Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ktora moc jest prawdziwa?

17 Gru 2006 20:23 2872 35
  • Poziom 12  
    Mam takie pytanie bardzo prymitywne ale wole sie spytac ludzi majacych o tym pojecie. A wiec do rzeczy , przy kupnie glosnika patrzy sie na moc max. czy na moc znamianowa , a i czasami podaja moc muzyczna moze ktos mi wytlumaczy to wszystko . Dzieki pozdrawiam
  • Poziom 21  
    gdzies na forum było już na ten temat.

Patrzy sie na moc ciągłą : RMS
  • Poziom 17  
    Hej, patrzysz w pierwszej kolejnosci na efektywnosc - db i na moc znamionową - RMS. Po tym juz wiesz ile ten glosnik moze dac z siebie, ale to nie koniec jest jeszcze wiele innych czynników ... moc max to jest taka ktora maksymalnie przez krutką chwile glosnik wytrzyma, a na reszte mocy nie patrz, bo to juz tylko dziwne wynalazki zeby ludzia zycie utrudniac! Pozdr.
  • Poziom 21  
    Jeszcze wazny czynnik:
    Fs(Hz)
    Qts
    Qms
    Qes
    Vas(L)
    SPL(dB)
    Xmax
    Re(ohm)
  • Poziom 33  
    przy kupnie glosnika patrzy sie na opinie o nim wiarygodnych osob. kupujac tanie, chinskie glosniki parametry sa raczej wyssane z palca.

poza tym nie ma pojecia, ktora moc jest prawdziwa. kazda jest prawdziwa, a zalezy ona od normy pomiaru...
  • Poziom 35  
    Daruj sobie to "coś" z podanego linku. Za 35zł masz o niebo lepszą Teslę ARN 226 z rzetelnymi parametrami i z dobrym brzmieniem. Jeśli z jakiegoś powodu Tesla Ci nie odpowiada, to ewentualnie możesz wziąć STX 22/120 lub Alpharda LW800.
  • Poziom 12  
    stx 22/120/8 mi nawet by sie podobla ale czy to 120 wat to prawdziwa moc tego glosnika ??
  • Poziom 14  
    Najważniejsza jest moc znamionowa (RMS=Real Music Sound), potem na moc muzyczną (można też ją określić maxymalną mocą) i oczywiście na interpretacje (Omy), bo po co kupić kolumny, jak później się okaże, że wzmacniacz, ma mniejszą interpretacje lub większą i się spali, a w najlepszym przypadku, spalą się tylko bezpieczniki. Kup z taką samą interpretacją jaką masz w zmacniaczu, a jak jeszcze nie kupiłeś wzmacniacza, to kup najlepiej 8 omowe, bo większość kolumn jest na 8 omów. Pozdrawiam ;)
  • Poziom 30  
    Cytat:
    oczywiście na interpretacje (Omy)
    chyba impedancje a nie interpretacje interpretacja to zupełnie inna rzecz
  • Poziom 22  
    Witam,

Jak pisał kolega Caleb_ każda moc jest prawdziwa, zależy tylko co chcesz z niej wyczytać.

Podstawowa sprawa to jak pisali koledzy RMS i SPL czyli moc ciągła jaką jest w stanie przetwarzać głośnik przez dłuższy czas i jego sprawność czyli jak głośno będzie grał przy określonym poborze mocy ze źródła.

Co to znaczy? MOC jest parametrem niszczącym, tzn mówi nam tylko ile głośnik jest w stanie znieść zanim się nie spali. Ważniejszy jest SPL który mówi jak głośno zagra głośnik przy określonej mocy podanej ze wzmacniacza. Głośnik o SPL 89dB przy 30W zagłuszy taki o SPL 82dB nawet jeśli będzie pobierał 60W. Dopiero 120W na tym drugim wyrówna głośność obu.

A interpretacji jest tyle ilu interpretujących hehe, opór elektryczny to IMPEDANCJA (uogólniając). Regulamin zakłada że posiadamy jakąś podstawową wiedzę.
  • Poziom 43  
    Bierzesz pod uwage charakterystyke głośnika - najlepiej jakby na dole pisalo, ze jest to zmierzone w komorze bezechowej w systemie Bruel & Kjoer opisany zostalby rodzaj obudowy lub odgrody w której został zmierzony poziom cisnienia akustycznego w zalezności od czestotliwości.

