logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak podłączyć sygnalizator SPLZ 1011 do wyjść niskoprądowych Integry 32?

scotch99 16 Lis 2006 08:53 9369 17
  • #1 3229667
    scotch99
    Poziom 11  
    Posty: 22
    Ocena: 13
    Witam wszystkich. Czy ktoś wie czy można podłączyć sygnalizator SPLZ 1011 do wyjść niskoprądowych Integry 32 i jeśli tak to w jaki sposób?? Chodzi mi o sygnały STA i STO (SAB jest podłączony do osobnej linii). Proszę o w miarę dokładny opis lub schemat.
  • #2 3229962
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #3 3230408
    scotch99
    Poziom 11  
    Posty: 22
    Ocena: 13
    Wielkie dzięki.
    Tak właśnie próbowałem podłączyć i nie działało - myślę, że mój błąd tkwił w zworkach - ja je ściągnąłem. Teraz spróbuję z założonymi. A przy okazji czy sygnalizator wewnętrzny SPW100 też można podłączyć do wejść niskoprądowych i jak to zrobić?? Tam są tylko dwa zaciski - SA+ i SA-, nie ma tam zasilania.
  • #5 3232065
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #6 3235843
    bartek_p
    Poziom 31  
    Posty: 1812
    Pomógł: 128
    Ocena: 195
    Teraz jak sobie pomyśle to faktycznie są dwa wejścia SA. SA+, SA- , Sygnalizacja Akustyki , bo Optyki SPW 100 nie ma. Do tego jeszcze musisz mieś TMP czyli sabotaż. Inaczej się nie da.
    PLUSA dajesz na stałe , i sterujesz minusem w momencie włamania, albo minusa dajesz na stałe i sterujesz...
  • #8 3243021
    scotch99
    Poziom 11  
    Posty: 22
    Ocena: 13
    Cytat:
    Teraz jak sobie pomyśle to faktycznie są dwa wejścia SA. SA+, SA- , Sygnalizacja Akustyki , bo Optyki SPW 100 nie ma. Do tego jeszcze musisz mieś TMP czyli sabotaż. Inaczej się nie da.
    PLUSA dajesz na stałe , i sterujesz minusem w momencie włamania, albo minusa dajesz na stałe i sterujesz...


    Nie bardzo ruzumię o które wyjścia Ci chodzi - nisko czy wysokoprądowe?? A co do zacisków to jest ich faktycznie cztery (ale dla mnie interesujące są tylko dwa z nich bo na sabotaż mam osobny kanał).
  • #9 3245886
    bartek_p
    Poziom 31  
    Posty: 1812
    Pomógł: 128
    Ocena: 195
    SA+,SA- tu podłączasz kabelki , podłączone do bella w centrali.
  • #10 3245935
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #11 3246062
    bartek_p
    Poziom 31  
    Posty: 1812
    Pomógł: 128
    Ocena: 195
    no, no pewnie że niema, ale wiadomo o co chodzi :).
    Przyzwyczajenie z DSC, głównie na nich pracuje :)

    Tu trzeba se zaprogramować :)
  • #12 3593858
    scotch99
    Poziom 11  
    Posty: 22
    Ocena: 13
    Cytat:
    Jeśli chcesz łopatologicznie - programujesz któreś wyjście wysokoprądowe (OUT1,2) jako zasilające, podłączasz je do wejść zasilających sygnalizatora, OUT3 podłączasz do STA, OUT4 do STO, pomiędzy 12V i STO oraz 12V i STA podłączasz rezystory 2,2 kohm, zworki PLO i PLA pozostawiasz zwarte, wyjścia w centrali programujesz jako "alarm włąmaniowy" z ustalonym czasem działania lub "zatrzask" - do wyłączenia kodem


    Niestety nie działa tak jak napisałeś sharp. Problem w tym, że nie potrafię uruchomić sygnalizacji optycznej w sygnalizatorze zewn.

    Kolejny problem to to, że Integra 32 ma tylko 2 wyj. Wysokoprądowe a ja potrzebuję podłączyć osobno sygnalizację optyczną i sygnalizację dźwiękową oraz równolegle do sygnalizacji dźwiękowej sygnalizatora zewnętrznego sygnalizator wewętrzny. Brakuje mi więc 1 wyjscia na zasilanie.

    Na razie na poniższym obrazku przedstawiam moje połączenie. W taki sposób działa sygn. dźwiękowa obydwu sygnalizatorów, ale nie działa sygnalizacja optyczna.
    Wyj. 1 i 2 są oprogramowane jako alarmowe i zatrzask. oraz polaryzacja +12 - aktywny
    Zworki PLO i PLA w sygnalizatorze zewn. są ściągnięte.

