Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Xorg 6.9.0 +xinerama: problem z fontami

dziobass 28 Dec 2006 15:09 767 2
    dziobass
    Level 12  
    Po krótce opisze konfigurację swojego sprzętu, zanim zamieszcze opis mojego problemu.

Maszyna której problem dotyczy to IBM ThinkPad T23, z kartą graficzną SuperSavage IX, 16MB własnej pamięci RAM. Do komputera podłączone są dwa wyświetlacze, jeden standardowy, 14.1'' wyświetlacz montowany fabrycznie, oraz 19'' wyświetlacz LCD z rodziny LG Flatron.
    Konfiguracja software'owa komputera to FreeBSD 6.2-PRERELEASE z Xorg 6.9.0 z rozszerzeniem xinerama, oraz KDE 3.5.5.
    Ostatni upgrade systemu - 24.12.2006.

A teraz opis problemu. Xinerama to w skrócie rozszerzenie wirtualnego pulpitu na większą liczbę wyświetlaczy, i taką też funkcję spełnia na mojej maszynie. Oba monitory mają ustawione różne rozdzielczości, główny 1024x768, zewnętrzyny 1280x1024. Jest to oczywista konsekwencja dużej róznicy w przekątnych obu wyświetlaczy.
    Problem natomiast polega na tym, że gdy odpalam Xorg z zewnętrzym monitorem fizycznie podłączonym, czcionki ikon na pulpicie, czcionki w kadu, i generalnie w aplikcjach KDE automatycznie ulegają zmniejszeniu (znacznie gorszy efekt wizualny). Natomiast jeśli wpierw odłączę monitor, odpalę Xorg i podłączę monitor na powrót, ikony pozostają takie jak powinny. Prawdopodobnie KDE, albo Xorg próbuje dopasować parametry ikon to rozmiarów całego pulpitu (możliwe że to jakiś rodzaj skalowania w zależności od rozmiarów pulpitu - 1024px normalnie i 1024+1280px w drugim przypadku).

W każdym razie moja prośba do ludzi dobrej woli (czyt. posiadających wiedze z zakresu Xorg-KDE), o wskazówki/sugestie, mogące się przyczynić do rozwiązania tej drobnej niedogodności. Np w jaki sposób zabronić Xorg/KDE skalowania czcionek, tudziez innego temu podobnego zachowania, lub w najgorszym przypadku powiedzieć Xorg ze zewnętrzny monitor jest fizycznie odpięty podczas startu, gdy w rzeczywistości będzie podłączony.

Pozdrawiam,
    dziobass.
    Kris52
    Level 21  
    Bawiłem się kiedyś xinerama w linuxie i nie miałem problemów (karta radeon 7500 oraz gforce2-400mx.Działa to także bez kde. Wklej plik xorg.cfg zobaczę jak masz to ustawione. A za sprawdzanie czy jest podlaczony zewnetrzny monitor odpowiada w xorg.cfg Option "IgnoreEDID"
    Pozdrawiam
    dziobass
    Level 12  
    Opcja "IgnoreEDID" występuje tylko w przypadku sterownika "radeon" dla Xorg. W manualu do drivera "savage" nie ma słowa o takiej opcji. Jedyną opcją wymuszającą brak autodetekcji w przypadku savage'a jest Option "CrtOnly", która niestety robi coś dokładnie przeciwnego do tego co chciałbym uzyskać.

Niemniej jednak, po powrocie do domu po świętach poeksperymentuje z tą opcją. Popatrze również w kody sterownika, możliwe ze niewielka modyfikacja w kodach da pożądany efekt... ;-)