logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Napięcia w Radmor 5412. W których punktach zacząć sprawdzać?

kriss 88 17 Lis 2006 15:15 2871 22
REKLAMA
  • #1 3233917
    kriss 88
    Poziom 16  
    Posty: 240
    Pomógł: 2
    Ocena: 6
    Witam mam problem z tym amplitunerkiem
    Mianowicie pewnegorazu zaczal buczec a na drugi dziennie zagral juz wcale
    wskaznik wysterowania prawego kanalu jest caly czas na full, mysle ze padla koncowka i juz wzialbym sie do wymiany ale chce najpierw posprawdzac wszystkie charakterystyczne napiecia tylko szzerze mowiac nie mam pojecia w ktorych punktach zaczac sprawdzanie i jakie sa normy

    Z gory dziekuje fanatykom Radmorka ;)
  • REKLAMA
  • #2 3234324
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #3 3234573
    Arturroo
    Poziom 14  
    Posty: 149
    Pomógł: 1
    Ocena: 8
    Podstawowe napięcia na złączu W501 pomiędzy pinami:
    1-3 18V
    1-4 42V
    1-5 26V
    6-7 ok 55V zmiennego
  • #4 3234839
    bc108
    Poziom 17  
    Posty: 327
    Pomógł: 17
    Ocena: 19
    zaloz sobie bdw94/93c sa nie do zabicia........i wedlug mnie odsluchowo spisuja sie doskonale
  • REKLAMA
  • #5 3236848
    kriss 88
    Poziom 16  
    Posty: 240
    Pomógł: 2
    Ocena: 6
    Witam wszystkie napięcia w normie tylko między 6-7 pinem jest 43 zmiennego i nie mam pojecia dlaczego
    Ok a jakie radziecie tranzystorki T503 i jaki T502 ?
    U mnie aktyalnie sa : BD650 i BD649
    Aha i czy zmieniać te sterujace : T510 i T515 ?

    Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

    A i mam jeszcze jeden problem mianowicie nie wiem gdzie znajduje sie wyjscie przedwzmacniacza (plytka B5 i B6)
    a w sumie warto sprawdzic czy podaje on wogole sygnal, mysle ze slluchawki da to rade napedzic i wlasnie nimi chce to sprawdzic

    pozdro
  • REKLAMA
  • #6 3237261
    Arturroo
    Poziom 14  
    Posty: 149
    Pomógł: 1
    Ocena: 8
    Wyjście przedwzmacniacza to te kabelik, które wchodaż do złącz płytet B6.
  • #7 3248317
    kriss 88
    Poziom 16  
    Posty: 240
    Pomógł: 2
    Ocena: 6
    Więc po sprawdzeniu plytek przedwzmacniacza jedna okazala sie padnieta.
    Ogólnie oba kanały grają ale muzyka jest ledwo slyszalna a buczenie jest bardzi glosnie i nie zmienia sie w trakcie zmiany glosnosci.
    Mysle ze to jeden zkondensatorów padł i z tad te buczenie ale nie mam pojecia ktory ? I czy to byczenie moze byc spowodowane padnieta koncowka skoro oba kanaly daja jakas muzyke ?

    Pozdro
  • REKLAMA
  • #9 3254714
    kriss 88
    Poziom 16  
    Posty: 240
    Pomógł: 2
    Ocena: 6
    Do wyjsc przedwzmacniacza.
    Tak jest napiecie stale na wyjsciu, ok 45mV,
    No i jak juz wspomnialem na obu kanalach bardzo wielkie buczenie.
    Buczenie nie jest natomiast spowodowane przedwzmacniaczem bo sprawdzalem na innej dzialajacej plytce B6, w moim jedna jest padnieta
  • #10 3257280
    kiczi
    Poziom 14  
    Posty: 156
    Pomógł: 1
    Ocena: 12
    uważaj bo drugą płytkę uszkodzisz, wymień przyokazji tranzystory na nowszenp: BC237b na BC547b no i koniecznie elektrolity.
    A może się pokusisz na przeróbkę poprawisz brzmienie i to znacznie
  • #11 3257650
    kriss 88
    Poziom 16  
    Posty: 240
    Pomógł: 2
    Ocena: 6
    Wymieniac wszystkie elektrolity ? Troche tego jest. Gdzie znajduje sie BC237b ? Najgorzej bedzie z tym duzym C115 bo trzeba go zrobic z dwuch z tego co slyszalem, a boje sie ze moze to nie pomuc, moze to byc przebicie masy na sygnal. Najpierw wymienie T510 i T515 bo one momentalnie po wlaczeniu robia sie gorące,pozniej elektrolity
  • #12 3257947
    polakk
    Poziom 18  
    Posty: 388
    Pomógł: 20
    Ocena: 8
    T 510 i 515 mają się robić gorące zaraz po włączeniu, to ich ciepło stabilizuje termicznie prace zasilacza. Co do buczenia to nie jest to raczej wina kondensatorów 4700uF bo one sa zdublowane, czyli musiały by paść 2 na raz, a to się raczej nie zdarza.
    Rozumiem, ze bucza oba kanały i na obu coś tam gra? Czy to buczenie wzrasta wraz z zglasnianiem, czy raczej jest na stalym poziomie? A jak z muzyką- gra czysto tylko cicho, czy słychać duże zniekształcenia i przesterowanie? I czy grzeja się mocno tranzystory BD649/650 na radiatorze?

