logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wybór głośników 2xARN 150, 188 czy 2xSTX 18 do zestawu 5.1 z Visaton SC10N?

freex 12 Sty 2007 12:18 1263 6
REKLAMA
  • #1 3436938
    freex
    Poziom 11  
    Posty: 50
    Ocena: 3
    jak w temacie. tweeter to visaton sc10n

    prosze o porady..chce zrobic zestaw 5.1, w tym fronty i centralny 2xniskosredniotonowy+tweeter a surroundy 1xniskosredniotonowy+tweeter.

    prosze o rady..wszystkie mile widziane :)

    na duzej mocy mi specjalnie nie zalezy...kolumny maja grac ladnie...blues, rock itp. slycham tez marillion i pink floyd. maja oddawac duzo szczegolow i grac jak najbardziej audiofilsko. wzmacniacz do jakiego beda podlaczone to technics SA-DX 930 5x100W..ale nie musze wykorzystywac pelnej mocy:)). jaki typ obudowy polecacie do tych glosnikow??...zamknieta czy bas-reflex??

    pozdr.
  • REKLAMA
  • #2 3437023
    hefid
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 15878
    Pomógł: 546
    Ocena: 6165
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: DIY Akustyka
  • REKLAMA
  • #3 3437034
    <SUB>
    Poziom 13  
    Posty: 90
    Pomógł: 1
    witam
    nie ten dział
    moim zdaniem lepsze głośniki arn a obudowy w zależnopsci od parametrów, w dziale konstrukcje diy jest masa kolumn z tymi głosnikami wiec tylko poszukaj, masz wszystko podane na tacy :D a co do techncsa?? chyba nie ma tyle mocy co piszesz jak sprawdziłęm na alegro to na tylnim panelu ma napisane pobór 240 wat i jak ma 2x 100 wat rms to jest dobrze (mam sabe z poborem 350 wat i ma 2x70 rms wat przy 8 ohm klasa AB) ale ogólnie to masz lajtowy ten napęd, jak dobrze zrobisz kolumny to powinna byc rewelka
    pozdrawiam
  • #4 3437078
    wiezlak
    Poziom 35  
    Posty: 2206
    Pomógł: 278
    Ocena: 37
    Zwróć uwagę na to, że kolumna na 2x STX GDN 18-120-6-SW będzie miała kłopotliwą impedancję 3 lub 12ohm. Moim zdaniem dobrze, jak na swoją cenę będzie się sprawować zestaw na frontach 2x ARN 188, centralnym 2x ARN 150 i satelitkach 1xARN 150 (fronty w BR, centralny i satelitki według upodobania). Możesz też poszukać na Allegro Tonsila GDN 16/50 - ostatnio były po 50zł.
  • REKLAMA
  • #5 3442199
    freex
    Poziom 11  
    Posty: 50
    Ocena: 3
    wyczytalem na roznych forach ze dobry jest tez tweeter STX 10-200-8-PJ...co o nim myslicie?

    moze jakies inne propozycje?? mam na mysli tanszy midbass drozszy tweeter lub odwrotnie..chce wydac na glosniki frontowe i central ok 100-120zl/szt za przetworniki i do 80-100zl/szt za przetworniki do surroundow.
    moze zrobic tansze surroundy na korzysc lepszych frontow??...tylko czy to wtedy bedzie razem dobrze brzmialo??
  • #6 3443674
    Pawel S.
    Poziom 39  
    Posty: 4659
    Pomógł: 386
    Ocena: 124
    wg mnie lepiej kupic lepszy tweeter bo to on nadaje charakteru kolumnie...

    jezeli nieogladasz zbyt czesto filmow to oczywiscie mozesz zrobic glosniki efektowe na tanszych glosnikach...
  • REKLAMA
  • #7 3447147
    jaro_21
    Poziom 22  
    Posty: 490
    Pomógł: 28
    Ocena: 13
    Od wczoraj słucham sobie DIY scn10 + 2x tesla 188/5 i całkiem to przyjemnie gra.

    Zalety:
    Ładny mięciutki basik, w filmach robi masarę. Pokój prawie 30m2 ! Dobra skuteczność zasilam radmorem 5100.
    Wady: trochę kuleje średnica na pierwszy "rzut ucha" ale w kinie można to nadrobić korektorem.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru głośników niskotonowych do zestawu 5.1 z wysokotonowymi Visaton SC10N. Rozważane są modele ARN 150, ARN 188 oraz STX 18. Zwrócono uwagę na impedancję głośników STX GDN 18-120-6-SW, która może wynosić 3 lub 12 Ω, co może być problematyczne. Zalecane jest stosowanie na frontach 2x ARN 188, w centralnym 2x ARN 150, a w satelitach 1x ARN 150, z obudowami typu bas-reflex na frontach i dowolnymi na pozostałych. Sugerowano także poszukiwanie głośników Tonsil GDN 16/50 jako tańszej alternatywy. Wzmacniacz Technics SA-DX 930 (5x100W) jest wystarczający do napędzenia zestawu, choć jego moc nominalna może być niższa niż deklarowana. W kwestii wysokotonowych rozważano także STX 10-200-8-PJ jako dobry tweeter. Zaleca się inwestowanie w lepsze wysokotonowe, gdyż nadają charakter kolumnom, natomiast surroundy mogą być wykonane z tańszych przetworników. Obudowy zamknięte lub bas-reflex zależą od preferencji, jednak bas-reflex na frontach jest polecany. Przykładowe doświadczenia użytkowników wskazują na przyjemne brzmienie zestawu DIY SCN10 + 2x Tesla 188/5, z miękkim basem i dobrą skutecznością, choć średnica może wymagać korekty.
REKLAMA