Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Electrolux ESF 4100

02 Sty 2007 17:51 5219 11
  • Poziom 10  
    Zmywarka po wyrzuceniu "tabletki" zatrzymuje pracę. Wszystko wskazuje na programator. Jak można to dokładnie zdiagnozować? Sytuacja powtarza się na każdym ustawionym programie. Czy może to powodować uszkodzona grzałka? Płukanie przebiega normalnie.
  • Moderator AGD i automatyka
    tak , może to być grzałka lub upalona elektronika.
    sprawdź grzałkę w pierwszej kolejności
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    nie pracuje, wyłącza się
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Zmywarka nabiera wody, wyłączy się i woda zostaje na dnie (praca przerwana). Jeśli mechanicznie przesterujemy programatorem to woda jest wypompowywana. Czy powodem może być uszkodzenia grzałki? A jeśli tak to jak to najłatwiej sprawdzić?
  • Poziom 11  
    Musisz dostać się od spodu do grzałki, miernikiem lub żarówką na przewodach sprawdzić czy w momencie nabrania wody i zatrzymania programatora dochodzi napięcie do grzałki / podłączasz się na chwilę żarówką lub miernikiem do grzałki - jeśli napięcie jest to żarówka będzie świecić. Tylko ostrożnie nie dotykaj styków palcami. Jeśli stwierdzisz że napięcie dochodzi to wyłącz zmywarkę z gniazka sieciowego, zdejmij wsówki z grzałki i podłącz tę samą żarówkę w szereg z grzałką bezpośrednio do gniazdka sieciowego. Jeśli żarówka się żarzy/ świeci połową blasku/ to grzałka jest dobra
  • Admin grupy AGD
    slonyk5 napisał:
    Zmywarka nabiera wody, wyłączy się i woda zostaje na dnie (praca przerwana). Jeśli mechanicznie przesterujemy programatorem to woda jest wypompowywana. Czy powodem może być uszkodzenia grzałki?

:arrow: slonyk5
    Zadziałał "Aquastop" elektrozaworu.
    Zanim zaczniesz kombinować z grzałką, możesz ją profilaktycznie sprawdzić (omomierzem ok. 27Ω). Sama się nie przepaliła, a jeżeli już, to za sprawą zasyfiałego układu hydrostatu- grzanie bez wody- raz woda jest w zmywarce na dnie, raz jej nie ma i nawet o tym nie wiesz.

W tej maszynie, prawie nic innego się nie "psuje"- bo trudno zabrudzenie układu hydrostatu nazwać popsuciem.
    A już nie daj Boże, programator- to nie wchodzi w rachubę...

Sposób czyszczenia układu (krok po kroku), masz w tym linku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...B3kuj%EA&sid=6a98ca58fabcebdbf6346731862a110c
    Twoja maszyna, to prawie "klon", więc nie odbiegnę za bardzo z linkiem...
  • Poziom 10  
    grzałka sprawdzona i sprawna. Problem tkwi prawdopodobnie w czujniku temperatury (termostat?). Od początku : 1)Zmywarka wylewa wodę: 2) Pobiera czystą wodę; 3) Powinna zacząć grzać wodę (przestaje pracować); 4) Po wyciągnięciu czujnika (jest połączony z grzałką metalowy krążek) problem znika, programator rusza, a czujnik można włożyć z powrotem. Piszę czujnik, bo niestety nie mam schematu tego sprzętu.
    PS. Sorki za opisy, ale niestety od miejsca awarii dzieli mnie 1200 km :)
  • Pomocny post
    Admin grupy AGD
    slonyk5 napisał:
    4) Po wyciągnięciu czujnika (jest połączony z grzałką metalowy krążek) problem znika, programator rusza, a czujnik można włożyć z powrotem. Piszę czujnik, bo niestety nie mam schematu tego sprzętu.

Ad 4. Niemożliwe :!:
    Przy odłączaniu termostatu (ta czynność wymaga przechylenia zmywarki- no chyba, że ktoś jest prestidigitatorem), następuje nachylenie tylne zmywarki i wówczas może zdarzyć się, że hydrostat "kliknie"- kontynuacja programu :wink:

Bez sensu są dalsze dywagacje, jeżeli nie zostanie wykonana czynność opisana przeze mnie powyżej - czyszczenie układu

Schemat "klamota" posyłam na PW.

slonyk5 napisał:
    PS. Sorki za opisy, ale niestety od miejsca awarii dzieli mnie 1200 km :)

No, bo to wersja na Anglię... :D

Powodzenia.
  • Poziom 10  
    czujnik temperatury jest przymocowany na zacisku do dna zmywarki po prawej stronie i bez kłopotu można go wyjąć. są do niego poprowadzone cztery kabelki dwa pomarańczowe i dwa fioletowe chyba że sie myle i to nie jest czujnik temperatury ale dwa z tych kabli idą prosto do grzałki. po załączeniu zmywarki chodzi do momentu pobrania wody i teraz gdy już przestanie pracować nie przychodzi na grzałkę napięcie dopiero po wyciągnięciu w/w czujnika czyli odizolowaniu od masy zaczyna normalnie pracować i grzałka wtedy grzeje , można spokojnie wtedy już założyć czujnik i będzie szła aż do końca cyklu . moje pytanie jest takie -czy doziemienie czujnika może powodować zakłócenia ? ja sprawdzałem tą zmywarkę od kolegi który jest właśnie daleko od domu ( slonyk5)
    POZDROWIENIA!!!!
  • Poziom 10  
    skryn wielkie podziękowania za pomoc, diagnoza trafiona w 100%, pozdrawiam