Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

progat - 4/99 pytanie o zamienniki, dziwne napięcia?

kaytec 13 Sty 2007 17:48 1158 7
  • #1 13 Sty 2007 17:48
    kaytec
    Poziom 20  

Witam zbudowałem progata. na razie nie działa, zaraz sprawdzę na innym kompie z 98. Ale mam pytanie co do zamienników bo użyłem zamiast 74ls165 mam układ UCA64 165, i zamiast cd4040 lc4040. Innych nie było więc brałem te :(

jeszcze schemat:
    http://kuniow.pl/~mipik/Pliki/progatavr.pdf

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 13 Sty 2007 18:25
    Gonza
    Poziom 27  

Sam ostatnio zbudowałem Progata i działa pod XP. Wg. mnie problem może tkwić w tym UCA64165, chyba że pokręciłeś coś z kablem do portu LPT.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 13 Sty 2007 22:59
    kaytec
    Poziom 20  

Kurde, no... blow it nie działał, ten tez nie chce. Kabelek to króciutki 8 centymetrowa taśma od komputera (od starej dyskietyki). Jakiego programu używasz?

UCY 74165 to zamiennik UCA64165 a UCY74165, ma identyczne wyjścia jak 74ls165. czyli może być coś pokręcone z kablem. Czy taka taśma od kompa się nadaję?

0
  • #4 14 Sty 2007 15:23
    kaytec
    Poziom 20  

Witam. Zbudowałem progata, jednak nie chce za bardzo robić tego do czego jest stworzony. Kabelek to 10 cm taśma od fdd (szara, każdy widział) i do tego przedłużacz lpt ekranowany. (zl2prg na nim działał i programował attiny2313). W stanie podłączenia napięcia (biorę 5 i 12V z molexa w komputerze) na wszystkich scalakach jest napięcie 4.97V, na at89c2051 za to napięcie jest troche inne. Na 20 nóżce - 2.97V, na 10 4.97V. Podczas włączanie komputera na 20 nóżce napięcie to 11.89V (więc tranzystory podłączone odpowiednio), Co może być nie tak? Myślałem że to zamiennik który zastosowałem czyli zamiast 74ls165 jest UCA64165 ale jest on taki sam (starszy model). Czy to może być wina kabla? Może podłączyć bezpośrednio 12V pod at? tak jak robiłem pod attiny (tylko że 5V). ech.. już sam niewiem. To ostatni element to mojego line followera.

ps. co do poprawności złożenia, to przedchwilą poraz setny wszystko sprawdziłem miernikiem, połączenia między US a µC wszystko ok. jedynie dziwi i martwi mnie te napięcie. Czy można podłączyć bezpośrednio 12V?
    na stałe?

acha progatmel mówi, że błąd na 1bajcie... czyli to samo jak bym go odłączył zupełnie.

Moderowany przez McRancor:

Scaliłem oba Twoje tematy odnośnie progata

0
  • Pomocny post
    #5 14 Sty 2007 17:42
    Kwiatek X
    Poziom 12  

1. UCA 64165 to odpowiednik ale pobiera więcej prądu, jest polski i (niestety) nędznej jakości. Proponuję abyś jednak poszukał 74LS165. Co do drugiego - może być.
    2. Ja też używam przewodu taśmowego i to o wiele dłuższego + przedłużacz LPT i nie mam problemów.
    3. NIE PODŁĄCZAJ 12V NA PROCESOR - MOŻE TEGO NIEPRZEŻYĆ !!!! napięcia które podałeś są do przyjęcia.
    4. Podobny komunikat zdarzył mi się kilka razy gdy miałem walniętego Atmelka lub źle włożonego do podstawki (brak kontaktu)
    5. Złożyłem ten programator jakieś 6 lat temu i cały czas mi służy bardzo dobrze, zaprogramowałem kilkadziesiąt Atmelków - to sprawdzona konstrukcja ;-)

Powodzenia

Dodano po 20 [minuty]:

To jeszcze raz ja ;-)
    Zadałem sobie trochę trudu i podłączyłem swojego Progata, więc tak:
    Coś pokręciłeś bo na 20 nóżce ma być 5V cały czas - to zasilanie a na 10 masa (0V) (napewno mierzysz napięcia względem właściwej masy?)
    Na n. 1 (Vpp) w stanie spoczynku jest między 3-4V podczas programowania podawane są impulsy 12V

Sprawdź wszystko po raz 101 ;-)

Powodzenia

0
  • #6 14 Sty 2007 17:56
    kaytec
    Poziom 20  

Nie mogłem napisać bo wyświetlał mi się komunikat że nie mogę używać znaczników moderatorów (??). Ale właśnie do tego doszłem. Pomyliłem VCC z VPP. tam gdzie miało iść 5V poszło 12V i odwrotnie. Czy spaliłem proca?
    Przepraszam za zamieszanie.

Acha tak na 10 mam masę. chodziło mi o 1wszą. (literówka)

Teraz na 1 nóżce, normalnie jest 0V, jak klikam programuj, to pojawia się 12 V (moment)

0
  • #7 14 Sty 2007 18:02
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Spaliłeś proca

0
  • #8 14 Sty 2007 18:07
    kaytec
    Poziom 20  

Ok. Teraz się wytłumacze pomyliłem VCC z VPP z tego wzgledu, iż uznałem że kółko przy opisie at89c2051 (w pe 4/99 http://kuniow.pl/~mipik/Pliki/progatavr.pdf) idzie do kółka z 12V. Nie wiem skąd u mnie ten bug, i jak mogłem się pomylić, przecież inne scalaki też mają kółka na schemacie poprostu jeden wielki LOL ze mnie, cóż, może i ktoś inny pomyli VCC z VPP więc wątek wątkiem. W poniedziałek kupię nowego at.

0