Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie piecem C.O. olejowym, dwa rozne pomieszczenia

p4v3u 09 Jan 2007 18:27 2139 8
    p4v3u
    Level 27  
    witam,
    Jako że nie znam się wogóle na rzeczy piszę tutaj, aby jakiekolwiek informacje pozyskać.
    Jest sobie pewna firma w której jest piec bodajże 36kw. Są dwa budynki i dwie pompy cieplne.
    W jednym budynku do profukcji wymagana jest temperatura około 24*C, w drugim może być mniej(i powinno) Aktualnie sterownik do pieca jest taki:
    Sterowanie piecem C.O. olejowym, dwa rozne pomieszczenia
    Nie mam do niego żadnej dokumentacji. Czy ktoś wie co to za sterownik?
    Z tego co o nim wiem, jest możliwość sterowania nim, ale pomiar temp odbywal by sie z jednej czujki.
    A mi chodzi o to aby pompy cieplne uruchamialy sie niezaleznie w dwoch pomieszczeniach, najlepiej byłoby to zsynchronizować z piecem.
    Czy wogóle takie rozwiązanie jest moliwe? Domyślam się, iż będe musiał wymienić steroiwnik, jeśli tak to prosiłbym o jakieś propozycje. Jaki to wogóle koszt?
    Tak jak pisałem na początku, w tym temacie jestem kompletnie zielony, więc prosze o tolerancje odnośnie moich tekstów :)
    Czy jest ktoś na elce, kto chciałby zająć się tym tematem? Jeśli tak, to prosiłbym o jakieś propozycje z kosztorysem na pw.
    Firma mieści się 60 km od Warszawy.
    Jeśli trzeba - mam jeszcze kilka zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości, mogę na życzenie przesłać mailem.
    pozdrawiam
    p4
    DonRomano
    Level 34  
    Witaj.
    Przede wszystkim nie pompy cieplne tylko obiegowe, ale to tak na marginesie bo na początku nie wiedziałem o co chodzi.
    Sterownik jest bardzo prosty w obsłudze i mógłby zostać.
    Być może trzeba będzie zamontować sprzęgło hydrauliczne i pompę kotłową.
    Moim zdaniem aby całość działała poprawnie i tak jak chcesz wystarczy odłączyć pompy od sterownika i podłączyć je do osobnych regulatorów pomieszczeń np. EUROSTER 2005.
    Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł niezależnie regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu.
    Jeżeli chodzi o kosztorys to jeszcze za wcześnie o tym mówić bo przecież nie widzimy nic oprócz samego sterownika.
    p4v3u
    Level 27  
    DonRomano wrote:

Sterownik jest bardzo prosty w obsłudze i mógłby zostać.

Nie mam do niego czujnika, może wiesz jaki powinien być?
    Masz może jakąś instrukcję? Co to za model?
    Quote:
    Być może trzeba będzie zamontować sprzęgło hydrauliczne i pompę kotłową.

Wolałbym, aby pompy zostały, nie chce modyfikować połowy instalacji.
    Quote:
    Moim zdaniem aby całość działała poprawnie i tak jak chcesz wystarczy odłączyć pompy od sterownika i podłączyć je do osobnych regulatorów pomieszczeń np. EUROSTER 2005.

Zapomniałem napisać że pompy są podłączone niezależnie i są uruchamiane ręcznie.
    Myślałem o takim rozwiązaniu, ale nie byłem pewny czy to napewno będzie odpowiednie.
    Quote:
    Jeżeli chodzi o kosztorys to jeszcze za wcześnie o tym mówić bo przecież nie widzimy nic oprócz samego sterownika.

