Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pompka tłokowa do akwarium

muri 08 Sty 2007 23:14 19837 14
  • #1 08 Sty 2007 23:14
    muri
    Poziom 10  

mam taka prośbe może ktoś z was wie jak zrobić pompkę tłokowa do akwarium. przydał by mi się jakiś schemat, zdjęcia itp

• #2 08 Sty 2007 23:51
    hak99
    Poziom 15  

obklej taśmą odpowiednio wentylator z procesora, doklej 2 rurki i będzie powietrze pompował jak złoto :P

• #3 09 Sty 2007 19:17
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

hak99 napisał:
    obklej taśmą odpowiednio wentylator z procesora, doklej 2 rurki i będzie powietrze pompował jak złoto :P

Popmpka akwariowa musi wytworzyć ciśnienie, i to nie małe, aby tłoczyć powietrze na głębokość niekiedy 60zm i więcej, wiatrak komputerowy praktycznie nie wytwarza ciśnienia.

Do autora wątku - nie odpowiadają ci żadne fabryczne pompki? W sklepach akwarystycznych mozna kupić naprawdę potężne potwory, do dużych hodowli, dają naprawdę spore ciśnienie i przepływ.

• #4 10 Sty 2007 10:20
    hak99
    Poziom 15  

jak już trzeba na większe ciśnienie można użyć agregatu z lodówki, tylko pierwsze wypuścić gaz z obiegu.

moim zdaniem i tak lepiej kupić oryginalną pompkę, żeby nie było prowizorki

• #5 10 Sty 2007 13:07
    t.catch
    Poziom 16  

Jeśli wystarczyłoby Ci coś do podnoszenia wody na wysokość ok 5-10 cm ponad lustro wody i ma to służyć do jej filtrowania a masz zwykły brzęczyk do napowietrzania to mogę coś taniego podpowiedzieć - nie widziałem tego nigdzie, ale nie upieram sie że sam na to wpadłem. Zresztą akwarium miałem kilkanaście lat temu i nietypowe - zaczęło sie od tego, ze ojciec złapał w zimę 10 cm płotkę i okazała się w domu, że jest nadal w całkiem dobrej formie. Pożyczyłem akwarium od kumpla i zaczęło się - do płatki dołączył karaś, lin, miętus i towarzyszyły nam około roku-dwóch. Potem wróciły na wolność :)
    A wracając do pomysłu - oto schemacik - myślę, że wystarczy do przekazania zasady działania - po prostu bąbelki zabierają dość sporo wody ze sobą i wystarczy żeby trafiała na filtr i gotowe.
    pompka tłokowa do akwarium
    u mnie to działało na 80 litrowym akwarium.

• #6 10 Sty 2007 13:22
    gigamaas
    Poziom 16  

tez miałem co takiego dobry bajer tylko nadole trzeba gąbke założyc (filtr) bo jak masz male rybki to potrafi wciągnąc :)
    I chodziło na zwykłym brzeczyku

• #7 10 Sty 2007 13:43
    t.catch
    Poziom 16  

gigamaas napisał:
    tez miałem co takiego dobry bajer tylko nadole trzeba gąbke założyc (filtr) bo jak masz male rybki to potrafi wciągnąc :)
    I chodziło na zwykłym brzeczyku

Ja miałem wtedy duże rybki:)
    Ale uwaga jak najbardziej słuszna - aczkolwiek "wytrzymalszy" zawodnik pewnie by troche powalczył o życie na filtrze. Miałem takiego samca gupika, który pare razy przeżył wyskoczenie z akwarium - raz mu sie udało wskoczyc do rureczników, ale jazda była :)
    Niestety, kiedyś nie zuważyłem w porę i gość sie zmumifikował :|

• #8 10 Sty 2007 19:34
    Mje3sław
    Poziom 14  

Jeżeli ma to być "elektroniczna" pompka, to proponuję głośnik niskotonowy zasilić sinusem - powiedzmy 10Hz, zaworki zwrotne można łatwo zrobić z pasków cieniutkiej gumy zasłaniającej otwory. Problem może być z grzaniem się cewki, ale jak nie przesadzimy z mocą to będzie OK. Natomiast raczej nie robiłbym pompy tłokowej tylko mieszki gumowe jak już.
    Wiatraczek z zasilacza jeden nie wiele może, ale jak połączymy kilka jeden za drugim to już niezłe nad i podciśnienie wytwarza.