    PS. płytki B6 to nie są płytki przedwzmacniacza!!!, tylko płytki sterujace koncówkami mocy. Przedwzmacniacz, to płytka B4- na niej masz regolację głośności, tonów, filtry i kontur!
  • #13 3258076
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7034
    Pomógł: 427
    Ocena: 271
    Witam zasiegnij wiedzy o przedwzmacniaczu TUTAJ tez mam z tym problem ale zmienilem Radmora na Tosce (to byla bardzo dobra zmiana brzmienie powala na kolana) a Radmor został już sprzedany na częsci ale poczytaj o wymianie tranzystorow przedwzmacniacza u mnie mi to pomogło i zredukowalo znacznie buczenie.
  • #14 3258618
    kriss 88
    Poziom 16  
    Posty: 240
    Pomógł: 2
    Ocena: 6
    Cytat:
    Rozumiem, ze bucza oba kanały i na obu coś tam gra? Czy to buczenie wzrasta wraz z zglasnianiem, czy raczej jest na stalym poziomie? A jak z muzyką- gra czysto tylko cicho, czy słychać duże zniekształcenia i przesterowanie? I czy grzeja się mocno tranzystory BD649/650 na radiatorze?


    Wiec tak buczą oba kanały i na obu gra muzyka.
    Buczenie nie zmienia się podczas regulacji głosności i ciągle jest bardzo głośne.
    Muzyka gra normalnie i zgłaśnia się jak podkręce potencjometr,nie słychać przesterowań.
    Tranzystoru końcówki nie grzeją się zbyt mocno
  • #15 3259123
    polakk
    Poziom 18  
    Posty: 388
    Pomógł: 20
    Ocena: 8
    Czy wyłaczenie konturu, włączenie filtru niskiego i obnizanie poziomu tonów niskich zmniejsza buczenie? Jeżeli nie to jednak z zasilacza ono raczej idzie.
  • #16 3259724
    kriss 88
    Poziom 16  
    Posty: 240
    Pomógł: 2
    Ocena: 6
    Wyłaczanie filtra niskich tonów tak jak i regulacja ich nie zmniejsza teko buczenia jest takie samo. Do tego uszkodona płytka B6 na oko widac 2 spalone rezystory i troche podejzany jest tranzystor T606.
    Czyli co ? pozostala wymiana wszystkich kondensatorów na plytce B5 ?

    Pozdro
  • #17 3259786
    polakk
    Poziom 18  
    Posty: 388
    Pomógł: 20
    Ocena: 8
    Ja raz miałem takie buczenie na obu kanałach, i jego winą była "sekcja" +42V, nie pamiętam dokładnie jak z napieciem, ale pomogła wymiana T512- bc237 i diody zenera 12V- D501.
    Posprawdzaj jeszcze dokladnie miernikiem wszystkie napiecia kontrolne tranzystorów w tej gałęzi według schematu, Zobacz też czy delikatne krecenie R523 powoduję zmiane napięcia +42V.
  • #18 3259808
    kriss 88
    Poziom 16  
    Posty: 240
    Pomógł: 2
    Ocena: 6
    42V te na pinie 1-4 kostki W501 ?
  • #19 3259849
    polakk
    Poziom 18  
    Posty: 388
    Pomógł: 20
    Ocena: 8
    kriss 88 napisał:
    42V te na pinie 1-4 kostki W501 ?


    Tak

    I jeszcze jedna rzecz- diody prostownicze 510,511,512,513- czy któraś z nich nie jest uszkodzona-sprawdz je w obu kierunkach, bo uszkodzenie jednej, albo pary też moze powodować buczenie, zwłasza że kondensatory 47n są tylko od strony zasilania.
  • #20 3259878
    kriss 88
    Poziom 16  
    Posty: 240
    Pomógł: 2
    Ocena: 6
    Lekkie krecenie tym rezystorem zmienia napiecie na zlaczu W501 czy to cos znaczy?
    Diody prostownicze sa wpozadku 510 i 512-470 w obe strony a 511 i 513 w obie strony po 250
    W miejscach kontrolnych toru 42 aż do T513,T514 jest ok. Jutro zmierze jeszcze to napiecie miedzy bazą T514 i kolektorem T513 powinno byc 19,2

    Pozdrawiam
  • #21 3265769
    kriss 88
    Poziom 16  
    Posty: 240
    Pomógł: 2
    Ocena: 6
    Witam

    Wiec sprawa wygląda tak: napiecie za miedzy R528 a T511 do masy ma 43V
    a powinno byc 53,2V (chyba ze zle przeczytalem schemata:| ) a napięcie między bazą T514 i kolektorem T513 do masy powinno byc 19,2 a jest okolo 27V :!:
    Za D501 jest 0,83V a za D502 tez niestety 0,80V
    Reszta wydaje się być wpożądku. Jakieś sugestie ?

    Pozdro
  • #22 3265780
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Cos sie tak tych napiec uczepil?Sprawdz tranzystory,wymien i po sprawie.
  • #23 3269960
    kriss 88
    Poziom 16  
    Posty: 240
    Pomógł: 2
    Ocena: 6
    marian1981.02 napisał:
    Cos sie tak tych napiec uczepil?Sprawdz tranzystory,wymien i po sprawie.


    Przyczepiłem sie bo nie usmicha mi sie wylutowywanie wszystkich tr w zasilaczu skoro moze to byc przedwzmak.

    Ok sprawdze jeszcze i podlacze bezposrednio bez przedwzmacniacza podam dzwiek na B6 wtedy bede mial pewnosc ze to nie przedwzmak

    Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

    Sprawdzilem przedwzmak i na jego wyjściu dzwiek jest idealny, korekcja barwy dziala normalnie. Wie to mozna wykluczyc, sterowanie koncowka mocy tez bo po podmianie tych plytek na dobre od kumpla nic nie dalo.
    Czyli problem na plytce B5. Czuje ze to bedzie meczaca droga troche tych tranzystorow jest.

    Pozdro

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy amplitunera Radmor 5412, który zaczął buczeć, a następnie przestał grać prawy kanał z wskaźnikiem wysterowania na pełnym poziomie. Podejrzewana jest uszkodzona końcówka mocy. Podstawowe napięcia na złączu W501 zostały podane (m.in. 18V, 42V, 26V, 55V AC), a autor sprawdził, że napięcia są w normie, z wyjątkiem niższego napięcia zmiennego między pinami 6-7. Wskazano, że tranzystory końcówki mocy BD650 i BD649 często ulegają uszkodzeniu i warto je wymienić na nowsze odpowiedniki, np. BDW94/93C. Wskazano również na konieczność sprawdzenia i ewentualnej wymiany tranzystorów sterujących T510 i T515, które mogą się nadmiernie grzać.

W dyskusji podkreślono, że płytka B6 to sterowanie końcówkami mocy, a przedwzmacniacz znajduje się na płytce B4. Autor potwierdził uszkodzenie jednej z płytek przedwzmacniacza (B5), gdzie występuje głośne buczenie niezależne od regulacji głośności, a muzyka jest słabo słyszalna. Sugerowano wymianę elektrolitów, zwłaszcza dużych kondensatorów, oraz sprawdzenie rezystorów i tranzystorów na płytce B5.

Zwrócono uwagę na możliwe uszkodzenia sekcji zasilania +42V, w tym tranzystora T512 (BC237) i diody zenera D501, które mogą powodować buczenie. Zalecano dokładne pomiary napięć kontrolnych i sprawdzenie diod prostowniczych 510-513. Autor potwierdził, że buczenie występuje na obu kanałach, nie zmienia się przy regulacji głośności, a tranzystory końcówki mocy nie nagrzewają się nadmiernie. Po wyeliminowaniu problemów z przedwzmacniaczem i płytką B6, problem najprawdopodobniej leży na płytce B5, co wymaga dalszej diagnostyki i wymiany uszkodzonych elementów.
REKLAMA