logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zasilacz Maxdata 0227A20120 - brak LED, niskie napięcie, stukanie wewnątrz

supermach 05 Sty 2007 22:08 3386 16
REKLAMA
  • #1 3410561
    supermach
    Poziom 23  
    Posty: 792
    Pomógł: 46
    Ocena: 93
    witam,
    mam problem z zasilaczem jw, objawy - brak swiecenia LED, napiecie na wyjsciu ok 140 mV (ma byc 20 V), slychac ciche "rytmiczne" stukanie wewnatrz

    prosze o jakies sugestie...
  • REKLAMA
  • #2 3410614
    wladek83
    Poziom 32  
    Posty: 1744
    Pomógł: 155
    Ocena: 104
    Zwarcie na wtórnym. Naprawić.

    Pzdr.

    Aby nie pisać zbędnych postów:
    Nie mierz na wtyczce, lecz diody w zasilaczu. Rozbierz go i ustaw miernik na pomiar diód z bzyczkiem, zmierz diody. Tranzystor na pierwotnym jest sprawny, inaczej nic by nie próbkowało, lecz hukło raz a dobrze, a potem nastała głucha cisza. Masz próbkowanie, więc pierwotne próbuje wstać. Ale gasi się w wyniku zwarcia. Równie dobrze może być przerwa na diodach zenera i napięcie rośnie zbyt dużo więc przetwornica jest gaszona. I tak w kółko. Tylko miernik w rękę i sukcesów !

    Pzdr.
  • REKLAMA
  • #3 3410842
    supermach
    Poziom 23  
    Posty: 792
    Pomógł: 46
    Ocena: 93
    a jak sprawdzic czy to na pewno jest zwarcie ?
    pomiar omomierzem na wyjsciu zasilacza wykazal ok 1500 ohm
  • #4 3411563
    bodzio1587
    Poziom 18  
    Posty: 262
    Pomógł: 16
    Ocena: 4
    Najprawdopodobniej siadł tranzystor przetwornicy zasilacza. Jeżeli zasilacz nie jest klejony tylko rozkręcany to można to naprawić.
    Tylko teraz pytanie które powinienem zadać na początku - czy to jest zasilacz zewnętrzny, czy wbudowany do notebooka?
  • REKLAMA
  • #5 3411587
    supermach
    Poziom 23  
    Posty: 792
    Pomógł: 46
    Ocena: 93
    jest to zasilacz zewnetrzny i rozbieralny. jak sprawdzic ten tranzystor ?
  • #6 3411609
    bzikk
    Poziom 32  
    Posty: 1938
    Pomógł: 189
    Ocena: 63
    Podaj na jakich tranzystorach- układach jest zbudowany.
  • #7 3412428
    bodzio1587
    Poziom 18  
    Posty: 262
    Pomógł: 16
    Ocena: 4
    supermach napisał:
    jest to zasilacz zewnetrzny i rozbieralny. jak sprawdzic ten tranzystor ?


    Jeżeli będziesz go rozkręcał a bedzie to zasilacz przetwornicowy radzę uważać na kondensatory elektrolotyczne te najgrubsze (to takie cylindryczne kubełki, zazwyczaj koloru niebieskiego),
    one mogą trzymać napięcie około 300volt, nie dotykaj nóżek od spodu tak jak zresztą przetwornicy. weź pincetę lub kawałek drutu i zewrzyj obie nóżki każdego dużego kondensatora elektrolitycznego (potoczna nazwa elektrolit i tak od tej pory będziemy to nazywać). Czy to jest zasilacz przetwornicowy i lekki, czy duży i cieżki transformatorowy ?
    Zawsze przed rozkręceniem pamiętaj o wyjęciu wtyczki sieciowej z kontaktu !!!
  • #8 3414374
    supermach
    Poziom 23  
    Posty: 792
    Pomógł: 46
    Ocena: 93
    wedlug mnie uszkodzeniu ulegly tranzystory oznaczone jako STP40NF10L (2 szt). czy istnieja jakies zamienniki ?
  • #9 3419461
    wladek83
    Poziom 32  
    Posty: 1744
    Pomógł: 155
    Ocena: 104
    Czy wiesz, że te transystory to MOSFET-y z kanałem N ?. Ich pomiar za pomocą miernika cyfrowego bardzo się różni od pomiarów tranzystorów bipolarnych. Więc jeśli kierujesz się tylko odmiennością pomiarów to poszukaj sprawnego Mosfeta i porównaj . A co do zamienników to wpisz w google ten symbol i już masz jego parametry. Możesz wstawić popularne IRF540N . Poza tym, jeśli oczekujesz pomocy, to pisz nieco więcej o tym co zlokalizowałeś, np. gdzie był włączony ten spalony opornik, co to znaczy "myślę, że są uszkodzone tranzystory"... ?