• #9 11 Sty 2007 10:00
    muri
    Poziom 10  

Dzieki wszystkim za pomysły:D, ale mi chodzi pompke do napowietrzania akwarium, takie dawne pompki robili je akwarysci sami, był tam silnik tłoczek korbowód itp i potrzebuje schemat jak to zrobić. Wiem że w sklepach są brzeczki i cos w podobie ale ten dzwiek mi nie odpowiada pozdrawiam i czekam na odpowiedzi:D

• #10 11 Sty 2007 10:10
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Te stare pompki to były robione z silnika od magnetofonu szpulowego z kółkiem na pasek, większego kółka, korbowodu i mieszka - osłony z amortyzatora motocyklowego (wtedy najtrudniejsze do dostania), podstawy z dwoma zaworkami. Sam takie naprawiałem dla szkoły.
    Bardziej to przypominało pompkę membranową. I taką też ci radze wykonać. są jeszcze pompki łopatkowe. Po szczegóły budowy odsyłam do wikipedii.

• #11 11 Sty 2007 10:18
    forestx

Wiesz, skoro jest problem ze schematem przekładni pasowej i korbowodu, to raczej ciężko ci bedzie to wykonać.
    Jako elementu pompującego używałem pompy paliwowej od malucha.

• #12 11 Sty 2007 10:28
    Błażej

Można. Tylko trzeba sprężynę założyć dużo słabszą i można jednej membrany się pozbyć. Problem tylko z napędem. Też przydałby się korbowód lub mimośród i koło pasowe.

• #13 11 Sty 2007 12:45
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

muri napisał:
    Dzieki wszystkim za pomysły:D, ale mi chodzi pompke do napowietrzania akwarium, takie dawne pompki robili je akwarysci sami, był tam silnik tłoczek korbowód itp i potrzebuje schemat jak to zrobić. Wiem że w sklepach są brzeczki i cos w podobie ale ten dzwiek mi nie odpowiada pozdrawiam i czekam na odpowiedzi:D

Z doświadczenia użytkownika pompy tłokowej - zdecydowanie polecam ci współczesne brzęczyki, pompy turbinowe są juz prawie zupełnie bezgłosne. Taka pompka tłokowa równomiernie i głosno pufa, koszmar akustyczny.

• #14 11 Sty 2007 13:30
    Błażej

To może być zaleta. Zrobić jakiś regulator obrotów i mamy pneumatyczny metronom gotowy :D
    I może podawać tempo do muzyki lub... ;)

• #15 11 Sty 2007 14:26
    grzegorz_r
    Poziom 15  

Jako użytkownik pompy wirnikowej o mocy 8W (600l/h) mogę powiedzieć, że największy hałas wytwarza powietrze wtłaczane do akwarium. Na szczęście jest możliwość regulacji :D. Przy odciętym dopływie powietrza, zanurzonej w wodzie pompy prawie nie słychać.
    Oczywiście nie musi to być pompa o takiej wydajności. Są dostępne modele o wydajności 300l/h.

Pozostaje tylko pytanie, czy chodzi o funkcje jakie ma spełniać to urządzenie, czy o samą ideę wykonania pompy tłokowej.
    W pierwszym przypadku jestem za gotowymi rozwiązaniami fabrycznymi. W drugim przypadku... cóż, hobbysta ma prawo zbudować każde urządzenie jakie sobie wymyśli.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME