Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z odchyleniem pionowym tv Kawa 9115

antek124 19 Gru 2006 11:40 2774 48
 • #31
  antek124
  Poziom 32  
  Mirek Z powiedz mi jakie powinno być napięcie na zasilaniu do wzmacniacza wizji?I czemu jest napięcie na układzie la7830 na nóżce 2 3,5V a na schemacie mam 12,89V.Moim zdaniem jest zaduże napięcie na wzmacniaczu wizji bo az 190V.I ginie obraz a jak podepne rezystor 6,2kΩ to obraz się pokazuje a jak odepne to ginie.
 • TestoTesto
 • #32
  Mirek Z.
  Moderator
  Trochę zaskakujące pytanie, bo jakoś przeskoczyłeś temat podstawowego napięcia dla prawidłowego działania tego TV, jakim jest 12V na ZD402 (10,5-12,5V). Napięcia, o które pytasz, nie mam podanego. Z reguły wynosi w takich TV 160-180V, ale bywają rozrzuty, np. na schemacie 200V - w praktyce 230V. Większe nieco napięcie w tym miejscu nie jest raczej powodem problemów, gorzej, gdy jest odwrotnie. Nie bardzo też wiem, o jakim 6,2k piszesz. Co do małego napięcia na wyjściu LA - zauważ, że sterowanie (n.4) jest bezpośrednio połączone z AN (bez kondensatora separującego). Napięcie na tej nóżce wymusza z kolei napięcie na wyjściu. Podobnie jest w każdym wzmacniaczu o bezpośrednim, galwanicznym połączeniu między stopniami, np. wzmacniacz operacyjny, wzmacniacz (końcówka) mocy audio itp. Sądzę, że AN nadal jest zasilany zbyt niskim napięciem z ZD402 i stąd problemy i z pionem i z wysterowaniem końcówek RGB - też przecież z AN. Ponadto do prawidłowej pracy toru RGB są z reguły potrzebne prawidłowe impulsy powrotne z pionu.
 • TestoTesto
 • #33
  antek124
  Poziom 32  
  R6.2kΩ podpiołem z tego względu że znika mi obraz i zanizam napięcie na 140V i jest obraz.A z tym zasilaniem na zenerce nie moge dojśc co ja nie códowałem i nic tego nie wychodzi juz nie mam pomysłów co do zenerki.Kondensatory powymieniałem ale nic z tego.Nie wiem dziwna sprawa z tego.
 • #34
  Mirek Z.
  Moderator
  Czyli jednak stary problem został. Tam już podejrzewałem różne rzeczy, jak np. ten dodatkowy (na moim schemacie nie ujęty) rezystor między wyjściem z trafopowielacza a diodą prost. na te 12V, nawet to, że z rozpędu dałeś jakąś zwykłą diodę, np. 1N400x, a nawet trafopowielacz. No ale te elementy wymieniłeś ponownie, a przede wszystkim ostatnie pomiary wyraźnie wskazywały na zbyt duży pobór prądu w tej gałęzi. Nie wiem, jakim przyrządem dysponujesz. Ja mam zwyczaj w takim przypadku korzystać z zakresu testera diody (i przejść - "piszczyk"). Pomiar na katodzie ZD402 (końcówką "+" oczywiście, "-" do masy) powinien dać wynik minimum 200-250mV (bo to są miliwolty, czyli spadek napięcia na mierzonym elemencie lub układzie). Znacznie niższy wynik świadczy o jakimś przywarciu/przeciążeniu. Szukanie polega w pierwszym rzędzie na ograniczeniu zakresu poszukiwań poprzez pomiar za każdym elementem dołączonym do tego obwodu. Jeżeli pomiar wskaże wyższy wynik (za np. rezystorem czy diodą), można założyć, że to odgałęzienie nie obciąża. Jeżeli nie można znaleźć takiego odgałęzienia, to niestety trzeba po kolei odłączać elementy bezpośrednio zasilane z tych (umownie) 12V - do momentu wyraźnego wzrostu wskazań przyrządu. Tak czy inaczej - na Zenerce musi być minimum 10V, a lepiej więcej. Swoją drogą, ciekawe jak wyglądał pion i napięcia na LA, kiedy odłączyłeś przełącznik zakresów i głowicę.
 • #35
  antek124
  Poziom 32  
  Uzyskałem na zenerce 8,6V i odchylił ale jest jeden problem ponieważ jest cienki jasny pasek na środku ekranu i cienkie paseczki u góry.

