Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowanie ogniw NiCd NiMh - Prąd ładowania

31 Gru 2006 00:16 13953 7
  • Poziom 2  
    Witam.
    interesuje mnie ustawienia prądu ładowania akumulatorów (7,8,9 i 10 połączonych szeregowo ogniw NiCd i NiMh). Ładowarka którą ma na oku ma wybór prądu ładowania od 500 mA do 1000 mA, domysam sie ze im wyzsza wartosc prądu ładowania tym akku sie szybciej naładuje ale jakie są negatywne skutki? Zastanawia mnie czym sie kierowac ustawiając prąd ładowania. Np jaki prąd ładowania należy ustawic do pakietu ogniw o pojemnosci 600 mAh, 1200 lub 3000 mAh. Czy ładowanie prądem rzędu 500 mA - 1000 mA ma jakis negatywny wpływ na baterie, bo z tego co zauwazylem zwykłe ładowarki operują nizszymi wartosciamy (120-250 mA) ?
    Konkretnie chodzi mi o tą ładowarke http://asgshop.pl/produkt.php?id=583
    Chcialbym podkreslic ze w tym temacie jestem kompletnie zielony wiec jesli cos namieszalem prosze nie bic i bede wdzieczny za łopatologiczne wytłumaczenie mojego problemu :)
    Pozdrawiam

Update
    Czym epiej jest wybrac opcje 500 mA do kazdego akku ? tzn 500 mA bedzie przyjazniejsze dla baterii niz 1000 mA ? i czy np ładowanie akumulatora o pojemnosco 600 mAh prądem 1000 mA jest niebezpieczne dla baterii ?
  • Poziom 39  
    Ładowarka o której wspominasz jest ładowarką impulsową i wartości prądu ładowania to wartości szczytowe (w impulsie).
    Przy tego typu ładowaniu stosyje się wartości prądów:
    - dla ogniw AAA - ok. 500 mA
    - dla ogniw AA - 700 - 800 mA
    - dla ogniw C i D - ok. 1000 mA
    Zwykłe ładowarki ładują prądem stałym (nie impulsowo).
  • Poziom 15  
    Ogolna zasada jest taka ze baterie ladujesz pradem 1/10 C czyli 1/10 ladunku pojemnosci. Inaczej mowiac jesli bateria ma pojemnosc 1000mAh to ladujesz ja pradem 100mA przez ok 12 godzin czyli do ok 120%. Ladowanie wiekszym pradem moze powodowac mocne nagrzewanie sie bateri a nawet jej zniszczenie. Ew baterie mozna ladowac pradem 1/5 C ale nie za kazdym ladowaniem. Powiedzmy co 2. lub 3. ladowanie.
  • Poziom 2  
    chodzi mi o ładowanie takich akumulatorów
    (przykład 1 z brzegu) http://asgshop.pl/produkt.php?id=150
    jaka bedzie różnica czy bede ładował taki aku prądem 500 mA czy 1000 mA poza czasem ładowania ? i jeszcze jedno jak okreslic maksymalny prąd ładowania dla danego akumulatora ? np dla NiCd 600 mAh, NiMh 600 mAh czy np NiCd/NiMh 1200 mAh ?
  • Poziom 15  
    Maxymalny prad ladowania okreslisz tak: od wartosco pojemnosci odejmij jedno zero i literke "h" na koncu:-) Serio. Akku 600mAh nie mozesz ladowac pradem 1000mAh. Co najwyzej pradem owartosci ok 120 mAh.
  • Poziom 42  
    :arrow: Skarabeusz87

W przypadku prymitywnych układów ładowania używa się prądu rzędu C/10 i mniejszego.
    Jednak _współczesne_ układy ładowania ładują akumulatory wysokim prądem (nawet wyższym od godzinnego) bez uszczerbku dla akumulatorów. To jest tylko kwestia poprawnego wykrycia momentu zakończenia ładowania.
  • Poziom 27  
    a rozładowywać takie akumulatory można całkiem do zera przed naładowaniem??? też mam AEGa i też musze go ładować..... planuje zrobić ładowarke na MAX726, co wy na to? tylko ograniczenie pradowe do tego układu m\bym musiał dorobić. a jakie napiecie ładowania musze mieć przy ładowaniu ogniw o łącznym napeciu 8,4V??
  • Poziom 10  
    akumulatorow nie powinno rozladowywac sie do napiecia podanego przez producenta w przypadku aku AA 1V !! przekroczenie tej granicy grozi zniszczeniem akumulatora !!!!! Powinienes je rozladowac tak az np zegarek nie bedzie chodzil tylko akumulatowy litowo-jonowe mozna doladowywac