Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z pralką Brandt WM701 - nie wiruje

23 Lis 2006 23:28 3201 9
 • Poziom 11  
  Mam problem z pralką Brandt WM701. Nie wiruje tzn. na funkcji wirowania wchodzą obroty ,ale są jeszcze niższe niż przy przekładaniu. pozostałe funkcje programu wykonywane są jak należy.Czy może ktoś Mi coś poradzi, bo doszedłem, że powodem jest moduł?
 • Poziom 24  
  Nie wiem jak rozwiązane jest to w tych typach pralek , ale w innych pralkach częstą przyczyną jest zbyt luźny pasek lub kondensator od wysokich obrotów który ma pojemność w granicach od 8-20 µF /450V

 • Specjalista AGD
  Witam.
  A szczotki sprawadzałeś?
 • Poziom 11  
  Pralka nie działa na tak prostych zasadach. Kondensator stosowany do rozruchu silnika tu nie występuje. Silnik jest komutatorowy-szeregowy.Pasek ok. Obroty silnika sterowane są triakiem na module elektronicznym przy odpowiednim podaniu sygnału(napięcia) z programatora. Regulowane są za pomocą prądniczki tachometrycznej umieszczonej na osi silnika.
  Szczotki ok., tacho ok. nie jestem pewien na programator.,ale dziwne jest to, że pralka gdy powinna wirować obraca się ,ale powolutku.
  Po odłączeniu sygnału z tacha wchodzi na obroty maksymalne. Więc to napewno nic z silnikiem i tachem.
  Chodzi Mi o potwierdzenie czy uszkodzony napewno jest ten moduł.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Oczywiście zgoda.
  Po wyjęciu wężyka od hydrostatu wirowanie powinno być. Tak też jest.Gdy w niego dmuchnę pomka pacuje , obroty bębna ustają.
  Ale muszę nadmienic że obroty te nie są takie jak należy. Po włączeniu wirowania bęben jakby chciał wejść na wyższe obroty ale nie może. Słyszałem równiez ,że niektóre pralki nie osiągną pełnych obrotów bez obciążenia ,ale ten test przeprowadzałem-żadnych zmian.
  Jeszcze jedna sprawa mnie zastanawia. jak moduł odczytuje sygnał ,czy silnik ma się obracać obrotami przekładania(lewo -prawo) ,czy obrotami wirowania.
 • Poziom 32  
  Może napiecie z cewki tacho jest za niskie wskutek niewłaściwych połaczeń konektorowych , przeczyść te końcówki przy silniku i przy module opornosć cewki powinna wynosić około 100 do 200 ohm .Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  No faktycznie możliwe by to było. Styki ok. bo czyścilem ,alem opór jest 70 ohm. Normalne czy nie? Cikawe jak zmienia sie napięcie wydawane z tacha . Jutro sprawdzę.
 • Poziom 11  
  Napięcie z tacha wynosi 2.2v ,przy jej 70ohmowym oporze ,ale wydaje mi sie że moduł nie mierzy napięcia a częstotliwość z prądniczki, bo po zdjęciu paska (obroty silnika są wyzsze)napięcie się niewiele zmienia .Częstotliwość natomiast tak. Poza tym na module nie ma diód prostowniczych.
  Może ktoś wie w jaki sposób moduł rozpoznaje sygnał do przekładania prania a w jaki sygnał wirowania? Na 6 wyprowadzenie z modułu podawane jest zawsze 220 gdy pralka ma obracać silnikiem niezależnie czy jest to wirowanie czy tez nie. Dowiedziałem sie coś o ważeniu prania. W jaki sposób to sie odbywa?
 • Poziom 11  
  Witam!
  Uszkodzony był moduł pralki. Po jego wymianie wirowanie wróciło.:D
  Po mojej analizie działania pralki stwierdziłem, że moduł odmierza czas obracania się silnika. Gdy przekładanie(sygnał sterowania) trwa dłużej niż czas ustalony, moduł zaczyna szybciej obracać silnikiem, aż osiągnie obroty wirowania. Oczywiście hydrostat musi odpuścić.W ten sposób włącza się wirowanie w tego typu pralkach.
  Jednym słowem : prościej się nie da!:!:
  Pozdrawiam i dziękuję za wszelką udzieloną Mi pomoc!
  Temat uważam za zamknięty.