chociaż oczywiście trzeba sprawdzić na ucho. Może to poprawić nieco bas, którego jak pisałem nie ma zbyt dużo z tych głośników (za to mają "nieśmiertelne" zawieszenie materiałowe i w zakresie średnich grają ładnie).
  • Poziom 10  
    U mnie sprawa wygląda tak, ja wymieniam gd 20/20 na gdn 20/40 wiec mam nadzieje że "troche" basu bedzie i pasowało by wygłuszyc, a w takiej sytuacji to mysle ze zakup sredniotonowych i wysokotonowych nie bedzie strata kasy.Do napedzania kolumn mam wzmacniacz Unitra pw 3015.Nie znam sie zbytnio ta takich sprawach, okablowanie kolumn zostawiam takie jakie było,pierwszy raz bawie sie w cos takiego, ale mimo to licze na dobry efekt, dlatego prosze o rady :D Pozdrawiam!!