logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak ustawić zworki Master/Slave na HDD i CD pod IDE1? Komunikat ATAPI

comin 09 Gru 2006 21:20 3375 16
REKLAMA
  • #1 3313399
    comin
    Poziom 21  
    Posty: 782
    Pomógł: 2
    Ocena: 115
    Witam wszystkich
    Borykam się z problemem ustawienia zworek na dysku hdd i cd
    Podłączam pod IDE1 taśmą 40 żyłową (czerwonym od zasilania), gniazda pasują.
    Po uruchomianiu pojawia się komunikat "MASTER DRIVE-ATAPI INCOMPATIBLE"
    Wspomnę że dysk HDD i CD chodził na płycie z PIII ale nie pamiętam czy na jednej taśmie, w każdym bądź razie są sprawne.

    W chwili obecnej zworki ustawione są w ten sposób (zielony)

    Jak ustawić zworki Master/Slave na HDD i CD pod IDE1? Komunikat ATAPI
  • REKLAMA
  • #2 3313410
    K!lleR
    Poziom 39  
    Posty: 4848
    Pomógł: 456
    Ocena: 131
    HDD Master, CD Slave
  • REKLAMA
  • #3 3313440
    comin
    Poziom 21  
    Posty: 782
    Pomógł: 2
    Ocena: 115
    K!lleR napisał:
    HDD Master, CD Slave


    Problem w tym że nie wiem jak to ustawić...
    według screena jakie są teraz ustawienia :?:
  • REKLAMA
  • #4 3313448
    Elektryk80
    Poziom 25  
    Posty: 484
    Pomógł: 89
    Ocena: 61
    na dysku powinna być informacja odnośnie ustawienia zworek.
  • #5 3313462
    m-Q
    Poziom 15  
    Posty: 156
    Pomógł: 4
    Ocena: 3
    1. A gdzie jest ta naklejka ?
    2. Znajdź na płytce zwore J50 i powiedz która to jest. (może jest jakaś rozpiska na dysku)
  • #6 3313469
    comin
    Poziom 21  
    Posty: 782
    Pomógł: 2
    Ocena: 115
    Dobra, powiem jaśniej:

    Na foto jest dysk z zaznaczonymi aktualnie podpiętymi zworkami oraz informacja oznaczeń z dysku, tylko nie wiem jak to odczytać/ustawić.
  • #8 3313499
    comin
    Poziom 21  
    Posty: 782
    Pomógł: 2
    Ocena: 115
    to raczej nie ten model ;)

    Naklejka jest na obudowie (trzeba by odwrócić dysk) -patrząc na moje foto
  • #9 3313513
    Elektryk80
    Poziom 25  
    Posty: 484
    Pomógł: 89
    Ocena: 61
    comin napisał:
    to raczej nie ten model ;)

    Naklejka jest na obudowie (trzeba by odwrócić dysk) -patrząc na moje foto


    Jak podasz model to może znajdzie się ktoś kto ma taki sam i pomoże :) ja bym usunął pozioma zworkę i zostawił pionową. Ale to ja bym tak zrobił ... :/
  • #10 3313533
    K!lleR
    Poziom 39  
    Posty: 4848
    Pomógł: 456
    Ocena: 131
    Model raczej nie ma znaczenia. Zostaw pionową zwore.
  • #11 3313536
    comin
    Poziom 21  
    Posty: 782
    Pomógł: 2
    Ocena: 115
    Model: 90432D2

    Zworkę mogę usunąć, tylko żebym nie musiał lecieć po kiełbasę na grila jak będzie się sprzęt smażył :D

    Dodano po 1 [minuty]:

    Ta pionowa to chyba J50
    Do czego to służy -tak z ciekawości
  • #13 3313572
    Elektryk80
    Poziom 25  
    Posty: 484
    Pomógł: 89
    Ocena: 61
    według opisu na naklejce oznacza ustawienie dysku w tryb MASTER (zworka założona) a oznaczenie "J50" - to tylko chyba producent wie ;)
  • #14 3313588
    comin
    Poziom 21  
    Posty: 782
    Pomógł: 2
    Ocena: 115
    K!lleR'ek jesteś wielki!

    Zostawiłem tylko J50 i nadal klapa...
    CD też ma ma tą zworkę ustawioną
    Jakie propozycje?
  • #15 3313613
    K!lleR
    Poziom 39  
    Posty: 4848
    Pomógł: 456
    Ocena: 131
    CD na Slave niech kolega ustawi
    Jeśli jest na tej samej taśmie.
  • REKLAMA
  • #16 3313615
    Elektryk80
    Poziom 25  
    Posty: 484
    Pomógł: 89
    Ocena: 61
    usuń zworkę z CD-ka i powinno ruszyć
  • #17 3313651
    comin
    Poziom 21  
    Posty: 782
    Pomógł: 2
    Ocena: 115
    K!lleR napisał:
    CD na Slave niech kolega ustawi
    Jeśli jest na tej samej taśmie.


    Elektryk80 napisał:
    usuń zworkę z CD-ka i powinno ruszyć


    Panowie, dwie odpowiedzi trafione!
    Jestem winny browarka :D

    Serdecznie dziękuję, kolejny raz koledzy z elektrody nie zawiedli :wink:
    To dla was :popcorn: i oczywiście punkciki.

    Dziękuję i pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczył ustawienia zworek Master/Slave na dysku HDD i napędzie CD pod kontroler IDE1 z użyciem taśmy 40-żyłowej. Po podłączeniu pojawiał się komunikat "MASTER DRIVE-ATAPI INCOMPATIBLE". Dysk HDD i napęd CD były sprawne i wcześniej działały na płycie z procesorem Pentium III. Użytkownik przedstawił zdjęcie aktualnych ustawień zworek, jednak nie był pewien ich interpretacji. W dysku oznaczenie J50 odpowiadało za tryb Master, a usunięcie dodatkowej zworki pionowej (J50) pozostawiało dysk w trybie Master. Zalecano ustawienie dysku HDD jako Master, a napędu CD jako Slave na tej samej taśmie IDE. Usunięcie zworki z napędu CD rozwiązało problem i pozwoliło na prawidłowe wykrycie urządzeń bez błędu ATAPI. Dysk i napęd muszą mieć odpowiednio skonfigurowane zworki, aby uniknąć konfliktów na magistrali IDE.
REKLAMA