Tim2 napisał:
    (RMS=Real Music Sound), potem na moc muzyczną (można też ją określić maxymalną mocą) i

Po za tym co to za bzdura RMS - pochodzi od wartości skutecznej przebiegu zmiennego w czasie na przykład sinusoidalnego.

http://en.wikipedia.org/wiki/Root_mean_square - czyli pierwiastek kwadratowy z wyrazenia.
    moc muzyczna to chwilowa moc którą głośnik moze oddac przez ileś sekund przy uzyciu przebiegu muzycznego o okreslonym rozkładzie (widmie częstotliwości) czyli więcej basu mniej sopranów i jest to tzw Music Power

moc podawana na głośniku jest moca znamionowa i to raczej co innego niż RMS (trochę inaczej rozumianę) MOC GŁOSNIKA wg uczciwych pomiarów to największa moc wzmacniacza mierzona jako RMS, własciwie przebiegu wychodzącego na zaciski glośnika, przy której głośnik się nie spali przez 100 godzin testu! Sygnał jest tak spreparowany że natężenie pradu opada wraz ze wzrostem czestotliwości w sposób zbliżony do logarytmicznego.

Weźmy pod uwagę, że muzyka to przebieg posiadający przerwy zwane w nomenklaturze pauzami, gdzie ilość dźiweku w porównaniu z impulsem dźwiękowym, czy też sygnalem ciągłym jest zerowa. Powiedzmy przez sekundę mamy sygnal podawany na głośnik 100W a potem idealną cisze 0W (taka prymitywna muzyka). I wychodzi że taki sygnał ma 100W mocy impulsowej, i 50W mocy RMS takiego przebiegu (w przyblizeniu). Jak ktoś chce może sobie policzyć całkę.

A po za tym to dużo bardziej skomplikowana sprawa.
  • Poziom 33  
    tak btw. po co ci wiedziec ile dany glosnik ma mocy? to ci nie powie jak glosno glosnik zagra, ani jak zagra... Informacje o mocy mozna traktowac bardziej jako ciekawostke - tylu ilu producentow glosnikow, tyle norm pomiarow (szczegolnie tyczy sie to tanszych glosnikow)... Parametr moc glosnika istotny jest na estradzie. W domu i tak zwykle mocy jest nadmiar, a poza tym nie ocenisz na ucho jaka moc oddaje twoj wzmacniacz do kolumn.
  • Poziom 12  
    dziekuje za odpowiedzi. A tak wogule to planuje zrobic kolumne i chce sie najpierw dowiedziec troszeke o glosnikach i innych potrzebnych rzeczach. wiec juz wybralem glosnik niskotonowy stx 22/120/8 . co proponujecie dalej pewnie jakis gwizdek ale jaki byle nie za drogi. i wkoncu jak zrobic odpowiednia obudowe zeby to jakos brzmialo przyzwoicie.
  • Poziom 43  
    Do tego głosnika jedynie układ 3-drożny. Głośnik krotko przenosi a pomiar charakterystyki STX nie jest dorbze skompensowany w średnich i wysokich sa po prostu bzdury i zniekształcenia intermodulacyjne.

Max głosnik o takiej konstrukcji musiałby miec 18-20cm średnicy. Przy czym już przy 20 cm będa okropne problemy i wymagana by była bardzo mała masa membrany, przy których masa membrany STX to naprawde kloc. A zastosowanie do tego głosnika czegos takiego jak tłumik i łośnika tubowego to trochę nieporozumienie - byc może by wytrzymał. Powiedzmy Tuba 100dB łumik 14dB. To może by dalo się na tym grac od 2000Hz z takim podzialem.

Jak chcesz miec dużego basowca liniowe pasmo brak dziur uzyj GDN 20/40 z Tonsila. 40W ale za to większa skuteczność. Szersze i bardziej liniowe pasmo. Ładna średnica zrobia swoje. Moca się nie przejmuj.

Co do STX to rożnie bywa oni piszą moc przy zalożeniach spalenia cewki. Nie piszą ile glośnik testują ani nic z tych rzeczy. oczywiście za ta cenę można by gorzej kupić. Biorąc pod uwagę, że trzeba kupic sredniotonowy spoza oferty STX, lub bardzo drogi 15 centymetrowiec, do tego robić zwrotnice na podstawie źle okreslonej charakterystyki, dodatkowo samemu dzielić obudowę na komory, to mówię Ci NIE OPŁACA SIĘ. Za ta cene kupisz dwa tonsile GDN 16/50 czy jeden GDN 20/40 i bez problemu zrobisz kolumny, bardizej ambitne, mimo prostszej konstrukcji.
  • Poziom 12  
    no dobra no to moze powiem tak chce zrobic lepsze kolumny od tych Ktora moc jest prawdziwa?
    Ktora moc jest prawdziwa?
  • Tłumacz Redaktor
    To będzie Ci ciężko z tak niewielkim budżetem, Wygląda mi to na całkiem porządne przetworniki.
  • Poziom 12  
    a tak mniej wiecej ile bym potrzebowal na zrobienie lepszego sprzetu ??
  • Poziom 17  
    NHa robienie takiej kolumny bedziesz potrzebował ok 100-120 zeta za same głośniki, a sklejka to jest groszowa sprawa...
  • Poziom 12  
    ale to koszt jednej kolumny czy 2 ??? kurcze narazie bende chyba musial pochamowac sie z robieniem nowych kolumn za maly budzet. głownym powodem kombinacji jest fakt iz glosniki sa 4 ohm'owe a wzmachor. jest 8 , jes jakis sposób zeby nie uszkodzic sprzetu i moc glosniej posluchac ??
  • Poziom 17  
    Jest to koszt 1 kolumny ale o bardzo doberj jakości dzwięku. Najwięcej będą kosztować głośniki, ale możesz też zrobić taki sprzęt dostatecznie/ dobrze grający i zmieścisz sie w 150 zł (2 kolumny). Co do impedancji (8, 4 Ω) wzmacniacz traci moc 4 krotnie jeśli impedancja wzrośnie 2 krotnie. Nie wiem czy wiesz ale są też głośniki o takich samych patametrach (moc, skuteczność) i inną impedancją dlatego nie ma co sie zastanawiać tylko kup sobie głośniki 8Ω do tego wzmaka też 8Ω
    Powodzenia w budowie! Jak skonczysz to porób fotki i wystaw na DIY Akustyka
    Pozdrawiam Michgur
  • Poziom 12  
    ok jak zrobie to pokaze moje dzielo ale to najpredzej w ferie bo teraz malo czasu i kasy :) . Pozdro
  • Poziom 17  
    Haha z kąd ja to znam
    Przyszłt święta i ksay ubywa....
    Podrawiam Michgur:D
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    mortal100 napisał:
    a tak mniej wiecej ile bym potrzebowal na zrobienie lepszego sprzetu ??

możesz wydać ile sobie życzysz, a'propo danych dotyczących mocy.
    Jakie było zdziwienie kolegi, który wie ile pracy włozyłem w moją nową konstrukcję i ile pracy jest przedemną, kiedy zapytał o moc kolumny.
    Odpowiedziałem że nie wiem, ale inne parametry bez problemu podam :D
    Był w ciężkim szoku. :D
  • Poziom 12  
    No wlasnie ach te swieta kaska sie troszke rozeszla ;/ ale do feri bende odkladal i zobacze co zdzialam .
    przemo-lukas wiem ale ja sobie zycze jak naj mniej wydac i miec jak najlepszy efekt :) i to jest najwiekszy problem bo jestem ciemna masa na temat robienia kolumn i zglebiam dopiero ta czarna magie :p
  • Poziom 33  
    najlepszy efekt jest wprost proporcjonalny do wydanych pieniedzy (zakladajac wysokie zdolnosci konstruujacego).
  • Poziom 12  
    Moje zdolnosci sa na poziomie zerowym
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    mortal100 napisał:
    przemo-lukas wiem ale ja sobie zycze jak naj mniej wydac i miec jak najlepszy efekt :)

Caleb napisał:
    efekt jest wprost proporcjonalny do wydanych pieniedzy

ale najmniej to znaczy ile?
    Najlepiej zrób na początek pożądne 2-wey: coś ze stajni monacora lub visatona, może nie hi-end, ale będziesz bardzo zadowolony.
    monacor:
    http://trimaudio.pl/index.php?a=opis&k=80&kt=&id=39
    http://trimaudio.pl/index.php?a=opis&k=56&kt=3&id=43
    visaton (UWAGA efektywność 86dB):
    http://www.visaton.de/en/1/8/380.html
    http://www.visaton.de/en/1/19/457.html
    możesz zaszaleć:
    http://www.visaton.de/en/1/8/266.html
    http://trimaudio.pl/index.php?a=opis&k=80&kt=3&id=39

Te ostatnie są "mniamuśne".
    Moim zdaniem tvm nie ma dobrego midwoofera, coś taniej to na midwoofery:
    stx
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=354&vItemDB=itemdb
    i najnowszy
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=421&vItemDB=itemdb
    (ale sam ich nie miałem)
  • Poziom 35  
    A te T+A wystarczają ci i podobają ci się brzmieniowo? Chcesz je zmienić tylko z powodu 4 omów, czy chciałbyś żeby twoje nowe kolumny brzmiały jakoś inaczej?

--
    pozdrawiam
    Hefi