    Pzdr.
  • #10 3422791
    supermach
    Poziom 23  
    Posty: 792
    Pomógł: 46
    Ocena: 93
    uszkodzenie jest chyba powazniejsze poniewaz zasilacz przy probie wlaczenia wybija bezpieczniki sieciowe...
    w samym zasilaczu brak oznak zwarcia lub spalenia
  • #11 3422850
    bzikk
    Poziom 32  
    Posty: 1938
    Pomógł: 189
    Ocena: 63
    A czym to mierzysz? Oczami? Jażeli tak to w ten sposób nie naprawisz tego nawet nie pomogą okulary lub szkła kontaktowe ;) A teraz do żeczy sprawdź diody w mostku może zwarte może jakiś kondensator przeciwzakłuceniowy na wejściu zwiera tylko musisz posiadać miernik bo bez tego ani huhu.
  • #12 3425613
    wladek83
    Poziom 32  
    Posty: 1744
    Pomógł: 155
    Ocena: 104
    Tak mierzył, tak kombinował, aż padły MOSFETY. Teraz oprócz tranzystorów do wymiany jest scalak, opornik i może dioda....

    Pzdr.
  • #13 3427522
    supermach
    Poziom 23  
    Posty: 792
    Pomógł: 46
    Ocena: 93
    to, ze zalozylem temat w dziale "poczatkujacy serwisanci" nie oznacza preciez, ze nie mam pojecia o pozstawach elektroniki i ze np. zwarcie oceniam "na oko" bo wiem ze to niemozliwe (zwlaszcza przy braku wizualnych "efektow" zwarcia - wysmazenie plytki itp). Uszkodzenie tranzystorow rozpoznalem po tym, ze jeden z nich mierzony miernikiem uniwersalnym zachowywal sie inaczej niz drugi (oba tego samego typu). poza tym zachodze w glowe w jaki sposob poprzez wylutowanie i zmierzenie elementu moglby ulec on uszkodzeniu a tym bardziej spowodowac uszkodzenie innych elementow ?
  • REKLAMA
  • #14 3427865
    wladek83
    Poziom 32  
    Posty: 1744
    Pomógł: 155
    Ocena: 104
    Chcemy Ci pomóc, dlatego piszemy. Ale Twoje odpowiedzi są... jakieś mało techniczne. Nie piszesz co zrobiłeś, czym zmierzyłeś - miernik elektroniczny / analogowy, co zmierzyłeś, czego jesteś pewien. Stąd i odpowiedzi są czasami lekko wesołe. Ja wiem, że o ile wcześniej nic nie paliło bezpieczników to teraz , po pomiarach, wali jeden za drugim... Same pomiary tego nie uczyniły. Popełniłeś jakiś błąd. A zwarcia elementów możesz określić bez ich wylutowania. Nie powinno być tam elementów, które można określić jako zwarte. Jedynie opornik w źródle może "dawać zwarcie" oraz cewki . Dioda czy tranzystor nie. Jakiś odchył w pomiarach jest dopuszczalny, poćwicz na sprawnych elementach na stole. A jeśli chodzi o pomiar Mosfetów to poprzez odpowiednie spolaryzowanie złącza bramka-źródło może doprowadzić do włączenia tranzystora ( oporność dren-źródło jest wtedy rzędu 100 om) i wlutowanie go w takim stanie może skutkować spaleniem bezpiecznika- miałem taki przypadem w inwerterze LCD HP. Masz zwarty któryś z elementów od strony pierwotnej przetwornicy - diody mostka lub Mosfety. Tak więc życzę sukcesów.
  • #15 3430049
    supermach
    Poziom 23  
    Posty: 792
    Pomógł: 46
    Ocena: 93
    witam
    przepraszam za moje poprzedni post, ale mialem wrazenie ze WY "doswiadczeni serwisanci" wysmiewacie sie z "poczatkujacego". ok, postaram sie byc bardziej "techniczny". do rzeczy. otoz sprawdzilem miernikiem cyfrowym 2 tranzystory mocy (te wyjsciowe). okazalo sie ze jeden z nich mial zwarcie pomiedzy stykami 2 i 3 a drugi nie. wiem ze stan tranzystora mozna zmienic np podczas pomiaru iernikiem, ale na wszelki wypadek wlutowalem w jego miejsce inny o opdobnych parametrach i zasilacz ruszyl. po okolo godzinie pracy wybil mi bezpieczniki. dzisiaj dowiedzialem sie ze jego uzytkownik (osobiscie pracuje jako informatyk w instytucji) mial w domu "jakies zwarcie" podczas pracy na laptopie (spowodowane uszkodzonym zelazkiem:)) i wybilo mu korki. moim zdaniem moglo to miec wplyw na zasilacz (powstale przepiecie) i nadwyrezyc ktorys z el. wejsciowych. chyba mialem racje bo po wylutowaniu mostka prostowniczego okazalo sie ze puszczony "na sucho" tez wybija bezpieczniki. mostek oznaczony jest GBU408. czy moge go czyms zastapic (mam bardzo utrydniony dostep do oryg. czesci i pare uszkodzonych (nie przeze mnie :)) zasilaczy komputerowych...