  Dodano po 18 [minuty]:

  trafo powielacz na 100% paniety a diode brałem bo w poltroniku nie mieli 1W tylko 1,3W.więc wtawiłem.Odpiołem głowicę i zmieżyłem napiecia na la i napięcia mam teraz takie:la nózka 2-19V,3-24V,4-0,45V,5-0,55V,6-23V,7-15,03V.I po podpieciu głowicy napiecie sie nie zmieniaja.Przed rezystorem R425 mam teraż napiecie 9,23V a za R425 napiecie 8,70V i takie same na zenerce.I jest teraz taki problem jak w poprzednim poscie.
 • #36
  Mirek Z.
  Moderator
  Dioda oczywiście może być - "nieco" później przebije niż poprzednia przy ponownym (kiedyś tam) wzroście napięcia z zasilacza (i w konsekwencji z trafopowielacza). Pisałem o diodzie impulsowej prostowniczej (z odczepu trafo). Na n.4 LA - sterowaniu - powinno być 0,9V. Tak jak pisałem, pewnie już z AN jest źle sterowana. Co do odpięcia głowicy (i LA7910), wcześniej podobno miałeś ok. 10V na Zenerce, i byłem ciekawy pracy pionu przy tym napięciu. W każdym bądź razie nigdy nie można wykluczyć, że są dwie usterki naraz - oprócz zaniżonego głównego napięcia (tzn. tego niby 12V) tak czy inaczej coś z pionem. Tym bardziej trzeba trzeba dojść do ładu z jednym, czyli tym zasilaniem. Prąd pobierany poniżej 100mA przy tym napięciu może i nie jest zbyt duży, dlatego tym bardziej zastanawia stosunkowo niskie napięcie już przed R425. Do teraz nie wiem, czy elektrolit C426 2200/25V wymieniałeś. Proponuję też (ponownie) zewrzeć na krótko ten rezystorek między trafopowielaczem n.3 a diodą D408 (ta musi być impulsowa). Zobacz, jakie będą napięcia po tym zabiegu. Trafo jest HR7443?
 • #38
  Mirek Z.
  Moderator
  Trafa są b. podobne, chociaż nie identyczne. Ciekawe, jaki miałeś ten FCK? Napisz, co dało zmostkowanie tego rezystorka (nie przejmuj się nim przypadkiem, on tylko pełni rolę bezpiecznika) i napisz może jeszcze, jakiego konkretnie typu jest dioda D408. Swoją drogą, na n.3 trafopowielacza impulsy mają ponad 50% impulsów z n.4 zasilającej pion, czyli przed R425 powinieneś mieć minimum 13V, jak już kiedyś pisałem.
 • #40
  Mirek Z.
  Moderator
  Jeżeli zmostkowanie rezystorka nic nie da, to na wszelki wypadek zamień ze sobą miejscami diody z nóżek 3 i 4 trafo (tymczasowo, od strony druku np.). Czyli elektrolit "za plecami" Zenerki, czyli za radiatorem - C419, też był wymieniony? Odpowiedź daj razem z innymi (pomiary) :)
 • #41
  antek124
  Poziom 32  
  ok mirek obraz jest i odchylił tak jak trzeba tylko nie mogę ustawic kolorów potencjometr nie reaguje na kolory.
  I tylko zostało mi wsawic nowy rezystor ale przeciez mieniałem jego we wczesniejszej rozmowie pisałeś onim.To i chyba felerny sprzedali .

  Dodano po 5 [minuty]:

  kondensatory są wszystkie wymienione nawet C407.A napięcie przed rezystorem mam teraz po zmostkowaniu 13,90V a za R425 ma 11,90V
 • #42
  Mirek Z.
  Moderator
  No i pięknie. Rezystora w zasadzie dawać nie musisz - wcześniejsze wersje go nie miały, a i tak nie spełnia swojej bezpiecznikowej roli - po zwarciu zenerki i tak R425 się smaży. Jak chcesz i musisz :) to kup i wstaw przy okazji - 0,1-0,22oma/0,25W. Koloru nie masz w ogóle? Od zaskoku PAL jest (przynajmniej na schemacie) trymerek CT30 przy kwarcu z n.2 AN5601K.
 • #44
  Mirek Z.
  Moderator
  Skacze w pionie? Z prawej strony AN jest chyba, oprócz centrowania (fazy) H również p-rek synchro V - ustaw na środek. Zaskok kolorów - sprawdź zakres regulacji wyjmując wkrętak po każdym poruszeniu trymera, bo może mieć na to wpływ. Jesteś pewny, że stacje są wstrojone optymalnie? To też ma wpływ na zaskok koloru. To nie jedyne możliwości, ale sprawdź najpierw to.
 • #46
  Mirek Z.
  Moderator
  Chyba źle się wyraziłem - pr-ek na środek pomiędzy skakaniem w jedną i w drugą stronę. Powinno być takie stabilne w sumie położenie. A stacje nie wstrajają się same czy wstrajają się źle i trzeba poprawić? Czyli kolor zaskakuje, gdy obraz jest "przeostrzony" - odstrojony nieco w górę? Co z regulacją trymerem - czy może go nie ma? Jak jest, to ustaw ten środek zakresu zaskoku kolorów wtedy, gdy ten kolor wskoczy przy odstrojeniu i sprawdź, czy coś się poprawiło. Czy obraz normalnie jest gładki, czysty, bez jakichś zakłóceń?
 • #47
  antek124
  Poziom 32  
  Zrozumiałem oco ci chodziło to jest ustawiony ten perek a by nie skakał.Ale jak ustawie częstotliwosc do momentu najlepszej ogladalnosci i usawie kolor to jest dobrze dopuki nie zaprogramuje.A jak zaprogramuje to rozstraja sie i są zniekształcenia obrazu.

  Dodano po 15 [minuty]:

  I dlaczego jest taka przyczyna że jak jest obraz panoramiczny to z prawej strony jestściągnięty w dół a z lewej w górę.Poprostu obraz jest lekko skoszony.Bo jak niejest panoramiczny to tego nie widac.
 • Pomocny post
  #48
  Mirek Z.
  Moderator
  Od drugiej sprawy - krzywo zamocowane cewki odchylające na kineskopie. Można to poprawić uprzednio zmniejszając wysokość obrazu - żeby lepiej widzieć poziom. Należy poluzować mocowanie cewek najpierw od strony gum dystansowych (przy wył. TV oczywiście), później zaznaczyć pisakiem na szyjce krawędź cewek (żeby nie zmienić ich odległości od ekranu), następnie poluzować śrubę mocującą i delikatnie - prawo-lewo - "odkleić" je od szyjki. Następnie lekko dokręcić śrubę, włączyć TV i starać się ustawić poziom pamiętając o zaznaczonej linii. Po wypoziomowaniu dokręcić śrubę (z "czuciem") i sprawdzić, czy pozioma linia jest prosta. Gdyby opadała po bokach, można to wyrównać gumowym dystansem wsuwając go lub wysuwając od góry między cewki a bańkę. Na koniec należałoby tą gumę przykleić do szkła. Co do zapamiętania stacji przy optymalnym dostrojeniu. Jest na 99,5% odstrojony filtr AFT w układzie p.cz. w puszce w okolicach głowicy. Przy scalaku TA8701 są trzy filtry kubkowe z rdzeniami pośrodku. Od AFT (automatyczna regulacja częstotliwości) jest filtr T106. Jeżeli stacja jest odstrojona w górę (przeostrzona), to z reguły rdzeń należy delikatnie, troszeczkę wykręcić do uzyskania optymalnego obrazu. Trzeba wykonać kilka prób i sprawdzać. Odpowiednie narzędzie - żeby nie zniszczyć rdzenia + cierpliwość.