Potrzebujesz jakieś info o piecu?
    pozdrawiam
    p4

Dodano po 1 [minuty]:

update:
    sterownik np. taki: http://allegro.pl/item156255729_auraton_euroster_2005_od_ss.html

?
    pozdr
    DonRomano
    Level 34  
    Czujnika nie mam ale dało by się coś dobrać.
    Instrukcję mogę Ci napisać na podstawie zdjęcia.
    Jeżeli nie będzie pompy kotłowej a pozostałe będą uruchamiane niezależnie to obawiam się, że kocioł będzie się przegrzewał.
    Dołączenie tej pompy nie jest wielkim problemem.
    Nie ma znaczenia jak obecnie są uruchamiane pompy.
    Nie potrzebuję więcej informacji o kotle, raczej o instalacji, np. zdjęcia kotłowni.

A co z trzecim pomieszczeniem, czy jest trzecia pompa?

Sterowniki dokładnie takie.
    p4v3u
    Level 27  
    czy czujnik jest potrzebny w taki przypadku?

Quote:
    Jeżeli nie będzie pompy kotłowej a pozostałe będą uruchamiane niezależnie to obawiam się, że kocioł będzie się przegrzewał.

nie bardzo rozumiem, mam w tej chwili tak i chyba jest w porzadku ?
    mam jeszcze jedna pompe,ktora zasila inst z biezaca woda.

co do zdjec - > postaram sie wrzucic moze jescze dzisiaj.

Dodano po 2 [minuty]:

update:
    co do tematu: pomyliem sie, chodzilo mi o 3 pompy i 2 pomieszczenia.
    DonRomano
    Level 34  
    Jeżeli się nie przegrzewa to ok.
    Ciepła woda to sprawa osobna i jest sterowana z regulatora kotłowego, niech tak zostanie.

Czujnik jest potrzebny, na podstawie temperatury zewnętrznej regulator kotłowy dobiera temperaturę zasilania.
    Ale... w Twoim przypadku regulator można oszukać.
    Aby to uczynić podłącz zamiast czujnika potencjometr np. 22kohm i ustaw tak aby temperatura wody na grzejniki wynosiła ok. 75stopni w momencie gdy pracują pompy.
    75 stopni jest temperaturą optymalną stąd jej wartość.
    p4v3u
    Level 27  
    Zdjęcia niedługo będą tutaj:
    rycaj.pl/elektroda/stter/
    rycaj.pl/elektroda/ster/
    Dwie rozne galerie, jakby jakies inne zdjecia trzba bylo, to pisz :)
    a teraz co do tematu:

Quote:
    Jeżeli się nie przegrzewa to ok.

czy sie nie przegrzewa, to nie wiem, ale zakladal to chyba jakis czlowiek znajacy sie[/quote]
    Quote:

Czujnik jest potrzebny, na podstawie temperatury zewnętrznej regulator kotłowy dobiera temperaturę zasilania.

Aktualnie nie ma czujnika, ale jest chyba drugi w takiej pionowej beczce z napisem 'viessman'(powinno byc widac na zdj)[/quote]
    Quote:
    ....ustaw tak aby temperatura wody na grzejniki wynosiła ok. 75stopni w momencie gdy pracują pompy.

nie wiem czy to ta sama temp, ale u mnie temperatura jest ustawiona tak jak na Iszym zdjeciu, czyli tak ok 40*[/quote]
    DonRomano
    Level 34  
    To ta sama temperatura, ale zauważ że regulator ustawiony jest w tryb pracy ręcznej tzn. pominięta jest całkowicie automatyka.
    Gdyby był czujnik regulator dostosuje automatycznie temperaturę zasilania do temp. zewnętrznej i wewnętrznej.

Czekam na zdjęcia.
    p4v3u
    Level 27  
    co do czujnika- jednak go nie widac.
    laduje zdjecia, z domu mam bardzo maly transfer :(

Dodano po 6 [minuty]:

up:
    temp zewn to, jak rozumiem temp z tego czujnika co go nie mam?
    a wewn ?
    pompy mam na stycznikach, te sterowniki pomp beda odpowiednie?

Dodano po 17 [minuty]:

UPDATE
    zdjecia juz sa, w dowch galeriach.
    pozdr