    pozdrawiam
  • #16 3430361
    wladek83
    Poziom 32  
    Posty: 1744
    Pomógł: 155
    Ocena: 104
    Dostęp do internetu masz... na stronie www.google.com wpisz symbol GBU408 i masz jego parametry... 4A/560V , to masz link do noty: http://www.diodes.com/datasheets/ds21225.pdf . Zobacz jakie symbole mają mostki w zasilaczach komputerowych, poszukaj ich parametrów i pinologi na googlach. Myślę, że można je stosować - zwróć uwagę na nóżki - zmienne napięcie w środku, plus przy ściętym boku. Jak wlutujesz inaczej będzie buum.

    Pzdr.
  • #17 3435122
    supermach
    Poziom 23  
    Posty: 792
    Pomógł: 46
    Ocena: 93
    po wymianie wspomnianych" mostka i tranzystora mocy zasilacz ruszyl i dziala poprawnie. dziekuje wszystkim za pomoc

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczył zasilacza Maxdata 0227A20120 zewnętrznego, rozbieralnego, który nie świecił LED, miał niskie napięcie wyjściowe około 140 mV zamiast 20 V oraz emitował rytmiczne stukanie. Przyczyną usterki było zwarcie na wtórnym obwodzie oraz uszkodzone elementy mocy, w tym tranzystory MOSFET STP40NF10L. Pomiar tranzystorów wykazał zwarcie między wyprowadzeniami, co potwierdziło ich uszkodzenie. W trakcie diagnozy zwrócono uwagę na konieczność ostrożności przy rozbieraniu zasilacza przetwornicowego ze względu na kondensatory elektrolityczne o wysokim napięciu. Po wymianie uszkodzonych tranzystorów oraz mostka prostowniczego GBU408 zasilacz uruchomił się poprawnie, jednak początkowo po wymianie tranzystorów bez wymiany mostka wyzwalały się bezpieczniki sieciowe. Uszkodzenie mogło być spowodowane przepięciem wynikającym z zwarcia w instalacji użytkownika. Zalecano pomiary diod, tranzystorów i elementów wejściowych miernikiem elektronicznym oraz porównanie parametrów tranzystorów MOSFET z zamiennikami, np. IRF540N. Wskazano również na konieczność prawidłowego wlutowania mostka prostowniczego, zwracając uwagę na jego polaryzację.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA