Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

połączenie elementów w całość - satel ca10

mmarcz 16 Gru 2006 14:43 27595 31
  • Poziom 11  
    witam,
    mam prośbe czy ktoś z instalatorów jest w stanie narysowac mi schemat i jak ustawic parametry centrali wg poniższego zestawienia. To dopiero moje pierwsze kroki w montażu alarmów i nie chce czegoś spieprzyć . Za pomoc dziekuje

mam 4 kontraktony , 2 cobalty (zwykłe), 2 rokonet zodiak pro rk410 , 1 indigo i oczywiście lcd i sygnalizator 4001

chciałbym aby było to tak połączone
    do z1,z2,z3 - 3 kontraktony
    do z1 w LCD - 1 kontakton (wejście)
    do z4,z5 - 2 cobalty
    do z6,z7 - 2 rokonety
    do z8 - indigo

za pomoc byłbym bardzo wdzięczny
    programować mogę przez rs
  • Poziom 35  
    O jaki schemat Ci chodzi ? Kontaktrony ustawiasz jako NC . W czujnikach wstawiasz dwa rezystory i ustawiasz jako 2EOL . Wszystko jest w instrukcji instalatora .
  • Poziom 11  
    tyle to wiem ale jak to ma być w praktyce (rozrysowany schemat połączeń - co do czego), i jak to później zaprogramować żeby miało sens
  • Poziom 35  
    mmarcz napisał:
    ...tyle to wiem...
    więc czego nie wiesz ?
    mmarcz napisał:
    ...ale jak to ma być w praktyce...
    dokładnie tak samo jak w teorii o której piszesz że wiesz
    mmarcz napisał:
    ...(rozrysowany schemat połączeń - co do czego)...
    schemat czego , jakich połączeń :?:

Masz instrukcję instalatora ? Jak masz to poczytaj . Instrukcja napisana jest metodą łopatologii stosowanej .
  • Poziom 11  
    poprostu narysowane wejścia i jak są podłączone do nich czujniki , jak sa podłączone rezystory w czujce , itp

instrukcje mam i studjuje ale tak jak napisałem to są moje pierwsze kroki a chciałbym to mieć czytelnie czarno na białym , wiadomo że później idzie już z pamięci , nie miałem jeszcze szkoleń z satela i nie wiem wszystkiego tak jak Pan i nie jest to dla mnie takie proste. Nie miałem jeszcze doświadczenia także ja znam teorie (z instrukcji) i musze czekać do nowego roku aż mi ktoś to praktycznie pokaże , a chciałbym rodzicom taki prezent na gwiazdke zrobić i zamontować alarm.
  • Poziom 35  
    Więc tak .
    1) podłączenie manipulatora do centrali <> strona 20 rysunek nr.8
    2) podłączenie kontaktronów <> jedna końcówka do COM druga do dowolnego wejścia Z
    3) podłączenie czujek w konfiguracji 2EOL/NC<> strona 22 rysunek nr. 9
    Wszystko jest narysowane . A zgodnie ze stara maksymą "jeden obraz za tysiąc słów" .
  • Specjalista elektryk
    Witaj

Posłuchaj kolegi wyżej.

Mnie nikt także nie uczył, ani nie byłem na żadnym szkoleniu i wszystko miałem od początku do teraz na swojej głowie.

Rozłóż wszystko na biurku, zacznij od złożenia "skrzynki" - czyli kołki instalacyjne wciskasz w otwory - dobrze, jeżeli wcześniej ich górną część mocno ścisniesz - wtedy łatwiej założyć na nie płytę główną. Płyte w skrzynce zlokalizuj w lewej górnej części stykami do dołu. Poodkręcaj wszystkie dociski, tak, żebyś swobodnie mógł później wpinać przewody.

Dla wygody i bezpieczeństwa możesz zakupić specjalny przewód 8 kolorowy, jeżeli takiego nie masz, to skrętkę telefoniczną 3 parową.

Teraz instrukcja instalatora i krok po kroku podłączasz na próbę 1 czujkę w trybie 2EOLNC - czyli dwuparametrycznie 2 * 1,1k rezystory - masz opisane jak to podłączyć w czujce - dla wygody sprawdzaj sobie styki miernikiem.
    Podłącz manipulator - masz tam naklejkę wewnątrz na podstawce - nie zrywaj jej - manipulator musisz mieć zamknięty w czasie uruchamiania - sprężynka musi dociskać mikrostyk sabotażowy.
    Zamiast głównego sygnalizatora na początek podłacz sobie pod OUT1 jakis 12 v brzęczyk - wszystkie pozostałe wyjścia OUT2-OUT4 zamknij do masy rezystorem 2,2k (masz w zestawie)

No i uruchom całość - zobacz jaka jest kolejność włączania (najpierw chyba ako - później 230V - na początku w instrukcji było odwrotnie - dlatego nie jestem pewien ;) )

Powodzenia

i jeszcze ważna rzecz - przeczytaj najpier instrukcję użytkownika - po pierwsze zrozumiesz o co chodzi z całym systemem, po drugie zaoszczędzisz sobie błądzenia w instrukcji instalatora - już kilka razy szukałem czego w instr. inst, czytajac ją od deski do deski - a po kilku dniach dochodziłem do tego, że to nie ta książka... :)
  • Poziom 32  
    zastanów sie centrala chce dostać info od czujek wiec jeżeli na jej wejściu z1-z8 względem com będzie podana np. masa z czujnika (typ.NC )to uzna linię za zamknietą jeżęli czujnik sie pobudzi iprzestanie podawac masę linia będzie otwarta..ale tu jest dużo tłumaczenia i to się nie uda -jeżeli chcesz zaoszczędzić to poprowadź przewody do każdego urządzenia zamontuj uchwytu lub denka czujek oraz koguta i niech Ci to ktoś podłaczy- będziesz miał czyste sumienie że zrobiłeś ile umiałeś -----bo to jest tak jakbyś chciał zrobić remont silnika korzystajc tylko z forum .Jak pierwsze kroki to żeby się nauczyć potrzeba praktyki może zatrudnij się u kogoś żeby się nauczyć bo w ten sposób nie uda się
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ...albo trochę inaczej. Na początku centrala z manipulatorem, z pozakładanymi rezystorami na wejścia i wyjścia, później uruchomienie (tak, najpierw aku, później 230v), kasowanie ewentualnych usterek i alarmów a dopiero później podłączanie czujek, sygnalizatorów itp.
    Ale ogólna koncepcja jest bardzo dobra dla początkującego - tak, jak kol. kasprzyk napisał: najpierw na stół, a potem na ścianę

pozdrawiam - Maciej
  • Poziom 35  
    sharp napisał:
    ...tak, najpierw aku, później 230v...
    Dokładnie to na odwrót . Najpierw 230 V . A tak od strony praktycznej , to akumulator przy uruchamianiu właściwie nie jest do niczego potrzebny i jedynie przeszkadza w montażu .
    sharp napisał:
    ...kasowanie ewentualnych usterek i alarmów a dopiero później podłączanie czujek, sygnalizatorów itp....
    Żadnych takich . Najpierw podpiąć czujki a później uruchamiać . Jeżeli zacznie od kasowania czegokolwiek to się dopiero zamota .
    Tomasz.W napisał:
    sharp napisał:
    ...tak, najpierw aku, później 230v...
    Dokładnie to na odwrót . Najpierw 230 V . A tak od strony praktycznej , to akumulator przy uruchamianiu właściwie nie jest do niczego potrzebny i jedynie przeszkadza w montażu ..

w taki sposób to włączało się zasilanie w starych CA-10-kach. Co prawda autor nie pisze, czy ma CA-10, czy CA-10+, ale po "zestawieniu zakupów" :D wygląda, że nową, a w plusie włącza się najpierw aku (bez niego centrala nie ruszy), a później 230v.

Tomasz.W napisał:
    sharp napisał:
    ...kasowanie ewentualnych usterek i alarmów a dopiero później podłączanie czujek, sygnalizatorów itp....
    Żadnych takich . Najpierw podpiąć czujki a później uruchamiać . Jeżeli zacznie od kasowania czegokolwiek to się dopiero zamota .

I tu się pozwolę z kolegą nie zgodzić. Początkujący użytkownik powinien uczyć się drobnymi krokami, a moim zdaniem to daje sposób przeze mnie podany. po wpięciu rezytorów i uruchomieniu centrali użytkownik dostaje komunikat o rozprogramowanym zegarze/dacie, ew. braku linii telefonicznej lub problemie z adresami szyfratorów (jeśli jest ich więcej niż jeden). Na tym etapie pozostaje mu sprawdzenie i usunięcie awarii.
    Jeśli jednak miałby popodpinane czujki (czego wcześniej nie robił), a co gorsza sygnalizatory, to wtedy byłby zamotany. :D

pozdrawiam - Maciej
    bardzo ładnie :spoko:
    ...ale czy nie lepiej byłoby podłączenie tych trzech kontaktronów (linia Z5- powinno być EOL) każdy do oddzielnej linii np: Z5, Z6, Z7, a sabotaż systemu przenieść na Z8? (oczywiście razem ze stykiem sabotażowym centrali). Poza tym mógłbyś też zrobić je na podwójnym parametrze (i kontaktron z linii szyfratora też)
    I zamień COM-y z OUT-ami przy wyjściach 1 i 2 (zamieniona polaryzacja)

pozdrawiam - Maciej
  • Poziom 11  
    sharp napisał:
    bardzo ładnie :spoko:
    ...ale czy nie lepiej byłoby podłączenie tych trzech kontaktronów (linia Z5- powinno być EOL) każdy do oddzielnej linii np: Z5, Z6, Z7, a sabotaż systemu przenieść na Z8? (oczywiście razem ze stykiem sabotażowym centrali). Poza tym mógłbyś też zrobić je na podwójnym parametrze (i kontaktron z linii szyfratora też)
    I zamień COM-y z OUT-ami przy wyjściach 1 i 2 (zamieniona polaryzacja)

pozdrawiam - Maciej

ok pozmieniałem mam nadzieje że teraz dobrze :) , dołączyłm plan pomieszceń , jeśli można to proszę o sprawdzenie czy można tak rozmieścić czujniki, w jednym pokoju zastanawiam się nad Indigo . Może jakieś inne propozycje ? za pomoc dziękuje .
    na pewno brakuje czujki patrzącej na szyfrator,
    czy kontaktrony są potrzebne w drzwiach wewnątrz domu?
    w łazience czujka nie widzi małego okna (chyba, że jest ono naprawdę maleńkie),
    w dużym pokoju (tam, gdzie kominek) przydałaby się czujka dualna, może druga taka na ścianie przeciwległej
    indigo nie zaszkodzi
  • Poziom 11  
    sharp napisał:
    na pewno brakuje czujki patrzącej na szyfrator,
    czy kontaktrony są potrzebne w drzwiach wewnątrz domu?
    w łazience czujka nie widzi małego okna (chyba, że jest ono naprawdę maleńkie),

okno jest naprawde małe także nie biore go pod uwage , co do kontaktronów to przy drzwiach wejściowych jest z opóźnieniem 20s na otwarcie a reszta "natychmiastowe" takze nie wiem czy jest potrzebna czujka , może się myle.

I jeszcze pytanie co to za czujnik (w zał)
    czujka nad szyfratorem jest raczej potrzebna. Pomyśl, co się stanie, kiedy ktoś przyłoży neodym do ościeżnicy i wywali drzwi? Kontaktron nadal będzie zwarty, a do szyfratora droga stanie otworem.
    Stosowanie kontaktronów na drzwiach wewnętrznych mija się z celem - gdy system jest rozbrojony nie są nie są brane pod uwagę przez centralę, a gdy uzbrojony - cóż, od czegoś są czujki.
  • Poziom 11  
    sharp napisał:

w dużym pokoju (tam, gdzie kominek) przydałaby się czujka dualna, może druga taka na ścianie przeciwległej
    indigo nie zaszkodzi

właśnie tam jest czujka dualna "cobalt"
    z tą czujką przy manipulatorze to faktycznie nie wziąłem tego pod uwage tylko jak ją ustawić w centrali , bo kontaktron jest opóżniony i po wejściu do domu mam 15s na wprowadzenie hasła , a czujka jak ją ustawić ???
  • Specjalista elektryk
    Witam

Ja mam jedno "ale" - na co koledzy nie zwrócili uwagi - czujki nie powinny patrzeć na okna - odbicia, refleksy sprzyjają fałszywym alarmom, już od ponad roku stosuję tą zasadę - zresztą w instrukcji każdej czujki jest o tym napisane, do tego przeważnie pod każdym oknem zlokalizowane są kaloryfery - a to dość istotny problem.
    Jest więcej pracy z prowadzeniem przewodów - ale za to spokojniejsze życie ;)

Pzdr
  • Poziom 11  
    wziąłem to pod uwage ale wszystkie okna mają wewnętrzne rolety i sa zasłaniane jak jest włączany alarm,

po zmianach widzę ten plan tak jak w załączeniu

Może jeszcze jakieś zmiany ??? czekam na opinie
  • Poziom 11  
    ok jutro zabieram sie za montaż , jeśli ktoś wnosi jakies uwagi proszę pisać . W załaczeniu są schemat połączeń i plan mieszkania . Za każdą uwage dziekuje. Troche pozminiałem od pieronego planu ale myślę że bedzie ok.

Mam pytanie czy rozgryzł ktoś co to za czujnik jest (umieszczony powyżej) i czy możecie polecić czujnik INDIGO bo są różne opinie . Może inną stłuczeniówke ? (np DSC AC-101 lub DG 50 )
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    może być, tylko nie wiem po co dajesz te kontaktrony w drzwiach wewnętrznych (pokój, łazienka) - linia 7?
    można też podwójnie sparametryzować linię sabotażową i we/wy
    DG-50 jest prostą czujką mikrofonową (nie wiem, czu jeszcze jest w sprzedaży ;-) ), o wiele lepsza jest AC-101 - z detekcją uderzenia - reaguje na zbicie szyby klejonej, zbrojonej, warstwowej...
  • Poziom 11  
    sharp napisał:
    może być, tylko nie wiem po co dajesz te kontaktrony w drzwiach wewnętrznych (pokój, łazienka) - linia 7?...

to tylko opcja którą brałem pod uwage , nie montuje ich nie ma sensu faktycznie :)
    sharp napisał:
    można też podwójnie sparametryzować linię sabotażową i we/wy...

jak to zrobić ?
    sharp napisał:
    DG-50 jest prostą czujką mikrofonową (nie wiem, czu jeszcze jest w sprzedaży ;-) ), o wiele lepsza jest AC-101 - z detekcją uderzenia - reaguje na zbicie szyby klejonej, zbrojonej, warstwowej...

czyli krótko INDIGO czy AC-101.

a tak wogóle to dzięki SHARP za wszelką pomoc :spoko:
    Cytat:
    sharp napisał:
    można też podwójnie sparametryzować linię sabotażową i we/wy...

jak to zrobić ?

równolegle do styku w kontaktronie dajesz rezystor 1,1kohm i szeregowo z nimi drugi 1,1 kohm (ten już bez żadnego styku i może być w centrali) i programujesz jako linia 2EOL/NC

Cytat:
    sharp napisał:

czyli krótko INDIGO czy AC-101.

ja OSOBIŚCIE dałbym AC-101, ale tylko dlatego, że zakładam je bardzo często i jeszcze nigdy mnie w jakiś specjalny sposób nie zawiodły (tylko, że trzeba je wieszać w trochę inny sposób). Co do INDIGO nie mam specjalnie wyrobionego zdania, bo zakładałem je raz - ale ogólnie znajomi po fachu wypowiadają się o niej całkiem pozytywnie
    Ma też regulację czułości.
  • Poziom 11  
    mam jeszcze pytanie jak ustawia się żeby przy wejściu i wyjściu był sygnalizowany czas przez manipulator , bo ustawiłem na wyjście ale jak się wchodzi to cisza a po 20s alarm . Jeśli można proszę o info. dzieki
  • Poziom 11  
    sharp - jeszcze raz dzieki za pomoc :)

alarm działa i funkcjonuje poprawnie , dodałem dwie stłuczeniówki do całości i usunąłem kontaktrony :lol: z drzwi wewnątrz domu.

mam pytanie jeszcze czy da się połączyć dwie centrale ca10+ w taki sposób aby alarm z jednej ( bez monitoringu) wywołał alarm w drugiej (monitoring)?
  • Poziom 13  
    sharp napisał:
    ...albo trochę inaczej. Na początku centrala z manipulatorem, z pozakładanymi rezystorami na wejścia i wyjścia, później uruchomienie (tak, najpierw aku, później 230v), kasowanie ewentualnych usterek i alarmów a dopiero później podłączanie czujek, sygnalizatorów itp.
    Ale ogólna koncepcja jest bardzo dobra dla początkującego - tak, jak kol. kasprzyk napisał: najpierw na stół, a potem na ścianę

pozdrawiam - Maciej

Maciej to chyba jeszcze po Sylwku jakiś "ciąg" najpierw telefon teraz policja....nic tu zazdrościć.
    witam

wyprowadź z wolnego wyjścia programowalnego OUTx alarm włamaniowy (lub jeśli nie masz wolnego OUT-a, to z jakiegoś wykorzystanego) w centrali bez monitoringu, i podłącz w drugiej (z monitoringiem)do wejścia oprogramowanego jako np: "linia 24h głośna" - oczywiście musisz tą linię wpisać do programu.

pozdrawiam - Maciej

PS. wszystko ruszyło bez problemów? no, no :spoko:

:arrow:strazak26 ja się dopiero rozkręcam, to dopiero początek stycznia :D :D