logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Colorofon c-230b ładnie świeci tylko przy mocnym wzmocnieniu

Jarek91 18 Gru 2006 21:15 2943 14
REKLAMA
  • #1 3346244
    Jarek91
    Poziom 15  
    Posty: 232
    Pomógł: 4
    Ocena: 5
    Witam niedawno otrzymałem od znajomego ten kolorofon jednakże ładnie gra dopiero w momencie gdy wzmocnienie dźwięku będzie dość duże czego to może być przyczyna.Oprócz tego prosiłbym o schemat w pełni zgodny z moim kolorofonem (tylko do tego modelu) mam wersję z czterema potencjometrami obrotowymi.A wzmacniacz jest na 4Ω.bardzo proszę o pomoc w tej sprawie bo co to będzie za sylwester bez kolorofonu.....:D

    Dodano po 41 [sekundy]:

    Dodam że słabo świeci nawet gdy potencjometry w ko0lorofone będą na maxymalnej pozycjii
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 3346423
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #3 3346534
    Jarek91
    Poziom 15  
    Posty: 232
    Pomógł: 4
    Ocena: 5
    Zastanawiam się czego to może być wina czy kolorofonu czy wzmacniacza .Osobiście uważam że jest to wina kolorofonu tylko nie za bardzo wiem co to może być zgadza się na elektrodzie pełno jest schematów do kolorofonu c-23 a nie c-230b bardzo istotna jest dla mnie zgodność wartości elementów ze schematu z rzeczywistymi elementami ponieważ z wielu elementów ciężko jest mi odczytać ich wartość zdrapane oznaczenia itp

    Dodano po 1 [minuty]:

    A i nie chcę go przynajmniej na razie przerabiać chcę żeby pracował nominalnie czyli wg takich parametrów jakim obdarzyła go fabryka
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 3349018
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #5 3349060
    Jarek91
    Poziom 15  
    Posty: 232
    Pomógł: 4
    Ocena: 5
    ok czyli wymienić kondensatory i tranzystory a gdzie w tym urządzeniu znajdują tyrystory i tranzystory oraz triaki?
    A mam jeszcze jedno pytanie jak dotknę głównego potencjometru bezpośrednio gołym paluchem to tylko pali się jedna lampka czy tak powinno być z tego co słyszałem to wszystkie powinny się palić na max możliwości kolorofonu...
  • Pomocny post
    #6 3350159
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #7 3351918
    Jarek91
    Poziom 15  
    Posty: 232
    Pomógł: 4
    Ocena: 5
    ok ale takie małe pytanko gdzie się znajduje ten wzmacniacz wstępny??
    P.s> jeśli to możliwe prosiłbym aby częściej pan sprawdzał ten post bo mam wątpliwość czy wyrobię się z tym kolorofonem do sylwestra :P

    Dodano po 1 [minuty]:

    jak na razie wymienię tylko elektrolity
  • Pomocny post
    #8 3352159
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    To tranzystor do którego środkowej nogi poprzez kondensator i rezystor podłączony jest sygnał wejściowy. Na 99% jest uwalony,
  • #9 3352284
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #10 3352420
    Jarek91
    Poziom 15  
    Posty: 232
    Pomógł: 4
    Ocena: 5
    dziękuję za rady i za zamienniki bardzo cenna wskazówka jednakże w moim kolorofone są tranzystory (napis na obudowe)308B
  • #11 3353031
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 3353168
    Jarek91
    Poziom 15  
    Posty: 232
    Pomógł: 4
    Ocena: 5
    Ok to zabieram się za sprawdzenie i wymianę elementów o wynikach będę na bierząco informował
  • Pomocny post
    #13 3353240
    arus1993
    Poziom 12  
    Posty: 43
    Pomógł: 3
    Masz zrąbany mikrofon w kolorofonie. Wymiana niejest droga. Sam też miałem taki problem.
  • REKLAMA
  • #14 3357094
    Jarek91
    Poziom 15  
    Posty: 232
    Pomógł: 4
    Ocena: 5
    Taki szczegół ale ten kolorofon nie ma pojemnościówki jest podłączany bespośrednio pod wzmacniacz:P:P:P
  • #15 3374927
    Jarek91
    Poziom 15  
    Posty: 232
    Pomógł: 4
    Ocena: 5
    A teraz moi drodzy czasw na paradoksalne wyjaśnienie zagadki.Otóż powodem słabego grania kolorofonu były przylutowane do końcówki kabla połączeniowego rezystoey o dość dużej rezystancji zdjąłem je i wszystko gra bardzo ładnie.Dziękuję serdecznie za zainteresowanie moim problemem.

Podsumowanie tematu

✨ Problem z kolorofonem Colorofon C-230B polegał na tym, że urządzenie ładnie świeciło i grało dopiero przy dużym wzmocnieniu sygnału. Użytkownik poszukiwał schematu zgodnego z modelem posiadającym cztery potencjometry obrotowe i wzmacniacz na 4 Ω. W dyskusji zasugerowano sprawdzenie i ewentualną wymianę elementów takich jak kondensatory elektrolityczne, tranzystory (np. BC308B) oraz potencjometr regulacji czułości. Wskazano, że wzmacniacz mocy raczej nie jest przyczyną problemu, a usterka może leżeć w stopniu wstępnym wzmacniacza, szczególnie w tranzystorze, do którego podłączony jest sygnał wejściowy. Podano również zamienniki tranzystorów o wyższych parametrach napięciowych. Ostatecznie przyczyną słabego działania kolorofonu okazały się rezystory przylutowane do końcówki kabla połączeniowego o dużej rezystancji, które po usunięciu przywróciły prawidłową pracę urządzenia. Wskazano, że mikrofon w kolorofonie był sprawny, a układ tyrystorów i tranzystorów działał poprawnie.
REKLAMA