logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaka obudowa do głośnika? ALPHARD EX 12WOOFER model no:DW120K 4 OHMS.

sebseb 24 Lis 2006 10:02 1508 13
REKLAMA
  • #1 3257760
    sebseb
    Poziom 14  
    Posty: 160
    Ocena: 3
    witam
    posiadam glosnik 12" o mocy 160W i 4 ohmy nie wiem w co go wlozyc pisze na nim jeszcze cos takiego: ALPHARD EX 12"WOOFER model no:DW120K 4 OHMS
    myslalem nad jakas tuba ale nie wiem jaka
    pomozcie
  • REKLAMA
  • #2 3258139
    cursor
    Poziom 31  
    Posty: 1611
    Pomógł: 136
    Ocena: 138
    Skrzynka 50-60l zamknięta. Nic z tego głośnika nie wyczarujesz(mam DW100K)
  • #3 3258555
    sebseb
    Poziom 14  
    Posty: 160
    Ocena: 3
    mam rure o przekroju 40 cm i 80 cm wysokosci to raczej nic z tego chyba nie bedzie, to jaki glosnik musial bym kupic to tej rury aby dobrze gralo?
  • REKLAMA
  • #4 3258885
    cursor
    Poziom 31  
    Posty: 1611
    Pomógł: 136
    Ocena: 138
    To ma grać w samochodzie czy w domu? Objętość skrzynki wychodzi 50l. Do samochodu to wystarczy w domu może być trochę mało(zawsze możesz pobawić się z wygłuszeniem.

    Ten głośnik posiadasz czy zamierzasz kupić?
  • #5 3258918
    sebseb
    Poziom 14  
    Posty: 160
    Ocena: 3
    ten DW120K juz posiadam ale myslalem kupic cos wiekszego np 38 cm czy wystarczy ten on ma 30cm

    Dodano po 1 [minuty]:

    to ma grac w samochodzie
  • REKLAMA
  • #6 3258951
    cursor
    Poziom 31  
    Posty: 1611
    Pomógł: 136
    Ocena: 138
    Do tej obudowy wystarczy DW120K. Większy głośnik wymaga z reguły większej obudowy. Dla 15" min to 60-70l z reguły
  • #7 3258988
    sebseb
    Poziom 14  
    Posty: 160
    Ocena: 3
    a jak zamontowac ten glosnik na zewnatrz czy do srodka?

    Dodano po 15 [minuty]:

    ale pojemnosc tej tuby wychodzi 100l r=20cm h=80cm
  • #8 3259271
    cursor
    Poziom 31  
    Posty: 1611
    Pomógł: 136
    Ocena: 138
    Przepraszam, zapomniałem podnieść promień do kwadratu.
    Jakiej grubość ścianki ma ta rura? Bo jakbyś miał coś tam pakować to w tej cenie dobrej 15" nie dostaniesz, no chyba, że weźmiesz estradowego stx'a, ale nie widze sensu w takim rozwiązaniu.
    Przytnij tę rurkę na 50cm jeśli masz taką możliwość, albo poskładaj skrzynkę z płyt meblowych.

    Chcąc kupować głośnik 15" ile zamierzasz przeznaczyć kasy na niego i czym chcesz go napędzić?
  • REKLAMA
  • #9 3259284
    sebseb
    Poziom 14  
    Posty: 160
    Ocena: 3
    okolo 500zl i powiedzmy sobie szczeze jestem zielony w tych sprawach dlatego napisalem na forum jaki wzm. prponujesz
  • #10 3261245
    cursor
    Poziom 31  
    Posty: 1611
    Pomógł: 136
    Ocena: 138
    Jakiej muzyki słuchasz?
  • #11 3264538
    sebseb
    Poziom 14  
    Posty: 160
    Ocena: 3
    dance i techno
  • #12 3264592
    TheBaRReT
    Poziom 11  
    Posty: 14
    Ocena: 2
    ogolnie glosnik jest kiepski... szkoda wtojej pracy.
    ale jezeli chcesz siebawic... :)

    Dobra gatunkowo sklejka gr. 6-8mm albo jeszcze lepsza deska (sosna,olcha) 8-10mm. klejona i sciskana.skrzynia o pojemnosci 50-60dm^3
  • #13 3264597
    sebseb
    Poziom 14  
    Posty: 160
    Ocena: 3
    teraz jest wsadzony do tej tuby ona ma grubosc scianek okolo 3 mm to jest sprasowany papier
  • #14 3276083
    Rafal10
    Poziom 12  
    Posty: 24
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    witam

    do takiego głosnika obudowa musi byc mocna, stabilna najlepiej z paździezu o grubosci 20 milimetrów o obiętości 50l dobrze sklejona i skręcona zasylikowane od srodka wszystkie łącza a z tłumieniem to wygląda tak: ja to robie metodą nadsłuchu sposób dla mnie sprawdzony i prosty

    do gotowej szafy wkładam gąbke niegrubą i nie dużo na początek a sprawdzam tak: wkładam glowe do srodka i mówie energicznym głosem jeden,dwa tak jak bys próbował mikrofon sposób śmieszny ale sprawdza sie
    niepowinno bys zaduzo przygłosu takzwanej tuby jak zadużo wytłumisz to dzwiek bedzie zabardzo głuchy to zle bo rezonansu przy kolumnie zamkniętej bedzie mało tłumisz do momętu gdy dzwiek bedzie wyrazny ale nie pusty.

    sposób śmieszny ale sprawdza sie nazywam to strojenie rezonansowe
    ja juz wiele kolumn przeróznych nawet firmowych bardzo drogich wten sposób poprawiłem dzwięk

    ktos mądry powiedział tak: najlepiej zarobic na prostych rzeczach i to sie sprawdza wszystkie powazne firmy wykonują z minimum
    podzespołów i materiału.

    pozd.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru odpowiedniej obudowy do głośnika ALPHARD EX 12" WOOFER model DW120K o impedancji 4 Ω i mocy 160 W, przeznaczonego do użytku samochodowego. Zalecana jest zamknięta skrzynka o pojemności około 50-60 litrów, wykonana z solidnych materiałów takich jak sklejka o grubości 6-8 mm lub deska sosnowa/olchowa 8-10 mm, dobrze sklejona i uszczelniona. Obudowa powinna być stabilna i szczelna, z tłumieniem wewnętrznym dostosowanym metodą nadsłuchu, aby uniknąć nadmiernego przytłumienia dźwięku. Rura o wymiarach 20 cm średnicy i 80 cm wysokości (około 100 l) jest zbyt duża i wykonana z cienkiego sprasowanego papieru (3 mm), co nie zapewni odpowiedniej jakości dźwięku. Większe głośniki, np. 15", wymagają większych obudów (60-70 l) i wyższego budżetu (około 500 zł na głośnik i wzmacniacz). Głośnik DW120K jest wystarczający do proponowanej obudowy i zastosowania w samochodzie, szczególnie do muzyki dance i techno. Zaleca się unikanie tanich rozwiązań estradowych i inwestowanie w solidną konstrukcję obudowy dla optymalnej reprodukcji dźwięku.
REKLAMA