    Jak podłączyć sygnalizator SPLZ 1011 do wyjść niskoprądowych Integry 32?

    Już wiele konfiguracji próbowałem ale nie potrafię uruchomić tej sygnalizacji optycznej. Czy ktoś ma jakiś pomysł?? Proszę o bardzo łopatologiczne wyjaśnienia (łącznie z zasilaniem sygn. zewn.) bo już nie wiem jak to skonfigurować żeby wszystko działało.

    Dzięki za wszelaką pomoc.
  • #13 3594696
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #14 3595019
    scotch99
    Poziom 11  
    Posty: 22
    Ocena: 13
    Tak więc jeśli dobrze zrozumiałem schemat podłączeń powinien wyglądać tak:

    Jak podłączyć sygnalizator SPLZ 1011 do wyjść niskoprądowych Integry 32?


    Tylko, że do wyjść niskoprądowych nie wolno podłączać urządzeń o poborze prądu większym niż 50mA!!! A sam sygnalizator pobiera 270mA na STA i 270 mA na STO!!!
    Jesteś pewien że tak to powinno działać??

    A co do ustawień centralki to jak mają być ustawione zworki do takiej konfiguracji i jak ma być ustawiona polaryzacja wyjść??
  • #15 3595130
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #16 4868854
    scotch99
    Poziom 11  
    Posty: 22
    Ocena: 13
    Zrobiłem wszystko wg powyższych wskazówek i działało tak długo aż zapisałem dane do pamięci FLASH centralki. Jak zrobiłem zmiany w DloadX to było ok a po zapisaniu już nie. czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć co się dzieje?? Dlaczego po zapisaniu do FLASH'a przestaje działać sygnalizacja świetlna??
  • #17 4869326
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #18 4871523
    scotch99
    Poziom 11  
    Posty: 22
    Ocena: 13
    Dopiero po roku miałem czas żeby przerobić alarm :( Stanu LEDów nie sprawdzałem. Jak znajdę czas (może szybciej niż po roku) to sprawdzę. Wszystko chodzi OK tak długo jak długo jest podpięty komp z Dloadx'em i dane nie są zapisane we FLASH. Czy jest taka możliwość, że firmware centralki jest wadliwy i update mógłby coś pomóc??

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy podłączenia sygnalizatora SPLZ 1011 do wyjść niskoprądowych centrali alarmowej Integra 32, ze szczególnym uwzględnieniem sygnałów STA i STO oraz osobnej linii sabotażu (SAB). Sygnalizator wymaga zasilania 12 V, które powinno być podłączone do wyjścia wysokoprądowego (np. OUT1 lub OUT2), natomiast sygnały STA i STO służą do wyzwalania alarmu i podłącza się je do odpowiednich wejść sygnalizatora przez rezystory 2,2 kΩ połączone równolegle do wyjść OUT3 i OUT4. Zworki PLO i PLA w sygnalizatorze muszą być założone, a polaryzacja wyjść powinna być ustawiona na aktywne zwarcie do masy. Wyjścia niskoprądowe centrali mają ograniczenie prądowe do 50 mA, podczas gdy sygnalizator pobiera około 270 mA na STA i STO, dlatego nie należy ich bezpośrednio obciążać; w przypadku braku wolnych wyjść wysokoprądowych zaleca się użycie przekaźnika sterowanego z wyjścia niskoprądowego do zasilania sygnalizatora. Sygnalizator wewnętrzny SPW100 posiada tylko dwa zaciski SA+ i SA-, bez zasilania, i wymaga osobnego podejścia z uwzględnieniem linii sabotażu (TMP). Problemy z działaniem sygnalizacji optycznej wynikały z błędnego podłączenia rezystorów (szeregowo zamiast równolegle) oraz nieprawidłowego ustawienia zworków i polaryzacji. Po poprawnym zaprogramowaniu i podłączeniu sygnalizator działał poprawnie do momentu zapisu konfiguracji do pamięci FLASH centrali, po czym sygnalizacja świetlna przestawała działać, co może wskazywać na problem z firmware lub zapisem danych w centrali. Zalecane jest sprawdzenie stanu LED przy wyjściach po wyzwoleniu alarmu oraz ewentualna aktualizacja oprogramowania centrali.
Podsumowanie AI na podstawie dyskusji. Może zawierać błędy.
REKLAMA