Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zasilać świetlówkę napięciem 12V

04 Dec 2006 17:56 6501 5
 • Level 10  
  witam ostatnio dorwałem 3 szt świetlówek takie na napięcie 12V były to świetlówki takie do warsztatów samochodowych przenośne ale przed zasilaniem był zamontowany mały układ elektroniczny zasilający. Wszystkie 3 szt. tych układów są spalone nie da się odzyskać ale nie o to chodzi.

  Odzyskałem same świetlówki i obudowy do nich i chcem je wykorzystać do oświetlenie paki mojego busa zasilanie mam 12V z akumulatora ale no cóż na tyle sie znam że świetlówka nie odpali tylko na akumulatorze.

  w jaki sposób to zrobić najprościej i najtaniej :D świetlówki z obu stron mają dwa bolce.
 • Level 22  
  To są zwyczajne świetlówki.Potrzebują niestety przetwornicy.Tu masz schemat pod nazwą "fluorescent lamp 12 v" :http://www.elektroda.net/cir/index/High%20Voltage%20Power%20Supplies/High%20Voltage%20Power%20Supplies.htmJeśli słabo znasz się na elektronice to proponuję poszukać gotowych rozwiązań w sklepach (są takie chińskie latarki ze świetlówką).Jeszcze jedno: Taki prosty układ ma jedną wadę może nie zaświecić jeśli temperatura otoczenia będzie zbyt niska...
 • Level 11  
  Wystarczy szukać. Poniżej dość prosty schemat:
  Jak zasilać świetlówkę napięciem 12V
 • Level 39  
  1. Świetlówka nie musi być zasilana prądem stałym - zatem diody na wyjściu przetwornicy są zbędne.
  2. Układ dla ustalenia częstotliwości generatora "555" jest niepotrzebnie skomplikowany, zamiast R1, R2, R3, R4, P1, D1 i D2, wystarczą 2 oporniki.
  3. Dioda DZ jest zbędna.
  4. Dioda D3 powinna być 1N4001 lub podobna, ona jest tylko dla zabezpieczenia przed odwrotną polaryzacją, jeżeli włączy się błędnie, to leci bezpiecznik (gdzieś tam ...).
  5. Całość może być jeszcze prostsza, bo można zrobić generację na układzie samowzbudnym, bez scalaka 555, tylko parę zwoi na traforze dla sprzężenia zwrotnego.

  Możesz wykorzystać istniejące gotowe oprawy świetlówkowe "z demobilu" z jakiejś zajezdni autobusowej, ale tam jest zasilanie 24V, więc trzeba odwinąć połowę uzwojenia pierwotnego (kolektorowego) - tam był tranzystor NPN, chyba BDY24.
  Zastosowanie świetlówek o mocy kilku watów nie jest szczególnie rewelacyjnym rozwiązaniem, ich sprawność świetlna jest kiepska, niewiele lepsza od żarówki, a komplikacja mechaniczna z mocowaniem jednak sporych opraw może nie być warta uzyskanego efektu.
  A gdybyś tak pomyślał o diodach LED białych?
 • Level 12  
  moze ktos mi powiedziec czym zastapic tranzystor d882p? Własnie taki tranzystor znajduje sie w układzie sterowania "warsztatową swietlówka na 12v" Mam takie dwie sztuki jedana to 13watowa druga 9watowa.
  9 watowa pracuje ładnie i sie nie grzeje natomiast 13W starsznie sie grzeje i po 4 goninach pracy poprostu sie spaliła.W obydu przypadkach tj lamapach jest ten sam układ elektroniczny identytczny Moze wiecie czym zastapic ten tranzystor na mozejakis mocniejszy by sie nie grzał
  pozdrawiam
 • Level 17  
  Lepiej kupić gotowy układ z tego względu, że co prawda tranzystory i układy dokupisz w elektronicznym, ale odpowiedniego transformatorka juz raczej nie...